3 Zo werkt men op de Petruspolder, het rijke landbouwgebied (150 HA) dat opnieuw zo zwaar door deze ramp werd getroffen geworden. Het water rijst meer dan twee meter hoog in het huisje van de landarbeider Goes, het kabbelt om de palen van de hoefstal en heeft het kippenhok uiteengerukt. De pakken stro in een reus- achtige landbouw-hangar fungeren als aanlegsteiger voor de boerenknecht die er heen is gevaren in een roeibootje. Het hooi dat hoog ligt opgetast, is gaan broeien en walmt als een schoorsteen, het water trekt op in de bergen ongedorste haver en doet de korrels zwellen; het brengt de kiemen van bederf tot ontwikkeling in een enorme voorraad graszaad, die een waarde heeft van veertigduizend gulden. Op de terp bij de nieuwe boerderij staan de geredde tracto ren en machines dicht opeen gereden. Zij zien er be- modderd en verwaarloosd uit als tanks na een zware veldslag. De boer staat in de modder, zwijgzaam en fors in zijn grove manchesterpak. Hij maakt dat brede armgebaar, waarmee mensen van weinig woor den uitdrukking willen geven aan hun gevoelens. Het is een vaag en moedeloos gebaar, dat in de mist ver loren gaat. Maar het toont ons heel dit geteisterde Links: „De Biesbosch moet dicht", zegt burgemeester 3. de Brmine van Werkendam, die de grootste moeite heeft om zijn dorp (waaronder een nieuwe uitbreiding met twee honderd woningen) watervrii te houden. Werkendam heeft een oppervlakte van 8300 HA, waarvan meer dan de helft behoort tot de Biesbosch, die ook nu weer zo zwaar werd ge troffen. Midden: Het vee is gered en snel in noodstallen ondergebracht. Rechts: Mevrouw Goes heeft met moeite haar meubeltjes kunnen redden uit haar huis op de achter grond, dat diep in het water staat, zelfs bij eb. Aa£>piuydL

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1955 | | pagina 2