HetgTota^nomentvier minuten voor twaalf. De laagte caisson van de operatie viermaal Pho^pmx" ligt vast. Het oorverdovend lawaai JBp stoomfluiten scheurt door de nachtelijke duisternis. Alsof het oorlog was en een vijand ons land aan de kust besprong: schepen in zee en vreemd licht als van vuur op het land; zoeklichten die de hemel aftastten en gebogen gestalten van man nen op de dijken. Alsof het oorlog was en chaos ons land besprong doch dit was het nobele werk om behoud. Schepen in zee: oersterke slepers en machtige bok ken, zolderbakken en vletten,onderlossers en kan- telbakken vol stenen en klei. En g-ebogen gestalten van mannen op de dijken: rijswerkers en storters en plempers, de mannen van draglines en tractors en pompen en grondzuigers, de zwoegers en sjouwers: bevrijders. En vreemd licht als van vuur: lichtmasten met na- triumlampen op het land en brede gouden banen op hët water, rimpelend met de golfslag en tot stof goud verpoeierd als er een driftig bootje door voer. Kil glom het water, dat langzaam tot dood tij ver stilde daarop was het wachten. Kil glom het wa ter, tot ver in het land, waar Ouwerkerk lag; het kabbelde wat en gleed weg uit het dorp en weg uit de polder, weg uit het stroomgat, tot van zee uit de vloed het langzaam zou keren, terug naar het land. Daarop was het wachten op de schepen en dijken en op de caissons. Naast ons stond een Zeeuw: een vierkante man in een vierkante jekker, met de handen diep weg in de zakken en die handen wellicht we.1 tot vuisten ge- In de nachten van het begin van Februari zwierven we met angst en verslagenheid in ons hart door het sidderende land van zuid west-Nederland. En de voorplaat van ons eerste rampnummer liet U iets zien van de wanhoop, waarmee gevochten werd tegen een nietsontziende vijand. En thans, negen maanden later, staan wéér onze reporters in de donkere nacht van zuid- west-Nederland. Thans niét met angst in het hart, maar met een vreemde ontroering, als flarden van het Wilhelmus over het water waaien.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 2