men de biddings niet vertikaal, maar enigszins met de punt vooruit in de rich ting waarin werd gewerkt. Zo ging men voort, steeds maar bad- dinghout slaande en stenen en kleizakken werpende, terwijl het onderwijl sneeuw de en regende en de dijk en de wegen door de gladde modderige klei schier onbegaanbaar werden. Op deze wijze gelukte het, nu wat winnende, dan weer wat verliezende te ca I 7.00 u de afdam ming tot stand te brengen ter hoogte van ca N.A.P. De arbeiders werden toen vervangen door de nachtploeg en deze wist de dam boven water te houden tot na de vloed van 20.00 u en gedurende de nacht te versterken tot een dam die reikte tot 2.00 m N.A.P., met een breedte aan de voet van ca 10 m en een kruinbreedte van 5 m. Tot 14 Februari is aan deze afdamming- gewerkt en toen was deze opgewerkt tot 3,50 m N.A.P., aan de voorzijde ter hoogte van hoogwater tegen uitspoeling beschermd door dekzeilen, vastgehecht aan de houten bekisting. Ook de randen van de beide bressen waren toen van een bescherming van rijshout, zeilen, zakken en stenen voorzien. Hiermede was Poortvliet gered, de stad Tholen was buiten gevaar en de af watering kon, via de sluis die volkomen intact gebleven was, een aanvang nemen. Aan de dichting en bescherming van deze dijkbressen zijn in totaal ca 700.000 zakken met grond verwerkt. E. Versterking binnendijk (Vierde dijk) tot tijdelijke waterkering. Enige gegevens ter oriëntatie: (zie fig. 34). Door de twee stroomgaten in deze dijk stond 1215 ha van het waterschap St. Maartensdijk, via de stroomgaten in de zeedijk bij Stavenisse, in open verbinding met de zee. De waterstand in dit over stroomde gebied, aanvankelijk ca 3.50 m N.A.P., was sterk dalende, doordat tijdens eb lozing plaats vond door de stroomgaten. Na de dichting van de „vierde dijk" was dit water, ter hoogte van ca 1,50 a 2.00 m N.A.P., opge sloten en kon het alleen geloosd worden via het gemaal bij St. Maartensdijk. De maaiveldhoogte van deze polders vari eerde van 1.00 m tot 0,80 m N.A.P. Tegelijk met de dichting van de door Fig. 40b. Toestand 's morgens 20 Februari 1953 braak bij Poortvliet met vrijwel alle krachten en daarna, werd met grote spoed gewerkt aan deze ca 7 km lange binnendijk dwars over het eiland, vanaf St.-Annaland tot de Oosterschelde bij de N w.^Annex-Stavenisse-polder (zie fig. 35). Een tweetal grote doorbraken met stroomgeulen in deze dijk, werd met kleizakken opgevuld tot de rijwegerover kon worden doorgetrokken. Het werk aan deze smalle dijk, welke aan beide zijden omgeven was door water, was moeilijk. De grond voor de zakken was slechts te krijgen in de buurt van St. Annaland en moest met paarden- en tractorwagens over grote afstanden ver voerd worden, over wegen die door de regen en sneeuw vaak onberijdbaar wer den. Bovendien moesten tegelijkertijd de bergingsploegen voor lijken en cada vers, hoofdzakelijk afkomstig van Stave nisse en omgeving, hun werk kunnen verrichten. Aan deze dijk hebben vele militairen, behalve onze eigen soldaten ook Belgische en Franse, gewerkt, die gelegerd waren in vaartuigen in de haven van St. Annaland en Oud-Vossemeer. Vóór de I 6e Februari was ook dit werk gereed, waaraan ca 350.000 zakken met grond verwerkt zijn en waardoor dus het overstroomde gebied, ter grootte van ca 3400 ha, gelegen ten oosten van deze dijk, geheel van het buitenwater was af gesloten en ontwaterd kon worden. De afsluiting van het ca 1600 ha grote ge bied van Stavenisse, gelegen ten westen van genoemde dijk, kon nu beginnen. F. Afsluiting doorbraak bij St.-Anna- land (Anna-Vosdijkpolder). Het volgende punt van het werksche ma was de afdamming van de doorbraak in de dijk bij de grote Nol aan de Anna- Vosdijkpolder bij St.-Annaland (zie fig. 34 en 39). Door de dichting hiervan en tevens van de bressen in de Paaldijkzie fig. I) zouden de Anna-Vosdijk- en Bre- denviietpolder weer afgesloten zijn. Enige gegevens ter oriëntatie. G.H.W. 1,46 NAP. Fig. 40c. Toestand na afdamming op 20 Februari 1933. N.AR schaal 1 2000 slikken doorsnede dam schaal 1 400

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1954 | | pagina 66