12 and mir De 'Valweel' bij Nisse (Zuid-Beveland) Het Zeeuwse landschap zoals het nu is, is een afspie geling van de eindeloze strijd tegen het water. Zonder deze strijd zou Zeeland Zeeland niet zijn. Wie er oog voor heeft wordt in het huidige landschap nog voortdu rend geconfronteerd met de overwinningen en verlie zen uit de strijd. Van dat landschap genieten kan men niet wanneer u over de drukke autowegen van vakantieoord naar va kantieoord snort. Nee, rijdt liever eens naar een van de talloze dijken die op veel plaatsen het landschap versie ren. Talloos. want het is net als bijeen duinwandeling: iedere keer als er weer een nieuwe dijk in het gezichts veld komt, denk je dat dit toch wel de laatste zal zijn, dat hierachter eindelijk de zee komt. En tien tegen een dat er weer een polder ligt. Zeker ziet u op een gegeven mo ment aan de voet van de dijk ook een van die verstilde plassen, waar de eenden dobberen en een verdroomde reiger peinzend in het water tuurt. Welen U staat nu voor een van de welen. Evenals de binnendij ken symbolen van de strijd tegen het water. Want waar iedere dijk een stuk op de zee veroverd land markeert, vertelt ons de weel het verhaal van een van de overstro mingen die het gewonnen land geteisterd hebben. Iedere weel is het overblijfsel van een overstroming. Bij een dijkdoorbraak ontstaat op de plaats van de breuk een diepe stroomgeul, doordat het geweld van het water de bodem meters diep weg schuurt. Opvallend is dat de welen bijna altijd op plaatsen liggen waar de dijk een scherpe bocht maakt. Dit komt omdat het vaak te kost baar is om na een overstroming het ontstane gat te dem pen, zodat de dijk er met een bocht omheen gelegd wordt. De mooiste welen zijn in het algemeen te vinden op Zuid- Beveland. Vooral bij de 'Valweel', ten zuidwesten van het dorpje Nisse, is nog duidelijk de ontstaansgeschiedenis van de welen in het landschap terug te vinden. Enkele andere mooie voorbeelden zijn 'De Doolman' bij Hein- kenszand en de 'Zwaakse weel' bij 's-Gravenpolder. In feite zou men ook het natuurreservaat 'De Schelphoek' op Schouwen-Duiveland een weel kunnen noemen. Dit gebied is ontstaan tijdens de watersnoodramp van 1953 op dezelfde wijze als de zojuist genoemde welen. Het wordt nu beheerd door Staatsbosbeheer en is voor het overgrote deel vrij toegankelijk. Kreken Vooral in Zeeuws-Vlaanderen vinden we veel grote plas sen die op het eerste gezicht wel wat op de welen lijken. Dat zijn de kreken. De kreken zijn echter niet zoals de welen ontstaan door overstromingen. Het zijn restanten van vroegere zeearmen die door middel van dijken wer den afgedamd. Ook voor de Deltawerken geldt: er is niets nieuws onder de zon. Landschappelijk zijn vooral de 'Canisvlietkreek' en de 'Grote Kreek' bij Axel aan trekkelijk. Het spreekt vanzelf dat, wanneer het water zo'n grote invloed op het landschap heeft gehad, dit ook het geval is met het planten- en dierenleven in Zeeland. Vaak ligt het verband daartussen voor de hand. Wanneer het zou- De Tuinfluiter

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 7