LECTUURSTALLETJ E Boeken over 'de stem van het water' M.W. SCHAKEL DE WATERWOLF SLAAT TOE 39 Het kon niet anders of de talloze over stromingen die ons land in de loop der eeuwen troffen vonden ook hun weer slag in publicaties van allerlei aard. Allereerst in dit lectuurstalletje aan dacht voor 'De waterwolf slaat toe. Wa tervloeden in de Alblasserwaard' door (burgemeester en kamerlid) M. W. Schakel, waaraan toegevoegd is het 'verhaal van een reis van Rotterdam naar de overstroomde landen in de Alblas serwaard, gemaakt op de 10e en 11e fe bruari 1741' (zie hiervoor elders in dit nummer de rubriek 'Uitgelezen'). Als secretaris van het waterschap 'De Overwaard' was Schakel na de over stroming van 1953 nauw betrokken bij de herstelwerkzaamheden van de ring dijk rond de Alblasserwaard. Het vorm de de aanleiding tot een duik in de ar chieven en het resultaat was een lange serie artikelen in enkele streekbladen, die later gebundeld werden tot 'De wa terwolf slaat toe', waarvan nu een 2e druk verscheen. In kernachtige zinnen vertelt hij over de 33 overstromingen die de Alblasserwaard vanaf zijn bedij king troffen: gemiddeld komt dat neer op 1 watervloed per 15 jaar! Allerlei boeiende bijzonderheden haalde de schrijver 'boven water' uit verslagen van de waterschappen, boetepredica- ties, brieven, enz. Zo ontstond een boek van meer dan regionale beteke nis. Het is geïllustreerd met een aantal gravures en foto's, werd uitgegeven door J. P. van den Tol te Dordrecht, telt 243 pagina's en kost f 32,50. Drie 'waterromans' vormen de kloeke omnibus Wafer over Holland', dat be staat uit een gelijknamige roman van J. W. Ooms, 'De prijs der vrijheid' door H. Sturm en 'Het zwaar getij' door Kees Pronk. Deze 606 pagina's tellende omnibus opent met een regionale familieroman, die zich afspeelt in de Alblasserwaard. Ooms kende deze zijn streek en de be woners ervan als geen ander en op in dringende wijze beschrijft hij de - soms aan het fanatische grenzende - ge hechtheid van de boer aan zijn aan het water ontworsteld land. Een verbon denheid die soms bloedbanden over- WATERVLOEDEN IN DE ALBLASSERWAARD

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 22