19 Een straat in Stavenisse waar veel doden te betreuren vielen dere hulp van een aantal leer lingen van het daar gelegen kweekschoolinternaat 'De Driestar' een ongelijke strijd met de kolkende golven durf den aanbinden. Nietig waren de vele gestorte zakken grond, maar God gebruikte ze als middel om de dijk niet te doen doorbreken. Ze luisteren naar het verhaal over de chauffeur van de A.M.Z., Piet van den Berge. Vluchtende in een autobus voor het water bij de Krui- ningse veerhaven stoof hij met z'n bus de Lavendeldijk op. En steeds maar claxo- neert hij om de bewoners nog tijdig te waarschuwen, ook die aan de Tweede Vlietweg! Een half uur later was het wa ter waar Van den Berge waarschuwde, en begint het z'n vernielende kracht! De gedachten van Janna en Kees Schalje zijn in deze uren niet veel meer bij hun kwalen, al worden ze er door gemene steken voortdurend Brouwershaven aan herinnerd. Ze moeten in deze dagen luisteren naar nieuws uit Wolfaartsdijk, waar een Lena Schrieër door het water het bed uitgedre ven is. In alle ellende van dit gebeuren is er ook de humor. Hoe heeft de oude vader van deze ongetrouwde vrouw, hoe hebben dokters en domi nees, vrienden en ouderlin gen geprobeerd haar te be wegen haar verdriet niet weg te drukken door als een zieke bijna veertig jaren in de bed stee te kruipen! Wat geen mens kan bewerken, gebeurt in deze rampnacht: Lena Schrieër zwaait haar benen over de rand van de bedstee en ze probeert het vege lijf te redden door zich weg te laten dragen terwijl haardunne be nen in de watergolven benge len die al in de kamer klotsen. Na revalidatie is ze na de ramp gewoon gaan leven. Hoe vaak hebben Janna en Kees haar later niet gegroet als ze bij haar ouders wa ren? Ze horen van Koba Kloet die altijd schold op haar poes omdat hij bij de baby in de wieg kroop en zich nestelde op de beentjes van de kleine. Precies een extra dekentje! Nu, in deze rampnacht heeft de poes hen gewekt, de valse strepen van de katteklauw zijn nog op d'r arm te zien. Maar daarna was de poes niet bij de wieg weg te slaan! Sjokkend door het water in de Lepelstraat heeft Koba met d'r man de kinderwagen de Noorddijk op getrokken, daar is het althans voorlopig veilig. De kleine ligt achter de beschermende wagenkap, en de poes ligt op haar beentjes. Praat geen kwaad van die poes tegen Koba. Hoeveel vee komt er in deze ramp niet om? Hoeveel die ren hebben mee helpen red den? Wonderlijk zijn Gods wegen... Onder de zonde van de mens zucht de ganse schepping. Ze ervaren het zo in deze dagen, en dan zijn er toch van die wonderlijke din gen te melden! En in Krabbendijke? Daarvult het dorp zich nog op de avond van de eerste februari met tweehonderd man van het Regiment Mortieren 'Menno van Coehorn' uit Maastricht, maar ze worden in de Emma- nuëlpolder in Waarde inge zet. Hun werk in Krabbendij ke wordt overgenomen door de H-compagnie van het 332e Bataljon 'Johan Willem Friso' (33e R.l.) uit Oirschot. De 250 mannen werken als één man. Wil men Krabben dijke drooghouden dan moe ten ook zij richting Waarde uit. Hun enorme inzet zal bij raadsbesluit van 12 februari 1953 beloond worden door de bevolking: 'gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders dezer ge meente en op artikel 174 der gemeentewet te besluiten: tot omdoping van de "Zuid- weg" (tussen Dorpstraat en Rijksweg) in "Johan Willem Frisostraat". Men kiest die weg omdat juist langs deze weg de soldaten zich dage lijks naar hun werk begaven! Hoe snel ook presenteert zich de afdeling Hilversum van het Leger des Heils aan het waterfront bij Krabbendij ke? Belangeloos doen ze hun werk: de mannen delen twee maal per dag warme koffie uit aan de dijkwerkers en de vrouwen zijn druk met het be handelen van de was en met naai- en stopwerk. In Goes. Daar is dagenlang de span ning te snijden, zoals in een groot deel van Zuid-Beve land. Welke dijk is het sterkst? Zal die tussen Kattendijke en Wemeldinge eerder breken dan die tussen Hansweert en Waarde? De laatste blijkt de

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 10