Herinneringsfotografie 46 ens Indien we alle foto's/dia's zou den moeten onderverdelen in een paar hoofdgroepen, dan zou onderstaand rijtje kunnen ont staan: 1. Nieuwsfoto's 2. Herinneringsfoto's 3. Artistieke foto's. Uiteraard is het onmogelijk om tussen deze gebieden een zeer sterke scheidslijn aan te geven. Wel is het raadzaam om zowel bij groep 1 als groep 2 de eigen schappen van groep 3 te betrek ken. Dit dan om tot een meer aanvaardbaar resultaat te ko men. Wat de nieuwsfoto's be treft zou zeer veel te schrijven zijn. Het is bijvoorbeeld erg jam mer dat deze steeds 'harder' worden. Denkt u maar eens aan de prijswinnende foto's van de jaarlijks terugkerende 'World Press'-tentoonstelling. Wat wel vast staat is dat ze na kortere of langere tijd door het verliezen van de nieuwswaarde in groep 2 terecht komen. Dat het voor gaande waar is, bewijst dit num mer wel. De foto's die nu 25 jaar geleden wereldnieuws waren, zijn nu een zeer angstige herin nering geworden. Al hebben ze dan hun nieuwswaarde verloren, als herinnering hebben ze zeer zeker nog waarde. Sterker nog, hiervoor zijn ze onvervangbaar geworden en dus van zeer grote waarde. Zeer vele instanties hebben dan ook ten behoeve van hun archief een fotograaf in dienst. In dit verband is het wel eens nuttig om u er op te wijzen, hoeveel moeite het soms kost om voor herdenkingsnummers, boeken etc. aan goede foto's te komen. Het komt te veel voor dat ervan een bepaald iets geen ne gatief (meer) aanwezig is. Een noodgreep is dan het (laten) ma ken van een reproduktie. Hoewel hier zeer goede resultaten mee te behalen zijn, moet dit echter toch gezien worden als een noodoplossing. Ook voor ons valt er dus over te denken of we niet voor onszelf een archiefje op kunnen zetten. Wat ik bedoel kunt u zien op de bijgaande foto's. Foto 1 is nu al weer enige jaren geleden gemaakt op ver zoek van de toenmalige bewoner van dit pand. In verband met een nieuw bestemmingsplan was dit door de gemeente opgekocht. Nu hangt deze foto in de nieuwe woning van mijn dorpsgenoot. Ter illustratie hoe de toestand nu is, foto 2. Deze is van nagenoeg het zelfde standpunt genomen. U ziet dat hier door tijdig signale ren van een veranderende toe stand, het altijd achteraf komen de 'had ik maar' voorkomen is. Het spreekt vanzelf dat we dan deze foto's moeten voorzien van de nodige gegevens. Zoals da tum, tijd, omstandigheden en standpunt. Het kan zijn dat we deze gege vens later nog eens hard nodig hebben. Bijvoorbeeld om een nieuwe situatie te kunnen verge lijken met de oude. Het verschil aan te tonen in begroeiïng, be bouwing en ga zo maar door. Al met al dacht ik genoeg om eens het een en ander op u in te laten werken. Veel succes met de uitvoering. P.D. Pieterse.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 26