auto hielpen vervoeren. Daarna is het vee weggebracht. Dat gaf nogal pro blemen: zo'n hele veestapel op te drij ven naar Krabbendijke en daar onder te brengen. Om een uur of vier waren de meeste mensen vertrokken uit Waarde." „Is er die zondag geen kerkdienst gehouden?" „Nee. Toch kwamen er 's morgens nog enkele mensen naar de kerk toe. Ze wisten nergens van af. Ze hadden geen klok gehoord." „Heeft wijlen ds. Bel, die destijds te Krabbendijke stond, ook gehol pen?" „Ds. Bel was 's morgens om negen uur al in de weer om ouden van dagen op te halen. Hij heeft niet gepreekt die dag. Hij had van de hopeloze toestand ook gehoord en is toen naar de dijk gaan kijken, om te zien hoe het er voor stond. Hij hielp daadwerkelijk mee." „Het dorp Krabbendijke bleef ge spaard. Waaruit verklaart u dat, menselijk bezien dan?" „De binnendijken tussen Krabbendij ke en Waarde waren nogal stevig, evenals enkele andere dijken rond Krabbendijke. Wel hebben ze die dij ken al heel gauw versterkt met zand zakken. Daarbij hebben zo'n 1000 mi litairen, afkomstig van de Johan Wil lem Friso-kazerne uit Nunspeet, hulp verleend. Zij hebben zo'n weekof drie, vier geholpen. F.r is in Krabbendijke nog een straat naar die kazerne ge noemd." „Hoe laat liep het dorp Waarde onder?" „Omstreeks vijf uur 's middags. Ik heb goed gezien, dat Waarde onderliep. Ik stond op de dijk te kijken. Er waren niet veel mensen op die dijk. Het stormde hevig en trouwens de meeste mensen zaten al op Krabbendijke." „Heeft het kerkgebouw der Ger. Gemeente veel waterschade ge had?" „De kerk van de Ger. Gem. stond ver in het water. Die kerk staat op een der laagste plekken van Waarde. De preek stoel stond helemaal onder water. Ik denk, dat er zo'n tweeëneenhalve me ter water in de kerk gestaan heeft. Vooral bij vloed. Al de ramen waren stuk. De uien dreven in de kerk..." „Wanneer korude bevolking weer terugkeren „Dat duurde tot mei. Toen konden de eersten weer terugkomen. Maar het Commissaris De Casembroot bezocht het getroffen dorp Waarde. Hier: de commissaris met de raadsleden van Waarde. was wel een hopeloze toestand, als je weer in je huis kwam. Hele schoon maakploegen moesten eraan te pas komen. Alles stonk naar het zout. Veel materiaal was stuk. Stoelen waren uit elkaar gegaan; de spullen konden natuurlijk niet naar buiten, dus alles dreef door de kamers heen en weer. Stoelkussens, bedden en wasgoed. Want ja, het was maandag wasdag en overal stond de vuile was gereed voor de wasbeurt. Ook dat wasgoed dreef in de huizen of in de schuren rond, al naar gelang waar het zich bevond." „Is /(aarde toen goed geholpen?" „Ja. Een stuk of dertien gemeenten, o.a. Woerden en Waarder in Zuid- Holland, hebben Waarde toen geadop teerd. Met hulp van die plaatsen is toen o.a. de bouw van een toren aan de Ger. Gem. kerk gerealiseerd. Ook is er nog een gedenkraam in de Ger. Gem. aangebracht, waarop de naam Woerden vermeld staat. Dat raam is geschonken ter gedachtenis aan de ramp van 1953" Kerkgebouw Ger. Gem. in het water DIJKWACHT „Wanneer worden de dijkwachters opgeroepen „Als 'het water een bepaalde hoogte heeft bereikt, komt het bericht: de dijkwacht moet worden opgeroepen. Dit bericht komt vanuit Vlissingen." „Uit hoeveel man bestaat jullie ploeg?" „De ploeg bestaat op het ogenblik uit 6 vaste leden en 2 reserve-leden. Ik ben van die ploeg het langst dijkwacht, n.l. ruim twintig jaar." „Hoe werkt zo'n dijkwacht nu?" „De ploeg komt bij elkaar in het ge maal Waarde. Daar zit een van de pol derwerkers, die ook de leiding heeft. Degenen van de ploeg, die het verst wegmoeten om dijkwacht te lopen, hebben een portofoon bij zich om eventueel melding te kunnen maken van ongelukken e.d. Dit moet gemeld worden aan de post bij het gemaal. Die post staat weer in direkte verbinding met de opzichter van de polders rond Waarde, Krabbendijke, Kruiningen en Rilland-Bath, de heer Koppejan uit Rilland. Een uur voor hoog water moeten we in het gemaal aanwezig zijn. Een half uur voor hoog water gaan we de dijk op; ik, behorend tot de verste post, wordt met een auto gebracht. We hebben daar op onze post circa drie km afstand te lopen. We letten tijdens de wacht op de berm en kijken of er geen stenen loslaten. Dit is alleen maar goed te zien, als het wa ter niet te hoog is. Vervolg op pag. 543 531

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1975 | | pagina 5