Als een dief in de nacht De rampnacht van 1 februari 1953 kwam als een dief in de nacht. Een felle, Noordwesterstorm gierde en loeide over ons land; er werden pannen van de daken gerukt en schoorstenen woeien van het dak. Dat kwam bij hevige rukwinden in het eilanden-gebied wel meer voor, aan een calamiteit, aan een doorbraak van de dijken dacht men niet. Na een week van hard werken begaf men zich zaterdag 31 januari in de dorpen op de eilanden en op de boerenhofsteden in de polders gaarne ter ruste, zonder zich bewust te zijn, dat het water door de geweldige golfoploop hoger en hoger steeg en on rustbarend bleef stijgen tot boven de hoogst gemeten waterstanden. Alleen de bewoners van de huizen en boerderijen, die het dichtst bij de dijken woonden, vertrouwden het niet en bleven die nacht op. Zij tornden telkens weer tegen de harde wind in de zeedijk op, om tot hun ontzetting te zien dat het water al maar hoger en hoger kwam en met geweld tegen de zo vertrouwde dijken beukte. Bij volledig eb stond het water nog op of aan de rand van de kaden; toen moest de vloed nog komen en dan nogal een springtij! Nu is er een oud schippersspreek- woord: „Niet ebben, niet vloeien". Dat wil zeggen, als bij storm de eb niet doorzet, volgt er ook geen krachtige vloed. Maar deze volks wijsheid is in dit geval niet bewaar heid geworden. En het is, menselijk gesproken aan de „wakers" te dan ken, dat er bij deze stormramp niet nog meer mensen verdronken zijn. Zij waren het, die nog tijdig konden waarschuwen. Toen het water tot aan de kruin van de dijken kwam, werd overal alarm geslagen. Midden in de nacht wer den kerkklokken geluid en sirenes loeiden. In sommige gemeenten dacht men eerst aan brand, maar toen men buiten kwam, spoelde het zeewater al door de straten. Maar op de afgelegen boerderijen in de pol ders hoorde men de noodklokken en de sirenes niet; de bewoners wer den door het water volkomen ver rast. In allerijl moest men vluchten naar de zolders en zonder uit zicht op redding ook wel op de daken. Honderden mensen zijn in de kolkende zee omgekomen, doordat de huizen werden ondermijnd en in elkaar stortten. Ook het vee kon niet meer worden gered. De ontzettende ramp kwam als een dief in de nacht U ziet aan het eind van dit artikel een kaart van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, een stukje West- Brabant, de Alblas en de Krimpener- waard, waar de stormramp van 1 fe bruari 1953 het sterkst heeft toege slagen. Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee waren wel de zwaarst getroffen eilanden, óók Sint Philipsland en Tholen. Op het laatst genoemde eiland vielen te Stavenis- se de meeste slachtoffers. Over de catastrophe die een kwart eeuw geleden op de (voormalige) eilanden Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee plaats vond wil len wij een korte beschouwing ge ven. Vooraf moeten wij wel zeggen, dat door het geweld van de over stromingen zo onmenselijk veel diep menselijk leed om maar niet te spreken van de enorme materiële schade is veroorzaakt, dat het in een klein bestek als dit niet valt te omschrijven. Het onpeilbare leed dat toen is geleden, valt niet in woorden uit te drukken. De foto's die er bij zijn geplaatst, zullen mo gelijk over dit ontzettende gebeuren nog meer aanspreken, dan wij dit met de pen kunnen doen. Toch is het goed, dat in onze Ge- zinsgids op de overstromingsramp, die een kwart eeuw geleden plaats greep, nog eens wordt teruggezien. Want wij, mensen, vergeten zo gauw. Zeker, zij die de ramp persoonlijk hebben meegemaakt en overleefd, zullen tot het eind hunner dagen de herinnering daaraan meedragen. De diepe wonden, die in de families zijn geslagen, zullen nooit worden ver geten. Maar toch, alles vervaagt. Als voorbeeld noemen we maar de generatie, die de laatste wereldoor log bewust heeft meegemaakt, wat is alles al ver beneden de drempel van het bewustzijn gedaald. De jeugd zal zeker nog wel luisteren naar de schrikkelijke verhalen van vader en moeder, van grootmoeder of grootvader, maar daarmee is het dan met de persoonlijke overleve ring voor het grootste deel wel ge daan. De herinnering aan de nationale ramp van 1953 is ook nuttig om zich daardoor des te beter te kunnen in denken, wat de geweldige overstro mingen en natuurrampen, die in an dere werelddelen plaats hebben, voor die mensen betekent. Ais we lezen van de ontzettende ramp, die in nov. 1977 aan de oostkust van In dia plaats had, toen door een cy cloon tienduizenden mensen door het water werden verzwolgen, en nog veel meer duizenden have en 596

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 2