R Fa. GEBR. VAN ENGELEN's BRABANT1A GRASZADEN Op 27 Februari werd een zinkstuk van 20 x 30 m in de buitenmond van het stroomgat gezonken en begon men met het inheien van de palen voor een kistdam. In verband met de krachtige stroom in het stroomgat, moest van een kistdamsluiting worden afgezien en werd aan de landzijde een ringdijk om het gat gelegd, welke op 8 Maart, bij laag water is geloten. Ter plaatse van het oude dijktracé werd over een lengte van 1400 m een dijklichaam van zand gespoten en met klei afgedekt. Adriaanpolder. De buitendijk van deze polder is over vrijwel de gehele lengte zwaar beschadigd of weggeslagen. De bressen liggen echter alle boven normaal hoogwater (zie fig. no. 121). De binnendijken om deze polder zijn op verscheidene plaatsen doorgebroken tengevolge waarvan ook zijn ingelopen de Oud-Kortgenepolder en Oostpolder. De Frederikspolder overstroomde door 2 doorbraken in de Prinsendijk van de Oud Kortgenepolder (zie fig. no. 122). De Stadspolder is uit de omliggende polders volgelopen, ondermeer door een duiker tussen de Oud Kortgene- en Stadspolder, welke duiker niet gesloten kon worden. In totaal overstroomde 954 ha. Langs de rand van het voorliggende schor werd een kade met een kruinshoogte van 3,25 m N.A.P. opgeworpen en aan de landzijde is eveneens een kade van klei uit de nog aanwezige dijksgedeelten van mindere hoogte gemaakt, waartussen van zand een dijkslichaam werd gespoten. Met van de kaden afkomstige klei heeft men het zandlichaam bekleed. 1400 m6 dijks lichaam werd op deze wijze gevormd. Willem Adriaanpolder. Over vele honderden meters is de buitendijk van de Willem Adriaanpolder vrijwel geheel weggeslagen, met als gevolg overstroming van 160 ha. Door breuken in de Galgendijken voorts door het overlopen van de binnendijken, liepen ook de aangrenzende Westpolder, Willempolder en Geersdijkpolder, met een gezamenlijke oppervlakte van 499 ha, in. De wijze van herstel van de buitendijk is geheel overeenkomstig die van de Adriaanpolder. De buitenkade werd op 10 Maart gesloten. Een nieuw met klei bekleed zandlichaam met een lengte van 1200 m, werd gemaakt. In de eerste dagen na de ramp is men begonnen met het dichten, door middel van zandzakken, van de gaten in de zg. Oudedijk, een scheidingsdijk tussen de Adriaan- en de Kortgenepolder en tussen de Oost- en Frederikspolder. Eveneens werden de duikers tussen de Stadspolder-, Oud Kortgenepolder en Adriaanpolder met zandzakken dichtgezet. Het is gebleken, dat op verschillende plaatsen de duikers in de binnendijken van onvoldoende constructie zijn geweest en dijkbreuk hebben ingeluid. Reeds op 12 Februari waren deze werk zaamheden gereed en toen is men voort gegaan met de hoogstnoodzakelijke ver steviging van de Oudedijk. Het gat tussen de Oostpolder en de Adriaanpolder werd voorlopig openge laten, om enige komberging te hebben wanneer bij springvloed de boven normaal hoogwater liggende gaten in de buitendijk van de Adriaanpolder zouden gaan inlopen. Aangezien de dijken van de Stadspolder intact waren gebleven, kon men deze polder, door water op de haven van Kort gene af te laten, spoedig droog maken. Ook de Willempolder en Geersdijk polder konden door natuurlijke lozing ontlast worden van het water. Het water uit de Frederikspolder en Oud Kortgene polder moest worden weggepompt. Vooraf waren de gaten in de Galgedijk met zand zakken en de gaten in de Prinsendijk in het gat tussen de Oostpolder en de Adriaan polder door middel van een kistdam af gesloten. Als hoogste waterstand werd aan de noordzijde van het eiland (Vliete- polder) 4,15 m en aan de zuidzijde (Kort gene) 4,42 m N.A.P. geregistreerd. Op 2 Mei 1953 was het overstroomde gebied, groot 2173 ha, zijnde 27,2% van de totale oppervlakte van Noord-Beveland bevrijd van het zeewater. De getrokken grondmonsters wijzen uit, dat de dijken op Noord-Beveland ge woonlijk opgeworpen zijn van zavel als kern. Zware klei in de kern komt ook wel voor, maar dan toch slechts als uitzondering. Opvallend is hier, dat behalve bekledingen van zware klei, op vele plaatsen ook lichte klei en lichte zavel als bekleding voorkomt. Menselijkerwijs gesproken liggen de beschreven gebieden van Zeeuws-Vlaan- deren, Walcheren, Zuid Beveland en Noord Beveland weer veilig binnen hun water keringen. Kilometers dijk werden vernieuwd, kilometers dijk werden hersteld, maar er zijn nog dijksgedeelten waar iets aan gedaan zal moeten worden, willen de bewoners zich verantwoord veilig voelen. K. J. WESTHOEVE. 682 b I veredelde en in Nederland vermeerderde speciaal voor weiden, gazons, sportterreinen, dijken, bermen, vliegvelden, zandverstuivingen, enz. Levering direct en via de handel onder garantie. Scherpste prijzen voor elk kwantum. Vaktechnische adviezen voor elk object. LEIDENDE KWEKERS EN HANDELAREN VAN NATUÜRGRASZADEN ZAADTEELT EN ZAADHANDEL S E L E CTI E B E D R IJ F 's-HERTOGENBOSCH WESTWAL TEL. 5527 - 4462 (K 4100)

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1954 | | pagina 89