In het kader van deze herverkavelings- wet zullen zo een 35.000 ha worden behandeld en wel op Schouwen-Duive- land, Tholen, de zak van Zuid-Beveiand en de polder Waarde. De topografische indeling van genoemde streken zal in grijpend veranderen. Er komen nieuwe wegen en watergangen; de nieuwe boer derijen v/orden opgebouwd op betere plaatsen ten opzichte van het gebruikte land, dan waar voorheen het oude ver woeste bedrijfscomplex stond. De boer derijen worden zoveel mogelijk van drinkwater en electriciteit voorzien. Men wil dus nu in deze gebieden de bedrijfsstructuur en de cultuurtechni sche omstandigheden voor de bedrijfs voering zo goed mogelijk maken. Begrijpelijk, dat de uitvoering van een dergelijk millioenenproject wel een jaar of zes, zeven vraagt. C. Onder het herstel door cultuur maatregelen verstaat men al die hande lingen, die er op gericht zijn door be paalde bemesting en door een bepaalde keuze der gewassen het herstel van de bouwvoor (teellaag) te bevorderen. Bij de gronden met „zoete inundaties" levert dit over het algemeen geen moei lijkheden op. Een luchtige bewerking van de grond na het droogvallen brengt de grond weer in een practisch normale toestand. Hoogstens is wat verlies aan kunstmeststoffen ontstaan; daarentegen heeft de ervaring geleerd, dat een zoete overstroming weer zoveel bemestende waarde heeft, dat het eerste verlies ruimschoots wordt vergoed. Niet voor niets is er volgens de overlevering het oude boerengebed; „Geef ons heden ons dagelijks brood en ieder jaar een waters nood." Hier wordt dan vooral gedoeld op de grote bemestende waarde van een zoetwateroverstroming. Bij het herstel door cultuurmaatrege len kan men twee hoofdgroepen onder scheiden: I. Herstel door gips. II. Herstel door gewassenteelt. I. Herstel door gips. De gevolgen van een zoutwaterover stroming zijn om tweeërlei reden zeer schadelijk voor de grond. Allereerst werkt het chloor van het natriumchlo- ride (keukenzout) vergiftigend voor de planten en daarnaast heeft het natrium een zeer onaangename invloed op de structuur van de gronden. Door zijn aanwezigheid in grote overmaat ver vangt het gemakkelijk een groot deel van het aan het kleideel (delen in de grond kleiner dan 2 mikron) gebonden calcium en het treedt daarvoor in de plaats. Het calcium geeft aan de klei het zg. kleefvermogen, waardoor de luchtige poreuze kruimelstructuur ontstaat. Deze structuur is van belang, omdat het daar door voor de wortels van de planten mogelijk wordt te profiteren van de gunstige verhoudingen tussen grond, lucht en water, die in een juiste ver houding van ongeveer 2:1:1 aanwezig moeten zijn om de groeiomstandigheden in een grondmassa zo gunstig mogelijk te doen zijn. Als calcium wordt ver vangen door natrium, verdwijnt het kleefvermogen van de grond en we zien dan als het ware de kleidelen ineen val- Sfj len tot een compacte massa, waarin lucht en water moeilijk kunnen toetreden, 700b met alle nadelige gevolgen van dien voor een gunstige ontwikkeling van de plan tenwortels. Bij het droogworden van een dergelijk grond ziet men dan de typische korsten met scheuring (fig. 7). Voor een goed begrip kan men dit het best vergelijken met een doos met los liggende electrische bollampen. Zijn ze keurig opgestapeld, dan liggen ze mooi tegen elkaar met overal ertussenin ruim ten. Dit is de „kruimelstructuur". In deze dcos nu is de werking van het natrium in de grond te vergelijken met een ongeluk, dat gebeurt, v/aardoor alle electrische bollen stuk gaan. In de doos ziet men dan het verschijnsel, dat de hele massa plotseling in elkaar zakt en veel minder ruimte dan de oorspronkelijke inneemt, terwijl de scherven, dicht op elkaar geplakt, weinig tussenruimte laten voor toetreding van lucht. Met enige fantasie illustreert dit voorbeeld wel het duidelijkst de betekenis van de werking van het natrium op kleigrond. Naarmate een grond een hoger kleigehalte heeft, is de schade door het zout ernstiger. Bij hoger kleigehalte neemt immers het aantal kleine deeltjes toe, waardoor de grond massa steeds compacter en minder doorlatend wordt. De bestrijding van deze beschadiging, of liever nog de poging om het hierboven gesignaleerde verschijnsel te beperken of te verhinderen, geschiedt door het aan de grond toedienen van grote hoeveel heden gips. De chemische benaming is calcium sulfaat, een oplosbaar calciumzout. Het zou te ver voeren om hier uitvoerig in te gaan op de chemisch-physische activi teit van dit zout, dat zijn heilzame wer king gaat verrichten onder toevoeging van regenwater, waarin zich koolzuur bevindt. Door dit koolzuur lost een hoeveelheid koolzure kalk op. Het cal cium hiervan verdringt dan weer het natrium. Naarmate nu het calcium maar in voldoende overmaat aanwezig is, kan dit proces intensiever verlopen. Deze overmaat wordt verkregen door het toedienen van grote hoeveelheden gips. Voor de zoutste gronden met een hoog percentage kleidelen (men noemt dit gronden met een hoog percentage „afslibbaar") heeft men een benodigd kwantum van 18 ton per ha vastgesteld. Naarmate het zoutgehalte van de grond lager is en ook het percentage afslibbare delen kleiner wordt, is minder gips voor het herstel nodig en is de grond ook weer sneller „genezen". Daar de wer king van het gips verband houdt met de regenval en het gevormde natriumcarbo- naat weer door een overmaat aan regen water moet worden afgevoerd, zal men begrijpen, dat het herstel dus sterk af hankelijk is van de hoeveelheid neerslag, die valt. Het verloop van de regenval in de herstelperiode is daarom uiterst belangrijk voor de voortschrijding van het herstel. Ook het overtollige niet- werkzame deel van het natriumchloride (keukenzout) moet door het regenwater worden uitgespoeld en afgevoerd. Men noemt dit ontzilten. Bij het gemiddelde neerslagverloop in Nederland is men voor het denatrificeren aangewezen op een periode van enige jaren. Dit is mede de reden, waarom men een gift als hierboven genoemd (18 ton per ha) over enige jaren kan en mag verdelen. Zou men alles tegelijk toe dienen, dan zou er toch een deel on werkzaam verdwijnen. De ervaring heeft geleerd, dat het meer zin heeft de gewenste gipsgift bij kleine hoeveel heden enige malen over een langer tijds bestek toe te dienen, dan ineens het hele kwantum tegelijk te verstrekken. Hierop is ook het huidige distributie systeem ingericht. In 1953 werd voor het gehele rampgebied een hoeveelheid van ongeveer 250.000.000 kg door de Rijksdienst Landbouwherstel aan de ge dupeerden beschikbaar gesteld.. Onge veer 80.000 ha zijn gipsbehoeftig. De verstrekking van gips geschiedt in het kader van het herstel van de grond in natura, derhalve worden alle kosten door de overheid gedragen. Een moeilijkheid was om tijdig, d.w.z. voor de aanvang van de najaarsregens (helaas zijn deze uitgebleven) deze grote hoeveelheid in Nederland beschikbaar te hebben. Via de normale handelskanalen werden de gips'oronnen (groeven) in de navolgen de landen aangeboord: Frankrijk, Duits land, Griekenland, Cyprus,Yoegoslavië en Marokko. il. Herstel door gewassenteelt. Een ander middel om tot een goed herstel van de grond te komen heeft men in de teelt van gewassen. Daar de onder scheiden landbouwgewassen sterk uit een lopend reageren op de aanwezigheid van zout in de grond en de structuur van de grond en daarnevens de verbouw en oogst van bepaalde gewassen weer van invloed zijn op het al of niet bederven van de structuur van de grond, is het nodig zorgvuldig zijn keuze te bepalen op het gewas, dat men wil en kan teler. De landbouwvoorlichtingsdienst en aller lei vlugschriften staan de landbouwers in de getroffen gebieden terzijde bij hun keuze. Daar de gewassenteelt, zoals ge zegd, mede een onderdeel vormt van het herstel, worden ook de kosten, die voor de teelt van de gewassen worden gemaakt, van overheidwege vergoed. Men brengt op deze kosten een aftrek voor de verkregen opbrengsten in min- dering. Dit houdt in, dat, zodra de op brengsten de kosten overtreffen, geen aanvullende kostenvergoeding meer ge geven wordt. Voor de meeste gewassen is dit het geval bij een opbrengst van 75% en meer van normaal. De oogstopbrengsten worden door commissies van deskundigen getaxeerd. Bij de taxaties is er naar gestreefd zoveel mogelijk tot polder- of streekgemiddel- den te komen. Om een behoorlijke coördinatie in het taxeren te verkrijgen, zijn zg. districts- en provinciale coördi natoren aangesteld. Het werk van deze mensen is weer overkoepeld door een landscoördinator. De leden der taxatie commissie en de coördinatoren zijn aan gewezen na overleg met het georgani seerde bedrijfsleven. Men zal kunnen concluderen, dat aan dit werk onver mijdelijk veel administratie is verbonden. De vergoedingen voor de gewassen worden bepaald aan de hand van normen, die door de rijksdienst worden vastge steld, na uitvoerig overleg met het Landbouw Economisch Instituut. Voor de individuele bedrijfsleider is het van het grootste belang, dat hij nauwkeurig acht slaat op de voorlich ting en adviezen, die hij krijgt. Het moet gezegd worden, dat vooral ook dank zij de ervaringen op de zoute inundatiegronden na de tweede wereld oorlog, de landbouwers en masse voor treffelijk medewerking hebben verleend.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1954 | | pagina 100