EXPOSITIE-RUIMTE Water als vijand, water als vriend UITGEVERIJ G. KOOL PRESENTEERT U: GOEDE EN VERANTWOORDE CHRISTELIJKE LEESBOEKEN Jonggestorven helden Mannen van het buitenspoor Schoten klonken in het nachtelijk bos 119,90 Kinderen van de boswachter UITGEVERIJ-BOEKHANDEL G.KOOL 14 Kent u de boeken van de Rhenense boswachter/schrijver John G. Veenhof ai? Zo niet, bestel ze per omgaande, zij vliegen als het ware de deur uit. Reeds binnen een halfjaar verscheen de derde druk van het oorlogsboek Gebonden in een pracht vierkleurenband en rijk geïllustreerd door de schrijver, voor de prijs van slechts 14,90. 't Was het meest gekochte leesboek volgens de in het R.D. gehouden enquete. Reeds eerder verschenen twee natuurboeken: 2e druk, 16,90. Dat deze boeken geen aanbeveling behoeven blijkt wel uit de geweldige ontvangst welke we van zowel de pers als van het publiek ontvangen en er is steeds een stijgende vraag naar deze schrijver. Daarom is het ons een groot genoegen om u weer een nieuw boek van zijn hand te mogen aanbie den, n.l.: Op een boeiende, doch verantwoorde manier weet de schrijver de kinderen te boeien en hun liefde te wekken voor de natuur. Hij schrijft uit de praktijk. Gaarne bevelen wij u dit boek aan en zijn van mening dat ook dit boek zeker zijn weg zal vinden. Temeer daar het versierd is met een twintigtal illustraties en stofomslag van de schrijver, ge bonden in een pracht vierkleurenband. De illus traties zijn in twee kleuren. Prijs slechts 10,90 Deze uitgave is een unieke uitgave, nimmer verscheen zoiets Al deze uitgaven zijn verkrijgbaar bij uw boekhandelaar. Gaarne leveren wij u al uw goede en verantwoorde boeken, bijbels, psalmboekjes enz. DE UITGEVERIJ VAN HET GOEDE EN VERANTWOORDE BOEK Vraagt er naar want: zien is kopen. Stationssingel 50 - Veenendaal Tel. 08385-13978 - Postbus 177 - Giro: 280572 Bank: Rabobank, Veenendaal - rek.nr. 3651.10.191 kinderen >- van be fléwe» bbswaenter Water.blusmiddel van de brandweerman; een ver schrikking voor de drenke ling; verkwikking voor de woestijnreiziger; grondstof voorde industrie; element der vissen; H2O voor de schei kundige. Bladzijden zijn er op deze manier te vullen. Onge veer vijftien kolommen wijdt de grote Van Dale aan water en zijn samenstellingen. Zon der water is geen leven mo gelijk. Het, is een kostbaar goed. Water is onontbeerlijk voor alle menselijke activitei ten. Het kan echter ook een ernstige bedreiging van het leven inhouden. De titel van de tentoonstelling, opgezet door de Unie van Water schappen en gehouden in het Prinsenhof te Delft, geeft die tegenstelling kort en bondig weer. Geen volk ter wereld moet zó op zijn hoede zijn voor het water als de Hollan ders. Als de windkracht op loopt tot negen of tien, wor den de dijken extra goed in de gaten gehouden. Door de radio hoor je dan dat beperk te of uitgebreide dijkbewa king nodig is. Ondanks alle inspanningen en voorzorgen blijkt het water soms sterker dan de mens. Deze maand is het vijfentwintig jaar geleden dat de zee meedogenloos toesloeg. Als 'de Watersnood van 1953' is deze ramp de geschiedenis ingegaan. In de historie van de Lage Landen wordt telkens weer melding gemaakt van overstromin gen. Om een voorbeeld te noemen: de Sint Elisabeths- vloed van 18 november 1421 Er waren 100.000 slachtof fers. Het is eigenaardig dat, hoe wel de Nederlander van, met en tussen water leeft, hij over het algemeen zo weinig weet over de waterhuishouding van ons kikkerlandje. Deze expositie 'Water als vijand, water als vriend', doet een poging daar verandering in te brengen. De tentoonstelling geeft een zo grote hoeveel heid materiaal en informatie, dat het moeilijk is om er een keuze uit te maken. Loopt u even mee de eerste zaal in? We zien hier modellen van verschillende typen water molens. Ziet u dat openge werkte model daar in het mid den? Duidelijk is de vijzel te zien, die het water naar een hoger niveau transporteert. Toen in het begin van de 15e eeuw de watermolen werd geïntroduceerd, betekende dat, dat men invloed kon uit oefenen op het waterpeil in de polders. Men was niet meer volkomen overgeleverd aan de grillen van de natuur. Verdronken land ging men herwinnen. Meertjes werden drooggelegd: de eerste droogmakerijen. Met de uit vinding van de stoommachi ne konden grotere projecten worden aangepakt. In 1839 werd besloten tot droogma king van het Haarlemmer meer. Van 1 april 1849 tot 1 juli 1852 maalden drie stoomgemalen (de Leeghwa- ter, de Lynden, en de Cruqui- us) de Haarlemmermeer droog. Gaat u nu vlug mee naar de volgende zaal? Oh, U bent dat oude document nog aan het bekijken. Dat is een oor konde uit 1255, afkomstig

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 8