1 oo: VERKLARING TEKENS VERBINDINGSDIENST I1—|— PT.T verbindingslijn o o o- MIL verbindingslijn „AJAX 1 stationair mobiel N S F 88set werkingsfeer 8 SET (8.12 k.m) VERBINDINGEN 1.PT.T. Tholen met mobilifoons op schepen 2. PTT. Tholen en K.L.tó zender St.Maartensdijk met "Walkie Talkie" (88 SET) op dijk K.l.M.zender te Tholen alleen voor verbinding buiten'eiland 3.PT.T. N.S.Ezenders (88 SET) te St.Maartensdijk St.Annaland en Vierde dijk.Paaldijk (Militair) met "Walkie Talkie"op dijkenen Mil zenderStavenisse 4. Afzonderlijk Militair net F'S- 35Overzichtsschema verbindingsdienst tijdens dichting dijkbreuken. vliet voor de gemeenten Tholen en Poortvliet een levensbelang was en dus het eerst aangevat behoorde te worden. De afsluiting van twee stroomgaten in de vierde dijk en het versterken ervan tot tijdelijke waterkering, vóór 16 Februari (zie fig. 34), werd als tweede punt van uitvoering genoteerd. Direct daarop zou de dichting van het stroomgat ten Westen van St.-Annaland (Anna-Vosdijkpolder) aangevat worden, met gelijktijdige versterking van de Paaldijk" (zie fig. 34). Hierdoor werd dan St.-Annaland veilig gesteld en was tevens Stavenisse in de rug gedekt. Vervolgens kon het gebied van Stave- Fig. gó. Situatie dijkdoorbraken bij Poortvliet. WATERSCHAP POORTVLIET overstroomd 2150 ha maaiveldhoogte variërend van 0.5-tot 2.1m-N.A.P 00STER SCHELDE Verklaring —s stroomgat doorbraak boven l.w. 15dieptetijnen in m.-g.l.w. overige hoogtematen in m. t.o.v. N.A.P was de def. middenstand nog niet bereikt Vloedvermogen van stroomgat A 6a7 milLm' Ebvermcgen is minder omdat de polder nog steeds voller liep. Bij de sluiting nisse aan de orde komen. De voor bereidingen hiertoe zouden direct na de I 6e Februari (springvloed) beginnen en bestaan uit het aanvoeren en in voorraad vullen van zakken in de nabij heid van de stroomgaten. Het laatst zou de dichting van de drie stroomgaten aan de Annex-Stavenissepolder aan de orde komen, hoofdzakelijk omdat van wege de voor deze dijk aanwezige hoge slikken geen snelle verdieping van de geulen kon worden verwacht. 's Avonds 4 Februari werd dit globale werkschema, tijdens de eerder genoemde vergadering, opgesteld. Dit leek heel aardig, maar hoe het ten uitvoer te brengen op een eiland dat voor een groot deel is overstroomd, door de overstromingen in Noord-Brabant voor wegverkeer geisoleerd lag en alleen bereikbaar was per vaartuig of per heli copter! C. Arbeiders-, materialen- en voed selvoorzieningen en verbindings dienst. Wilde het genoemde plan kans van slagen hebben, dan zouden er binnen enkele dagen ca 3000 man aan moeten werken. Dit aantal kon niet op het eiland worden geworven, dus werden over het Rijksarbeidsbureau arbeiders vanuit Brabant aangetrokken. Tevens werd om militairen gevraagd. Ook werd de aangeboden hulp van Belgische en Franse militairen gretig aanvaard. En zo gebeurde het dat op 5 Februari reeds I 800 man werkzaam was, waarvan 500 militairen en op II Februari het maximale aantal van 3390, waarvan I 000 militairen. Voor al deze mannen moest onderdak en voeding verstrekt worden. Hiervoor richtten de Gemeentebesturen van de drooggebleven plaatsen in allerijl open bare gebouwen in, werd om voedsel- aanvoer door de lucht gevraagd en werden hulpploegen en het Rode Kruis ingeschakeld voor voedselbereiding en verdeling. De militairen werden in schepen gelegerd in de haven van Oud- Vossemeer en St.-Annaland.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1954 | | pagina 64