De ramp op Schouwen Duiveland Het valt moeilijk te zeggen waar precies en in welke polders op Schouwen Duiveland de eerste doorbraak plaats had. Als u het kaartje hiernaast be kijkt en u gaat de pijltjes na, dan ziet u vele stroomgaten, zowel in de zee dijken alsook in de z.g. slapersdijken in de binnenpolders. Maar zeker is, dat de grootste bressen werden geslagen bij de haven van Schelphoek, waardoor de grote polder Schouwen onderliep; de dijk bij de havenkade van Burgsluis; gaten die werden gebeukt in de inlaagdijken tussen Schelp- hoek en Flaauwers en de doorbraken bij de Westhavendijk te Zierikzee. Het grootste gat bij Schelphoek was aanvankelijk nog klein; het schuur de later uit tot een breedte van wel 500 meter en werd wel 30 meter diep. Zodra de dijk door was, wer den in allerijl de dichtstbijzijnde be woners gewaarschuwd. In de vlie gende storm, gepaard met hagel en sneeuw, probeerde men zich in vei ligheid te stellen; óf door naar ho ger gelegen plaatsen te vluchten, óf een heenkomen te zoeken op de zolders en de daken. Bij velen ge lukte dit, maar in de omgeving van Schelphoek vonden direct al 13 mensen de dood in de golven. Het dorp Serooskerke, op IV2 km afstand van Schelphoek, was ook gewaarschuwd. Om half vijf 's zon dagsmorgens werd de dorpsklok ge luid en alle telefoon-abonnees in de polder werd gemeld met spoed te vluchten, omdat de zeedijk door was. Reddingsploegen uit het hoger gelegen Renesse werden ingezet; het water drong namelijk al door tot de dorpen Ellemeet, Eikerzee, Scha- rendijke, Brijdorpe. Looperskapelle en had ook Kerkwerve en Zierik zee al bereikt. Te Serooskerke stort ten de eerste dag al huizen ineen, de tweede dag werden de bewoners met boten uit Zierikzee opgehaald. Ook werden op de afgelegen hoe ven mensen met de intussen ver schenen helicopters opgepikt. Er verdronken in de omgeving van Se rooskerke 15 mensen en veel vee. We zeiden reeds dat de havenkade Burghsluis was doorgebroken; het kolkende water stortte zich daar met geweld in de bewoonde polder Oud Burghsluis. Het steeg in 15 minuten tot 3,85 meter hoogte, zodat men al leen op de daken veiligheid vond. Helaas konden tien bewoners niet meer worden gered. Eerste berichten naar buiten De buitenwereld en daarmee be doelen we het vaste land Holland wist niet welk een ontzettende ramp zich in het eilanden-gebied afspeel de. Het elektrisch licht viel uit en telefoonverbindingen werden ver broken. Nu was in de gierende storm aan de duinvoet van Burg een Fins schip, De BORE VI (2000 ton) vast gelopen. De opvarenden konden worden gered. Dit Finse schip had een zender aan boord, waarmee men de doorbraak in de polder Oud Burghsluis naar het vasteland kon doorgeven. Door deze hulproep kwamen dinsdagmorgen reeds bo ten in de haven; er verschenen wen telwieken om hulp te verlenen en Dakota's voerden droppings uit van rubberboten, laarzen, duizenden zandzakken, levensmiddelen en me dicamenten. Donderdags bracht een amateur van Radio Holland een vol ledige zend- en ontvanginstallatie, die voor het getroffen Westenschou- wen, onschatbare diensten bewees. Zondagmiddag 2 uur stond het water te Kerkwerve op het laagste punt 2 meter hoog. De bewoners konden worden geëvacueerd, maar het was onmogelijk om de ca. 400 stuks vee te redden. Drie personen kwamen om het leven. In Noordwelle moesten de bewoners na de doorbraak aan Schelphoek direct al naar hun zol ders; 's maandags werden ze er af gehaald; 225 personen evacueerden en hier vielen gelukkig geen slacht offers. In Ellemeet en Eikerzee werd de doorbraak eerst 's zondagsoch tends bekend. De meeste bewoners konden vluchten met eigen wagens en tractoren; de achtergeblevenen zijn later door de brandweer van Renesse, door vissers uit Zierikzee en helicopters in veiligheid ge bracht. Te Haamstede, het dorp dat iets hoger ligt, werd men om 4 uur 's zondagsmorgens gewekt door de noodklok en de sirene. Door tijdige waarschuwing vielen hier geen slachtoffers. Haamstede werd even als Renesse een opvangplaats voor vluchtelingen. Hulp van vele zijden Renesse ligt enige meters boven N.A.P. zodat daar direct geen ge vaar dreigde. Deze plaats werd een echt toevluchtsoord; de eerste nacht werden 1240 totaal berooide men sen uit de polders binnengebracht. De brandweer verleende moedig hulp; met inderhaast getimmerde vlotten probeerde men zoveel mo gelijk mensen te redden. Trouwens, er kwam op de uitgezonden nood kreten hulp van vele zijden. Dacht men eerst totaal in de steek gela ten te zijn, de eerste dag vloog reeds een militair vliegtuig boven Schouwen Duiveland, die de situatie doorgaf. Van alle kanten kwamen redders opdagen; militairen, mari niers, vissersschepen, zelfs uit Urk en Volendam, studenten, particulie re motorboten, met man en macht zette men zich in om hulp te verle nen. Ontroerend was het bezoek 598

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 3