5. De verschillende taken bij het herstel Bij het Landbouwherstelwerk zijn drie hoofdgroepen te onderscheiden: A. de aanmelding, registratie en vast stelling der schade; B. het cultuurtechnisch herstelwerk; C. het herstel van de grond door cul tuurmaatregelen. A. De aanmelding, registratie en vast stelling der schade omvatten de diverse administratieve handelingen, die moeten worden verricht om per bedrijf een juist inzicht te verkrijgen in de aard en om vang van de schade, waarover in Hoofd stuk 3 is geschreven. Het totaal aantal agrarische schadege vallen bedraagt ongeveer 20.000. Staan de gegevens eenmaal op papier, dan wordt het schadebedrag aan de hand van normen berekend. Hier en daar heeft men tegen deze normatieve afwik keling nog wel bezwaren kunnen be luisteren. Daarop kan echter worden ge antwoord, dat het volkomen onmogelijk moet worden geacht om ieder schade- onderdeel naar de individuele omstan digheden te taxeren en af te doen, vooral wanneer men bedenkt, dat voor veel schadegevallen de oorspronkelijke situa tie van het schadeobject niet meer is te reconstrueren. Wanneer men derhalve met een norrnenmaatstaf de gemiddelde omstandigheden van de schade-objecten per datum van de ramp benadert, behoeft niemand zich daarmede benadeeld te gevoelen. Dit systeem van werken komt bovendien de vlotheid van afwikkeling zeer ten goede. De registratie van de schade heeft ongeveer een half jaar tijds gevraagd. Iedere gedupeerde is daartoe opgeroe pen op zitdagen, waar hij naar beste weten een omschrijving van zijn schade heeft kunnen geven op een reeks formu lieren, waarop alle in een landbouw bedrijf voorkomende en denkbare arti kelen zijn vermeld. Vooruitlopende op de definitieve afrekening der schade zijn aan vele gedupeerden voor de voort zetting en het herstel van hun bedrijf Fig. 1- ruime voorschotten verstrekt. B. Het cultuurtechnisch herstelwerk vormt de tweede hoofdgroep van het werk. Het betreft het herstel van de be schadigingen aan het land, de sloten en de waterkeringen, de kunstwerken voor de ontwatering daarbij inbegrepen. Al naar de wijze, waar op devergoeding voor de herstelwerken wordt gefinan cierd, maakt men onderscheid in twee groepen, nI. I. het herstel voor publiekrechtelijke lichamen; en II. het herstel voor particulieren. Voor het eerste herstelwerk is er een aparte wettelijke regeling, nl. de Wet Financiering Stormvloedschade Publiek rechtelijke Lichamen. In zeker zin heeft de Noodwet dijkherstel ook op dit soort werk betrekking, omdat de dijken meestal in publiekrechtelijk beheer lig gen. De wettelijke basis voor het herstel werk voor particulieren is vastgelegd in de hierboven genoemde wet op de watersnoodschade I953. I. Bij het werk voor de publiek rechtelijke lichamen heeft de cultuur consulent een technisch adviserende taak voor zover het zuiver cultuur technisch werk is, dus voornamelijk werken op het gebied van de ontwate ring in polderverband. Een gunstige omstandigheid was, dat voor vele der polders, die door de overstroming zijn getroffen, na I 945 in verband met het herstel na de oorlogsinundaties, ver beteringsplannen waren uitgevoerd of nog in uitvoering waren. Dit betekende, dat voor al deze polders direct na de ramp uitgebreide kaarten en gegevens beschikbaar waren, waarop het herstel plan kon worden gebaseerd. De cultuur technische dienst behoefde de archief kasten maar open te trekken en een stroom van waardevolle gegevens kon op de werktafels worden geworpen. Met de gegevens van de aanvullende metingen te velde konden spoedig de herstel plannen worden opgemaakt. Een voorbeeld van een dergelijk her stelplan is in fig. 1 afgebeeld. De profie len volgens de verbeteringsplannen van voor I953 waren bekend. De profiel metingen na de ramp gaven een inzicht in de hoeveelheid stormrampslib. Bij de definitieve vaststelling van het zg. herstelslib wordt op redelijke wijze rekening gehouden met een hoeveelheid onderhoudsslib, dat geacht werd in de sloten aanwezig te zijn. Voor de uitvoering van het herstel object moet een polderbestuur zelf opdracht geven. De kosten van het zuivere herstel krijgt de polder vergoed. Meestentijds zijn deze herstelwerken met inschakeling van de Nederlandse Heidemij of Grontmij uitgevoerd. Hier en daar zijn ook aan aannemers opdrach ten gegeven. Moeilijker was het een zuiver herstel plan op te stellen voor die polders, waarvan geen goede kaarten met afme tingen van de poldersloten beschikbaar waren. Voor deze polders is men in het algemeen uitgegaan van de vaste pro fielen, die men door peiling kon terug vinden. Het verschil van deze profielen met de slibprofielen, die men mat, geeft dan een indruk van de hoeveelheid her stelslib en onderhoudsslib. Het was van groot belang de polder herstelplannen zo snel mogelijk voor de winter I9531954 uit te voeren, omdat voor een goede ontzilting in de wintermaanden de waterafvoer weer prima moest functionneren. Voor vele DijkzigT gedeeltelijke situatie schaal 1:15.000 VERKLARING: 22 watering 4|*A Vm F. kunstwerken welke wateringvakken begrenzen lkunstwerk in een wateringvak l dwarsprofiel in een wateringvak schaal 130.000 trambaan

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1954 | | pagina 98