resultaten van v. watersnood: Kraishuizen 15 T N ons vorige nummer hebben we ver- -* teld over de inzameling, die 20C miljoen Lire opbracht en die door be middeling van het Italiaanse Rode Kruis aan ons hoofdbestuur werden overgemaakt, onder beding dat het be drag zou worden gebruikt ten behoeve van de getroffen gebieden voor een doel van blijvende waarde. Aan die voorwaarde is voldaan door de gift te bestemmen als basiskapitaal voor de oprichting van 35 wijkgebouwen van het Groene of het Wit Gele Kruis, t.w. zeven in Zeeland, n.l. in Arnemuiden, Kortgene, Hansweert, Nw. St. Joost- land, Hontenisse en Terneuzen; dertien in Zuid-Holland, t.w. in 's-Gra- vendeel, Maasdam, Mijnsheerenland, Heenvliet, Hellevoetsluis, Nieuwen- hoorn, Piershil, Goudswaard, Nieuw Beijerland, Strijen, Heinenoord, Klaas waal en Oude Tonge; en vijftien in Noord-Brabant, t.w. in Wil lemstad, Hoge Zwaluwe, Sleeuwijk, Almkerk, Werkendam, Woudrichem, Halsteren, Lepelstraat, Dinteloord, Fijnaart, Steenbergen, Lage Zwaluwe, Geertruidenberg, Raamsdonk en Noord- hoek. Het gehele project werd uitgevoerd met hulp van het Rampenfonds en an dere instanties, in nauwe samenwer king met de bovengenoemde Kruisver enigingen. Ook de naar aanleiding van de watersnood gevormde Stichting 'Herstel Zuid-West Nederland', die on der leiding van de drie betrokken Com missarissen van de Koningin zegenrijke arbeid verrichtte, heeft een belangrijk aandeel gehad in het tot stand komen van deze wijkgebouwen, waarin -op wens van de schenkers- ook het Neder- landsche Roode Kruis ruimte heeft ge kregen voor vergaderingen en oefenin gen, alsmede voor het verantwoord op bergen van kostbaar hulpverlenings materiaal. Toen de plannen waren uit gevoerd, hebben de samenwerkende organisaties de vertegenwoordigers van de schenkers uitgenodigd om de resultaten van hun gift te komen be zichtigen. Delegaties van de Italiaanse Regering en van het Italiaanse Rode Kruis zijn naar Nederland gekomen. Tot de laat ste behoorde de echtgenote van de Pre sident van Italië, mevr. Carla Gronchi, die voorzitster is van het Nationale Damescomité van het Italiaanse Rode Kruis. De drie andere vertegenwoordi gers van onze zustervereniging waren de voorzitter Generaal Dr. Guido Ferri, mej. Paola Menada, nationaal inspec- trice der verpleegsters en de directeur van de afdeling buitenland, Dr. Efisio Nonis. De Regeringsdelegatie bestond uit: Z.E. Camillo Giardina, Staatssecretaris van Volksgezondheid; Z.E. Markies Raimondo Giustiniani, Ambassadeur van Italië in Nederland Dr. Mario Franzil, Burgemeester van Triëst; Paolo Vita Finzi, Gevolmachtigd Minister, en Dr. Aldo Troiani, particulier secretaris van de heer Giardina; terwijl de dames Giardina en Troiani haar echtgenoten vergezelden. Dit gezelschap kwam op Hemelvaarts dag in ons land aan als gasten van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. De Regering had voor hun ontvangst het Mauritshuis beschik baar gesteld, een gebaar dat niet alleen door onze vereniging maar ongetwij feld ook door de leden der Italiaanse delegaties op hoge prijs werd gesteld; want het was sinds de dagen van Johan Maurits van Nassau -'de Brazi liaan', die het voor zichzelf liet bou wen- de derde keer dat er gasten wer den ontvangen. Koning Karei II van Engeland was in 1660 de eerste; hem werd in het Mauritshuis door de Staten Generaal een diner aangeboden. De tweede keer betrof het een ontvangst door burgemeester Schokking, die er de London County Council ontving. Van die eerste ontvangst bezit het Mauritshuis nog een gravure, waarop, de Koning aan de feestelijke dis zit met aan zijn linkerhand zijn zuster Mary, weduwe van Stadhouder Willem II en aan zijn rechterhand zijn tante Elisa beth die in onze geschiedenis bekend is als de 'winterkoningin' (van Bohemen). Mevrouw Carla Gronchi presidente van van het Damescomité van het Ita liaanse Rode Kruis met de directeur van het Mauritshuis Dr. A. B. de Vries. Op de achtergrond Dr. E. Nonis hfd. buitenland en mejuffrouw Paola Me nada inspectrice der verpleegsters van het Italiaanse Rode Kruis. Ook de hertogen van York en Glouces ter die tot het gevolg behoorden, zijn op de prent te herkennen, evenals en kele gedeputeerden der zeven provin ciën die aanzaten. Aan het ondereinde van de tafel mocht een tienjarige jon gen het feest ter ere van zijn oom mee maken, maar hij was dan ook het Kind van Staat, de latere Koning-Stadhou der Willem III. Een reproduktie van deze gravure verluchtte de menu's van de maaltijd die het hoofdbestuur in de grote zaal van het Mauritshuis aan de Italiaanse gasten aanbood. Het menu was weliswaar belangrijk eenvoudiger, maar de tafel was met evenveel zorg en bijzondere smaak gedekt, waartoe diverse vrienden van het Nederland sche Roode Kruis, door kostbaar zilver in bruikleen af te staan, hadden bijge dragen. De Minister van Buitenlandse Zaken, Zijne Excellentie Mr. J. M. A. H. Luns, zat aan met de Commissarissen van de Koningin in Zeeland en Zuid-Holland, Jonkheer Mr. A. F. C. de Casembroot en Mr. J. Klaasesz, evenals delegaties van de besturen van de Alg. Ned. Ver. Het Groene Kruis en van de Ned. Fe deratie Het Wit Gele Kruis, benevens vertegenwoordigers van de provinciale besturen en -bonden dier organisaties. Tot de gasten behoorden ook de direc teur van het Mauritshuis Dr. A. B. de Vries en vertegenwoordigers van de ministeriële departementen. De volgende morgen bracht mevr.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1959 | | pagina 1