SLANP SftTCRSNÖOP 'NEI> ANTILLEN: STORMRAMP NEDERLAND 1953 KoEUndihjalp 1953 Z5 •lioESrai een ogenblik tijd werden zij weg gevaagd: 66 mannelijke en 87 vrouwelijke personen. De jongste van de mannelijke slachtoffers was een jongetje van elf maanden, de oudste een grijsaard van 84 jaar. De jongste van de vrouwelijke slachtoffers was een meisje van 3 weken, de oudsten twee vrouwen van 85 jaar. Sommigen werden ge vonden op zondag 1 februari, ande ren pas in mei. Sommigen in de polder, anderen onder het puin. On der de omgekomenen bevond zich ook Leendert J. Potappel, een door heel Stavenisse wegens zijn gods vrucht geacht man. Zijn dood maak te een grote indruk, vooral op de Vrije Gemeente van Stavenisse die hij 46 jaar als ouderling diende. De slachtoffers werden in Bergen op Zoom begraven en zijn later in Sta venisse herbegraven, waaraan een rouwdienst vooraf ging. Veel vee was eveneens verdronken. Op Tholen en St. Filipsland ver dronken: 150 paarden, 866 runderen, 75 schapen en geiten, 7000 stuks pluimvee en 1000 varkens. Boven dien stond ruim 6000 ha. onder water. Men moet met eigen ogen dit aanschouwd hebben om te beseffen hoe erg dit alles wel geweest is. Het leven gaat verder Na enkele dagen kreeg Stavenisse, en kregen ook de andere plaatsen in het rampgebied, hulp. Vissers uit Tholen en Yerseke koersten met hun scheepjes naar het zwaar bezochte en gehavende dorp. Het zeewaardig vrachtschip „Crescendo" evacueer de de bevolking van Stavenisse naar elders. In de loop van het jaar kwa men de Stavenissenaars weer terug en werd begonnen met de weder opbouw. Een straat in Stavenisse is Koning Haakonstraat genoemd ter herinnering aan het feit dat de ko ning van Noorwegen een aantal wo ningen aan Stavenisse ten geschen ke deed. Ook liet het Vorstenhuis zich niet onbetuigd. Als eerste be zocht reeds op 3 februari prinses Wilhelmina Stavenisse. Verder is de inzet en de hulp van de dijkwerkers, de militairen, de Rode Kruisdien- sten, de waterbouwkundigen, de schippers en zo vele anderen ge weldig geweest. Enkele jaren na de ramp was alles zo goed als opge bouwd en ging het gewone leven weer zijn alledaagse gang. Alleen de Noorse woningen, het monument „De Vis" en het massagraf getuigen van die vreselijke rampnacht op 1 februari 1953 toen Stavenisse onge veer 10% van haar bevolking ver loor. C. v. R. een vrouw haar kinderen. Hulpge roep gaat verloren in het gebulder van storm en water. Wat een doods strijd wordt gestreden! Wat een angsten worden uitgestaan! En nie mand van de overlevenden weet wat er zich op dat moment afspeelt. Het elektrisch licht is uitgevallen en met een kaars of petroleumlamp wachten de meesten de morgen af. Minuten schijnen uren en de meeste mensen bevinden zich op zolder. Angstig horen zij het aan hoe de golven tegen hun huizen beuken. Weer anderen zitten of drijven rond op de nok van het dak. Een man en een vrouw brengen staande zeven uur op een dwarsbalk van een tele foonpaal door nadat hun huis in stortte. Zij brengen het er levend af en met hen nog vele anderen op vaak wonderlijke manier. Maar ook velen kwamen helaas in deze ramp nacht om. De balans Hoog staat het water: 4 meter boven N.A.P. en 30 cm. hoger dan in 1906. Zwaar is Tholen beschadigd: Poort vliet staat bijna geheel onder water, St. Annaland en St. Maartensdijk hebben grote schade doordat de coupures het begaven. Maar Stavenisse telt 153 doden! In Uit alle landen van Europa, zelfs uit andere werelddelen, werd financiële en andere hulp geboden, om het leed en de geweldige materiële schade van de nationale ramp in Nederland te verzachten. In Nederland, Suriname, Nieuw Guinea, IJsland, Denemarken en Noorwegen werden zelfs speciale postzegels ontworpen óf met toeslag op de normale frankeerwaarde ver kocht, om geld voor de getroffenen in te zamelen. 611

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 9