Fig. 14. Doorbraak bij fort Sabina. Fig. 16. Stenen dam in aanleg in het stroomgat bij fort Sabina Fig. 77. Profiel van de herstelde dijk ter plaatse van het stroomgat bij fort Sabina. Voor de stenen dam is ook in dit geval steen gebezigd met een stukgewicht van 80—200 kg, aangevuld met lichtere steen. De voor de dam benodigde zakken zand lagen in depót op de dijkskoppen gereed. Reeds tijdens het opwerpen van de stenen dam werd vanaf beide dijks koppen achter de dam zand gespoten. Figuur 16 geeft een overzicht van het werk tijdens het opwerpen van de stenen dam. Bij gebrek aan een geschikte zaat in de nabijheid, werden de zinkstukken ge maakt bij de mond van de op 2/2 km afstand gelegen haven van Dintelsas, waar ook de steen werd aangevoerd en overgeslagen. Bij ruw weer en mist ont stond meerdere malen stagnatie in de uitvoering van zink- en stortwerk. Het profiel van de ter plaatse van het stroomgat herstelde dijk is aangegeven in figuur 17. Teneinde kwel tegen te gaan is aan de teen van de steenbekleding een damwand geslagen, waarvan de punt reikt in een afsluitende kleilaag. De voor de bekleding van het zand- lichaam benodigde klei is ontgraven in een buiten de hoogwaterkering gelegen polder ten noorden van de Oude Hei- ningsche Haven en moest over een af- stand van ruim 2 km worden aange- I) spoord, voor welk doel over de haven *•- een tijdelijke brug is geslagen. ^687b H. KLIJNSTRA Techn. Hoofdambt. R.W.S.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1954 | | pagina 93