door het doorstromende water zou worden aangetast. De Oostelijke ver- bindingsdam beschermde dat gedeelte van de oude dijk, dat ter plaatse zeer zwak is, tegen de vernielende werking van de stroom. Ongeveer ter plaatse van de oorspron kelijke dijkdoorbraak werd een nieuw sluitgat geprojecteerd. Hier moest dus een geheel nieuwe bezinking worden gemaakt. Het aantal hiervoor beno digde zinkstukken bedroeg ongeveer 80.000 m2. Ook hier bestond door de sterke stroom gevaar dat de zink stukken zouden omkrullen, zodat zij ook hier zeer zwaar moesten worden belast. Per m2 is dan ook ca. 700 kg. steen gestort. Op de plaats, waar drie Phoenix- caissons komen te rusten moest een drempel worden gemaakt. Deze drempel is 200 m. lang, 65 m. breed en 3 m. hoog. Hiervoor was in totaal 50.000 a 60.000 ton steen nodig. De aanvoer van de steen geschiedde in een tempo van 15-20.000 ton per week. In verband met de te verwachten herfststormen moest het uiterste wor den gevergd van allen, die bij het werk betrokken waren. Bovendien moest zoveel mogelijk gebruik wor den gemaakt van de kenteringen. In verband met het vroeger invallen van de duisternis gebeurt het wel dat het tijdstip van een lage kentering, waar van juist gebruik moest worden ge maakt, niet meer bij daglicht viel. Daarom werd besloten ook des nachts door te werken. Hiervoor verrezen bij het sluitgat 3 lichtmasten van ca. 30 m. hoogte, met 21 natriumlampen elk. Het hierdoor uitgestraalde licht staat gelijk aan 7 maal het licht van de volle maan. Ook het gehele werk kamp, waar de zinkstukken werden vervaardigd baadde zich in een zee van licht, zodat ook hier kon worden doorgewerkt. li- Nevenstaande situatie-schetsen geven een schematisch beeld hoe de blok kering met Phoenix-caissons verliep. Eind October werden de landhoofden geplaatst; het Westelijke eveneens met toepassing van een Phoenix (62,50 m. lang, 19 m. breed, 18 m. hoog; gewicht ruim 7000 ton). De 5e en 6e November volgden de sluit - caissons, de laatste des nachts om 3 minuten voor middernacht. De afwerking van de blokkade tot waterkering is vlot verlopen. Dank zij de energieke aanpak, de overvloed van materieel en het gunstige weer konden na 10 dagen de pompen reeds worden aangezet. Schouwen en Duiveland heeft weer een gesloten waterkering. Het land is weliswaar zwaar gehavend; de vol tooiing van de waterkeringen vraagt nog veel zorg en inspanning, maar ook ditmaal heeft in de strijd van Neder land tegen het water, een strijd die reeds eeuwenlang duurt en die nog eeuwenlang zal voortduren, ook dit maal heeft de zee verloren Verrijzend Nederland 23

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1954 | | pagina 6