standbiedende laag op ge ringe diepte in de onder grond aanwezig was (zoals bijvoorbeeld bij het gat van Oudenhoorn), ontstonden in korte tijd reusachtige gaten, met een uitgebreid geulen stelsel in het overstroomde achterliggende polderland. Het onlangs met grote moeite gesloten gat bij Schelphoek op Schouwen was hiervan wel het meest lugubere voorbeeld. Een doorbraak, welke lager reikt dan dagelijks laag- water, wordt geen stroom- gat, indien buiten de dijk een voldoend hoog en vol doend breed voorland ligt. Dit geval komt in het ramp gebied vrij veel voor en deze gaten konden dan ook spoe dig gedicht worden onder bescherming van het hoge Aero-photo „Nederland" VOOrland. Afb. I. Het westelijke stroomgat in de zeedijk van het waterschap Kruiningen. Op de achter grond het gat in de Veerhaven. Tn het algemeen kan men aan een doorbraak achteraf niet meer vaststellen Voor het naspeuren van de oorzaken der vernie- op welke wijze zij is ontstaan, daar alle stille lingen zijn daarom de beschadigingen (dat zijn getuigen" van dit ontstaan meestal zijn opgeruimd. doorbraken in wording) veel interessanter. Het komt ons derhalve nuttig voor, deze beschadigingen zo goed mogelijk te beschrij ven en te klassificeren. Ten aanzien van de ge ografische verspreiding van de beschadigingen kan men vaststellen, dat zij ernstiger en talrijker zijn aan de van de heersende windrichting afgekeerde dijken dan aan de dijken, welke op de wind liggen. Deze schijnbare para dox kan worden verklaard uit het feit, dat de dijken aan de lijzijde van de eilan den, globaal gesproken, lager waren dan aan de loef zijde, daar de waakhoogte in de praktijk vastgesteld werd naar de hoogst be kende golfoploop. Tijdens de storm van 1 Februari 1953 werd de hoogstbekende waterstand echter plotseling met meer dan een halve meter overschreden en. hoc- Foto Stuvei, Voorburg wel de golfoploop vermocde- Afb. 2. Erosie-geul oostelijke stroomgat in de zeedijk van het waterschap Kruiningen. lijk nergens zijn maximaal 105

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 4