De ramp op Goeree Overflakkee Er is 25 jaar voorbijgegaan sinds de watersnoodramp van 1 februari 1953 geheel Nederland teisterde. Herstel van de gebroken dijken en opbouw van de aangerichte verwoestingen, hebben de materiële gevolgen van de ca tastrophe uitgewist. De landbouwgronden, zwaar door het zoute zeewater aangetast, brengen weer veelvoudige vrucht voort. Alleen bij hen, die de ramp persoonlijk meemaakten en overleefden, maar in hun families grote verliezen leden, zal de herinnering blijven voortleven, al slijt dat ook lang zaam weg, omdat zich in het leven telkens weer andere problemen voor doen. Wij willen in dit artikel een en ander schetsen over het in 1953 door de ramp getroffen eiland Goeree Overflakkee, wat niet wil zeggen dat toen niet an dere gebieden in ons land zwaar zijn getroffen. Het werd een nationale ramp genoemd. We geven het ook maar fragmentarisch weer, omdat er over incidentele gevallen in dit gebeuren, over ieder dorp wel een boek zou te schrijven zijn. Ook over de wonderlijke uitreddingen, die bij deze ramp heb ben plaats gehad. De Noordwesterstorm stuwde in de avond en in de nacht van 31 janua ri 1953 het water met grote kracht door de trechters van het Haring vliet en van de Grevelingen, zo zelfs, dat bij middernacht, toen het laag water moest zijn, het nog even hoog stond als bij een normale vloed. En dat, terwijl het „springtij", enkele dagen na volle maan nog moet ko men. De storm nam steeds in kracht toe en de radio berichtte sombere weervoorspellingen. Maar de meeste mensen begaven zich toch naar bed, al waren velen onrustig. Schrijver dezes woonde te Middelharnis en begaf zich eveneens ter ruste. Om streeks vier uur 's nacht rinkelde de telefoon en werden wij uit de slaap gewekt. Wij vernamen dat er te Stel lendam een dijkdoorbraak was en de mensen door de overstroming op de daken waren gevlucht en som migen in de bomen hingen. Wij bel den direct familieleden op die in de omliggende polders woonden, maar kregen geen gehoor. De telefoon verbindingen bleken al verbroken. Dat was de eerste schrikkelijke er varing, niet te weten, dat dit op alle plaatsen van het eiland even eens zo ernstig was. We schoten onze kleren aan en begaven ons naar de haven te Middelharnis. In de coupure bij de Voorstraat stond het water tot bovenaan de vloed planken; hotel Meijer en de gehele Vissersbuurt en ook het Oostervoor- gors stond toen al onder water. De noodklok werd geluid ook te Som- melsdijk; er kwamen honderden mensen op de been. Door het aan brengen van zakken gevuld met klei en zand, kon worden verhinderd dat de beide dorpskernen niet reeds 's zondagsochtend onder water kwa men. De dijk van de Westplaat Flak- kee was bezweken en bij de sluis was de dijk over 25 meter wegge spoeld. Met alle macht probeerde men de bewoners van het Ooster- Het beruchte stroomgat te Den Bommel. Als een wilde bergstroom stort het water zich midden door het dorp. 622

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 11