EEN ZEEUW VERTELT.... In dit nummer: de Gezirisgids Speciale aandacht voor: Uitgave: B.V. Uitgeverij 'De Banier' Redactie en Administratie: Brigittenstraat 1 Utrecht Telefoon (030) 31 33 77 Postbus 2330 Postgiro 147759 Abonnementsprijs 17,50 per halfjaar Buitenland (luchtpost) 27 per jaar Verschijnt tweemaal per maand Overname van de artikelen en bijbelse raadsels is alleen toegestaan na schrif telijke toestemming van de redactie. Vaste medewerkers C. v. d. Bovenkamp; M. C. Capelle; G. v. Essen; Drs. Chr. Fahner; Mevr. Fahner-Vos; S. M. v. d. Galiën; J. Flaalboom; P. Kuijt; E. Kuijt; Mevr. M. A. Mijnders-v. Woerden; A. Ros; C. van Rijswijk; Th. de Waal. 518 519 522 524 525 526 527 528 Uit de Bijbel Een Zeeuw vertelt Een eigen huis Ds Jozias Fraanje Uit het leven van alle dag De Kerkespraak Vervolg: Een Zeeuw vertelt Over U en Uw kinderen Ambtsjubileum Drs. A. Vergunst 529 Herinnering aan februari 1953 530 Van Kiryat Shemone naar Endor 532 Het grootste oerwoud op aarde 534 Uit de klas geklapt 536 De wereld waarin wij leven 537 Voor de vrouw 538 Vervolgverhaal 540 Rondom het Woord 541 Kleuterverhaal 542 Vervolg: Herinneringen 543 Ons Gidsnieuws 544 Een Zeeuw vertelt Zeerobben In de vreselijke rampnacht van 1 februari 1953 ver dronk ook de bekende ouderling van de Oud. Ger. Ge meente te Stavenisse: Leen Potappel. Druk: Lumax - Utrecht Stavenisse is één van de zeven plaatsen op het eiland Tholen. Vooral dit dorp is gruwelijk getroffen door de watersnood van 1953, nu al weer 22 jaar geleden. Tien procent van de bevolking-153 personen-vond de dood indegolven. Vooral in de Kerkstraat werden er vele huizen weggevaagd. De houten huizen herinneren ons nog aan deze vreselijke ramp! Het ging alles zo snel Vóór de mensen wisten wat er goed en wel aan de hand was, werden ze door het water overrompeld. Graag willen we luisteren naar een vroegere visboer, Adriaan Wesdorp, woonachtig naast de witte molen bij de haven van Stavenisse. „Het was om een uur of half drie toen ik met Leen Potappel hier naar het ho ge water van de haven stond te kij ken. Het was erg koud, de wind sneed door ons heen. Wind en golven maak ten een groot geraas. Daar stonden we samen temidden van het geloei. Dan vpelt een mens zich wel een beet je klein Terwijl we daar nu stonden te kijken, zo zagen we plotseling het water zak ken. „Hé, Arjaan, kijk het water zakt," merkte Leen op. „Toch vertrouw ik het niet, Leen," antwoordde ik terug. We zagen alsmaar het water zakken. Zou het grootste gevaar geweken zijn? Het leek de goede kant op te gaan. Toen wisten we nog niet, dat die da ling veroorzaakt werd doodat er een gat in een dijk was geslagen waardoor het zeewater vrij de polder binnen raasde. Dat was aan de andere kant van de haven, ongeveer noord-weste lijk. „Kom, ik ga naar huis," zei Leen en daarop keerde hij zich om en verdween in de duisternis. Ik heb hem nooit meer gezien. Want misschien een half uur later kwam hij in de golven om! Toen Leen was weggegaan, ging ik ook naar binnen, ja, misschien viel het alles nog wel mee. Het had er al zo vaak ge spannen en het was nog steeds mee- Als zulke zeedijken wegvallen, dan krijgt het water vrij spel. Onder Stavenisse treffen we ter herin nering aan de watersnood van 1953 dit monument aan. 519

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1975 | | pagina 2