17 worden land..., en Janna Schalje merkt er aanvankelijk niets van. Zo min als de velen die verweg wonen van de noodluidende klokken en de ellende uitgillende sirenes! Janna Schalje. Ze woont nog maar enkele weken in Goes. Terwijl er gens een jonge man en zijn verloofde te midden van kol kend water en striemende kou voor hun leven vechten, ligt zij in de benauwende pij nen van een zware galaanval die door galstenen wordt ver oorzaakt. Hoe anders heeft ze zich deze periode voorge steld! Hoe totaal anders, maar laat ik bij het begin beginnen. Dat begin van een nieuw tijdperk ligt voor Janna Schalje er al enkele weken eerder. Dan valt de beslissing dat ze zul len verhuizen van Krabben- dijke naar Goes, verandering van werk bij dezelfde baas brengt dat mee. Er is zelfs een woning voor hen be schikbaar. De verhuizing moet echter worden uitge steld. Terwijl de vloerbedek king al opgeraapt is, en vele spulletjes reeds zijn ingepakt in kisten en dozen zegt ze te gen haar man: 'Kees, ga de dokter maar halen, het is zover.Ze zegt het in rust en kalmte, al is het hun eer steling die ze verwachten. Ze zegt het tegen Kees, die in verband met de blijde ge beurtenis eerder bij de dok ter was dan zij. Dat kwam om dat hij bij het knutselen aan een commode de beitel recht in de linkerduim stak, tot op het bot! Nu gaat Kees... De klok slaat twaalf slagen op deze oud-nieuwjaarsavond. De jaarwisseling is daar, dokter Van Dalen en Kees Schalje wensen elkaar een gezegend nieuwjaar toe. De dokter be looft meteen te komen, en zegt dat het goed is de kraamverzorgster maar met een te waarschuwen. Wat later verzekert hij hen beiden dat dit kindje een nieuwjaarsdag-kindje gaat worden. 'Je bent een vlugge,' prijst hij Janna. 'Zondag zat je nog in de kerk, niet waar?' Ze knikt instemmend, maar verkrampt dan het gezicht door een doorkomende wee. Maar ook dokters kunnen zich vergissen! Het wordteen moeilijke gang, deze geboor te van nieuw leven. Pas op de derde van het nieuwe jaar - om kwart voor één in het mid daguur - wordt het meisje ge boren. Die langdurende pijn is toch gauw vergeten als het eerste kindergeluid de wieg uitkomt. Op het gemeentehuis noteert de ambtenaar, een paar da gen later, in het 'familieregis- ter' de namende geboor teplaats Krabbendijke en de datum 3 januari 1953. Met klein handschrift zet hij er on der '12.45 uur'. Zondag 11 januari staat Kees Schalje alleen voorin de kerk en worden Gods belof ten betekend en verzegeld op het voorhoofd van dit jongste lid van Zijn Gemeente. Thuis ligt Janna in bed van wege de galstenen. Ze ligt er, maar haar gedachten zijn in het kerkgebouw. Ze ziet het gebeuren voor zich.In die dingen zijn Kees en zij één in gevoelen! Nog wat zwakjes ziet ze de komende dagen toe hoe Kees, met de hulp van fami lieleden, alles in gereedheid brengt voor de verhuizing. Het weggaan uit Krabbendij ke is toch vreemd, al heeft ze er maar kort gewoond. Haar schoonvader rijdt haar spe ciaal naar haar nieuwe te huis. Ze heeft bij de buren op hem gewacht, samen met de kleine. In Goes is alles nu zover gereed dat ze er kan komen, de kachel staat rood te branden! 'Jie binne maar één zondag nie in de kerke 'ewist,' zegt de buurvrouw haar nog. 'Zo is dat,' geeft Janna toe, 'maar oudejaarsavond en nieuw jaarsmorgen misten we ook. In Goes maken we er weer vaste regel van.' De mens. Janna Schalje wikt. Het is God die beschikt. Die week heeft ze een eerste galaan val, heftig en zeer pijnlijk. De aanvallen herhalen zich in een snel tempo.Borstvoe ding of niet, ze moet snel op dieet. Karnemelk.De klei ne schijnt er iets van te mer ken, want ze huilt meer dan Verdreven van de vertrouwde omgeving

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 9