De afsluiting van het stroom gat te Bath Fig. 83. Voltooide caissondam met de in aanleg zijnde havendijken en veerplein van de Veerhaven, op 24 October 1953 Luchtfoto K.L.M.). gekomen, zodat de veerdienst Kruiningen- Perkpolder, na een onderbreking van 15 maanden, op 1 Mei 1954 in gebruik geno men kon worden. Moge het algehele herstel van het zwaar getroffen „Kruiningen", dat met het her vatten van de veerdienst Kruiningen Perkpolder weer een stap naderbij is geko men, spoedig volgen. J. F. AGEMA Waterstaatk. Ambten. 1e kl. v. d. Rijkswaterstaat. 627.517 Inleiding: Oost Zuid-Beveland werd zwaar door het binnenstromend zeewater getroffen. De hoogwaterkerende zeedijk van dit gebied is op alrijke plaatsen bezweken en/of zwaar beschadigd, waardoor de polders Kruiningen, Waarde, Zimmerman, Emma nuel, Riegersberg, Völcker en Anna- Maria geheel werden geïnundeerd, met een totale oppervlakte van 4278 ha. Schade Zeedijken: De schade aan en het herstel van de zeedijken van de polders Kruiningen, Waarde, Zimmerman en Emmanuel zijn elders in dit blad vermeld; rest de Reigerbergsche-, Völcker-, Anna-Maria- polder. De dijken van de twee laatst genoemde polders zijn niet zwaar be schadigd. Wat de Völckerpolder betreft, bleef de schade beperkt tot een tweetal dijkbreuken boven schorhoogte. In de zeedijk van de Anna-Maria-polder ont stonden drie dijkbreuken, eveneens tot aan de hoogte van het voorliggende schor. De breedte-afmetingen van ge noemde dijkbreuken varieerden van 20 m tot 50 m. Dank zij de gunstige omstandigheid van een voorgelegen hoog en breed schor, bleven de dijken voor grotere beschadi gingen gevrijwaard en konden de dijk- reparaties op eenvoudige wijze worden uitgevoerd. Vandaar dat beide laatst genoemde polders ook spoedig watervrij waren. De Völckerpolder reeds op 5 Februari I 953 en de Anna-Mariapolder op 7 Maart I 953. (Voor de juiste plaats van de dijkbreuken en/of beschadigingen raadplege men de gekleurde overzichtskaart. De hoogwaterkerende zeedijk van de Reigersbergschepolder daarentegen was zéér zwaar beschadigd; hierin bevonden zich twee grote doorbraken tot beneden laag water (stroomgaten dus), waarvan de plaats is aangegeven op het vouwblad en op figuur 88 (Z.B.5 en Z.B.6). Verder bevonden zich in de dijk talrijke grote gaten tot aan schorhoogte of aansluitend verdedigd beloop, variërend van 10 tot 200 m lengte. Fig. no. 84 geeft een door braak weer van 200 m lengte. Van de doorbraak Z.B. 5, waarvan de lengte 180 m bedroeg, was gelukkig het voorliggende schor nog intact. Aan de Fig. 84. Dijkdoor braak nabij Bath, lang ongeveer 200 m. Rechts de geheel ondergelopen Rei- gerbergsepolder

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1954 | | pagina 79