45 afb. 1; Willem v.d. Velde, 'de windstoot2e helft 17e eeuw afb. 2: Caspar David Friedrich, 'het wrak in de ijszee'; 1825 afb. 3: William Turner, 'de sneeuwstorm'; 1842 zal de verschillen in visie al wel gezien hebben. Zo wordt bij de 'sneeuwstorm' van Tur ner in feite alle onderscheid tussen de natuurgegevens opgeheven. De draaikolkbe weging neemt de beschou wer mee in het ondergaan en het genieten van het natuur geweld. 't Schip zelf, even tuele mensen erop zijn niet belangrijk. De grootsheid van het natuurverschijnsel komt hier geheel op zichzelf te staan. De schilder heeft zich daaraan overgegeven, en wil dat de kijker het ook doet. Dat is iets typisch negentien- de-eeuws. We noemen dat romantisch. In de Romantiek had men vaak een religieuze verering voor dingen die de mens kunnen overweldigen: de schoonheid, de natuur, de liefde, de dood. Die doodsbe- leving wordt zichtbaar in Friedrichs 'wrak in de ijszee'. Doodse stilte, ijselijke koelte, ook in de kleuren. Opnieuw de grootsheid van de natuur, die menselijke aanwezigheid moeiteloos wegvaagt. Dit schilderij is een symbool van uitzichtsloze troosteloos heid. Uit de dodelijke greep van de natuur is geen ontko men mogelijk. Tot slot V.d. Veldes 'wind stoot'. Hier geen sprake van romantische vervoering of uitzichtsloosheid. De reali teit van het menselijk be staan in verbondenheid met de natuur wordt ons voor ogen gebracht. We zien de storm en de schade aan het schip, maar ook de komende weersverbetering. De visie van de schilder is niet 'ver heerlijking van de natuur' (Turner), ook niet 'ondergang in de natuur' (Friedrich). Bij V.d. Velde berokkent de na tuur aan de mens ellende in de vorm van averij; door het wegtrekken van het nood weer komt er uitzicht op ver lossing, waarna de dank baarheid zich uit in de pogin gen tot herstel van de scha de. Dit schilderij is veel meer dan een beeld van een wind stoot. Het geeft ons een christelijke visie op de mens en de natuur. J.M. de Jong

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 25