Tot 1985 kunnen we niet gerust zijn' Rampzalig ACCENT 21-1-78 9 Januari 1978. Vijfentwintig jaar na de Ramp. Oe gelukkige moeder Ria Mol-de Haan met haar zoontjes Roemer (5) en Remy (8) verschillende pleeggezinnen. Een thuis vond ze eindelijk bij het gezin van de Middelburgse architect Groenenberg. misch Ziekenhuis in Leiden voor ampu tatie van bevroren teentopjes. Daarna moest ze bijna alleen op de wereld ver der. Eerst naar een oom en tante, wat niet zo'n succes werd, toen naar een kin dertehuis in Vlissingen en via de Voog dijvereniging Kinderzorg 'op proef'naar Als het erg stormt moet Ria nog altijd aan 'toen' denken, maar slapeloze nach ten zoals haar oudere broer heeft ze niet. Met haar redder van de foto heeft ze heel vroeger nog wel contact gehad. 'Ik weet dat hij uit Schiedam of omgeving kwam. Hij is mij nog wel eens komen opzoeken toen ik in Leiden in het zie kenhuis lag. In de tijd dat ik bij mijn oom en tante iyas, stuurde hij nog wel eens een kaartje. Daarna is het contact verloren gegaan, wel jammer want ik heb veelaan de man te danken Remy en Roemer laten móeder Ria nau welijks meer met rust nu ze van 'de Ramp' hebben gehoord. 'Stormde het toen nog harder dan laatst?', informe ren ze. Moeder Ria Mol yindt het moeilijk ze tekst en uitleg te geven over het trieste lot dat haar ouders toen trof. 'Laatst merkte een vriendje die blijkbaar iets ge hoord had, tegen Roemer en Remy op dat opa en oma Groenenberg geen echte opa en oma zouden zijn. Je kan begrij pen dat toen Leiden in last was. om twee redenen. Ten eerste is en blijft de zee onberekenbaar en ten tweede sta ik op het standpunt dat de half open dam die in de Óosterschelde komt, de dijken rond Zuid-Beveland ook in de toekomst eerste waterkeringen doet zijn.' Het is duidelijk dat er een echte Zeeuw aan het woord is. Een man die met volle inzet heeft gestreden voor een volledige Dijkgraaf De Jager van het waterschap De Brede Watering: 'Ondanks Oosterscheldedam blijven onze dijken eerste waterkeringen' afsluiting van de Oosterschelde. Een af sluiting die naast grote financiële offers ook offers van economische, denk aan de oesters, en van biologische aard zou hebben gevergd. Maar voor hem gold als belangrijkste de veiligheid. 'Ach, we kunnen er lang en breed over praten, maar de beslissing is genomen. Alleen heb ik hier bij een storm nog nooit de Februari 1958. Ria de Haan, elf jaar oud, aan tafel bij de familie Groenenberg, haar pleegouders Als later de balans van deze nacht wordt opgemaakt en twee dijkgraven tegenover Accent hun mening geven, zijn zij het met elkaar eens dat de verwachte water hoogte van 4.35 m boven NAP rampzali ge gevolgen zou hebben gehad. 'We zijn weer door het oog van de naald gekro pen.' Dijkgraaf Gilles Jan de Jager van het waterschap De Brede Watering op Zuid-Beveland is dan ook 25 jaar na de ramp nog altijd niet gerust aangaande de situatie in Zeeland. Op Sint-Philips- land onderging hij in 1953 aan den lijve de watersnoodramp. 'Er is ontegenzeg gelijk na '53 een hoop gebeurd. Zeear men zijn afgesloten, er wordt gewerkt aan partiële dijkversterking en voor de Oosterschelde is een oplossing gevon den. Toch ben ik er niet gerust op en dat kunnen en mogen we zeker tot 1985 ook niet zijn. Als de partiële dijkversterking een feit is, naar we hopen in 1980, dan zijn we redelijk beveiligd. Ik zeg redelijk Wie vluchten kan, vlucht houdens enige niet al te ernstige schade posten aan een aantal dijken is Zeeland gespaard gebleven.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1978 | | pagina 4