11! Door het ontstaan van deze wijde opening in de nagenoeg op het Westen gelegen dijk is het verklaarbaar, dat het water uit het brede Hollands Diep zich in oostelijke richting met kracht en snelheid heeft gestort in de Royale polder, daarbij grote schade aanrichtend niet alleen aan de ver spreid liggende boerderijen, maar vooral ook aan de wegen, die leiden naar de bruggen over het Hollands Diep, de weg voor gewoon verkeer en de spoorweg, beide in de hoogst belangrijke ver binding tussen Rotterdam en Breda. Deze heftige doorbraak moet op grond van verkregen inlich tingen hebben plaats gehad omstreeks half vier in de nacht van Zaterdag op Zondag, dus vóórdat de vloed zijn hoogste stand had bereikt. Mede omdat aan een spoedig herstel van de beide Noord-Zuid-verbindingen in het Westen des lands alle aandacht diende te worden besteed, was er alles aan gelegen de dijk van de Royale polder zo spoedig mogelijk dicht te maken. In de brede opening was de dijk op sommige plaatsen wel tot onder het maaiveld weggespoeld, doch dank zij het hoge voorland ontstonden hier geen stroomgaten, zodat dichting met een zand- zakkendam buitenom mogelijk was. In de breuk vlak bij het dorp was echter een stroomgat ontstaan, dat er niet onschuldig uitzag en wilde men complicaties voorkomen, onmiddel lijk moest worden aangepakt. Gelukkig waren rijswerkers, rijsmaterialen en steen zo spoedig ter beschikking, dat het eerste zinkstuk binnen een week na de ramp kon worden geplaatst. Door grote krachtsinspanning is het gelukt het stroomgat te sluiten in de nacht van Vrijdag 13 op Zaterdag 14 Februari, dus binnen 14 dagen na zijn ontstaan. Hier mee was een belangrijke stap gezet op de weg naar de drooglegging van de Royale polder en de reparatie van de grote Noord-Zuid-verbin- dingen, die zoals bekend in een zeer snel tempo zijn hersteld. Ook het herstel van het dijksgedeelte, zich uitstrek kende van de Rode Vaart tot Tonnekreek, is met kracht aangevat, mede dank zij het initiatief van de Rent meester van het Rentambt Niervaart. De in de noordwestelijke hoek van het vaste land van Noord-Brabant gelegen Ruigehilse polder is over stroomd door inbraak op vier plaatsen, waarvan twee Foto Particam Pictures, Amsterdam Afb. 3. Militairen in de strijd tegen het water te Heiningen (1 Fehr. 1953). Foto Frits Gerritsen, Amsterdam Afb. 4. Italiaanse brandweerlieden bij dijkherstel te Zevenbergen.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 7