Schouwen Duiveland FOTO JOURNAAL land afspeelde, tot vluchtelingen uit Sirjansland binnen kwamen. Toen de brandweermannen naar de Oude Dijk trokken, de slapersdijk tussen Bruinisse en Oosterland, kregen zij de schrik van hun leven, want het was daar één kolkende waterzee. In de coupure werden ijlings zakken zand gelegd, om het water uit de Bruinisser polder te houden. Aan vankelijk hielp het maar de druk werd zo zwaar dat er op verschil lende plaatsen een doorbraak kwam. Tegen 7 uur bereikte het water het dorp, dat tot 1 a 2 meter in de huizen kwam. Gelukkig wisten de bewoners zich te redden, slechts één man, die met zijn jeep weg naar de Oude Dijk in de sloot was ge reden, verdronk. De Bruinisser vis sers hebben zich met hun schepen met durf en moed ingezet om men sen te redden, alles bijeen wel 700 in totaal. Een speciale ploeg werd aangewezen om naar de stoffelijke overschotten van rampslachtoffers te zoeken. Een groot aantal lijken spoelde tegen de dijken aan, ande ren werden gevonden tussen wrak hout en huisraad. Er werden 104 lij ken geborgen, die werden begraven op een droog gedeelte aan de Vluchthaven te Zijpe. Bij iedere be grafenis, soms van vier tot zes per sonen gelijk, was de hervormde pre dikant aanwezig. Dit is dan in het kort iets over de stormvloedramp, die op 1 februari 1953 op Schouwen Duiveland zo veel verwoestingen aanrichtte en waarbij 531 mensen om het leven kwamen. Talloze families waren door het verlies van hun dierbaren in diepe rouw gedompeld. En nog steeds dreigt de zee, óók al zijn de zee-armen door dammen afge grendeld. Dat die beveiliging er is gekomen valt toe te juichen. Maar veilig zijn we nergens, dan alleen als we ons door de ontfermende genade Gods geborgen weten in Hem, Die uit de hoge hemel is neer gedaald op deze door de zonde ver vloekte aarde, om arme in zichzelf verloren zondaren zalig te maken. De herinnering aan de ramp van 1 februari 1953, waarbij zoveel mensen op ongedachte wijze de dood von den, moge daartoe overdenking ge ven. D. Th. d. W. De gegevens bij dit artikel zijn grotendeels geput uit het boek „Gekwelde Grond", Schou wen Duiveland in ramp en herstel, dat bij ,,De Zeeuwsche Boekhandel en Uitgeverij", Postbus 30 te Zierikzee, kort geleden opnieuw is uit gegeven. De originele foto's werden daarvoor welwillend afgestaan. In genoemd boek komen bijna 400 foto's voor met veel tekst. Het be slaat 350 pagina's, de prijs is 58,75. 7. Gezicht op de watermassa en de boerenhoeven in de pol der bij Den Osse (Brouwershaven). 2. Overzicht van de buurtschap Stevensluis, waar na verloop van tijd alle huizen door het water werden verzwolgen. 3. Hier is het water al gezakt, het wrakhout is aan de kant geworpen, om doorstroming in de kreken te verkrijgen. Op de achtergrond het dorp Kerkwerve. 601

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 4