Het watersnoodnummer van ons blad brengt ons de gebeurtenissen van de ramp en van het dijk herstel weer scherp in het geheugen. Lezing van de verschillende artikelen roept in de eerste plaats weer het beeld voor ons op van de ramp, die vooral het zuidwesten van ons land op de eerste februari 1953 zo zwaar heeft getroffen. Daarnaast moet nog weer eens duidelijk in het licht worden gesteld van hoe groot belang goede waterkeringen voor Nederland zijn. Er zijn meer stormvloeden in onze geschiedenis voorgekomen; en die van 1953 zal zeker ook de laatste niet zijn, doch niet alle stormvloeden zijn zo ruïneus geweest als die van 1953. Ongekende hoogte Op zaterdag 31 januari raasde een storm over ons land, maar boven Schotland woedde reeds een vol wassen orkaan met windsnelheden van gemiddeld 125 km/h, in wind stoten zelfs van 180 km/h. Tegen zaterdagavond bereikte deze or kaan onze kust. Hierdoor was de springvloed in de daaropvolgende nacht er een van ongekende hoogte. De wateren rukten op vanuit de Noordzee en stortten zich recht op de kusten van ons land, diep met zeearmen doorsneden. De stormwaarschuwingsdienst gaf de volgende berichten uit: 31 januari-11 uur: Flink hoogwater voorde groepen Rotterdam, Willem stad, Gorinchem en Bergen op Zoom. 31 januari - 17.47 uur: Gevaarlijk hoogwater voor de groepen Rotter dam, Willemstad en Bergen op Zoom, welk bericht in de volgende vorm bij de nieuwsuitzendingen werd gegeven: Boven het noordelij ke en westelijke deel van de Noord zee woedt een zware storm tussen noordwest en noord. Het stormveld breidt zich verder over het zuidelijke en oostelijke deel van de Noordzee uit. Verwacht mag worden dat de storm de gehele nacht zal voortdu ren en in verband hiermede werden vanmiddag half zes de groepen Rot terdam, Willemstad en Bergen op Zoom gewaarschuwd voor gevaar lijk hoog water. Op zondag 1 februari 1 uur was de storm op zijn hevigst voor ons land. De dijken, niet bestand tegen het ge weld van de opeenvolgende vloe den, braken of werden overspoeld. Dorpen verzonken in de vloed en honderden mensenlevens gingen verloren. Natuurlijk zijn daarvoor ook storm vloeden opgetreden. Gedurende de periode 900 tot 1900 treffen we 124 vermeldingen van stormvloeden aan. Uit de 9e eeuw worden slechts twee stormvloeden beschreven. Maar in onze eeuw is die van 1 fe bruari 1953 wel de zwartste dag in de worstelstrijd tegen het water. Hoge waterstanden De maximum waterstanden op die dag geven o.a. van de volgende plaatsen het onderstaande over zicht: Bath 5.60 m N.A.P. (Normaal Am sterdams Peil), Walsoorden 5.25, Bergen op Zoom 5.17, Hansweert 5.07, Terneuzen 4.96, Tholen 4.81, Breskens 4.80, Cadzand 4.75, Go- rishoek 4.70, Wemeldinge 4.68, Steenbergse Sas 4.65 en Dintelsas 4.55 m. De laagste waterstand werd geme ten in Vlieland Haven 3.16 m, in Oostmahorn en op Terschelling bei de 3.18 m. Daartussen treffen we waterstanden aan als: Ouddorp 4.20, Scheveningen 3.97 en Gouda 3.75 m. Massagraf op de begraafplaats in Oude Tonge

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 3