§TORMVLOED-iriIER WEG en WATERBOUW Maandschrift gewijd aan het «nitwerp en de uitvoering van eiviel-teelinisehe werken, voortzetting van liet Maandblad Weg en Wegenbouw Officieel orgaan van de VerenigingenHet Centrale Baggerbedrijf, He Nederlandse Vereniging- van Wegenbouwers en liet Nederlands Instituut van Aanneniersgrootliedrijf Tijdelijk Hoofdredacteur Ir. Julius, lledactie-adres: Kinlieimweg-25, Rloeincndaal. Telef. K 2500—25768 Advertenties en Abonnementen A. W. SijtlioflPs Uitg'.mij N.V., Reiden. Abonnementsprijs f 10.50 j., losse nummers f2.— Jaargang 13 Viiiunier 11-12 Jfov.-I)ec. 11)511 INHOUD: Stormvloednummer. Voorwoord door Ir A. G. Maris, Directeur- Generaal van de Rijkswaterstaatblz. 101 Meteorologische oorzaken, door Ir E. J. Wemelsfelder, blz. 102 Dijkdoorbraken en -beschadigingen, door Ir P. Edelman, blz. 104 Dijkherstel in Noord-Brabant, door Ir M. de Bruyn, blz. 108 Doorbraken en herstel in Zuid-Holland, door Ir A. G. Bruggeman, blz. 116 Het herstel der zeeweringen in Zeeland, door P. W. K., blz. 122 Naschrift van de redactie, blz. 130 Prof. Dr Ir F. J. Nellensteyn, 18881953. door B. J. Kerkhof, blz. 130 Mededelingen, door C. J., blz. 131. Voorwoord van de Direetenr-Oeneraal van de Rijkswaterstaat De ramp staat ons nog duidelijk voor ogen. De omvang ging uit boven dat wat verscheidene generaties hadden meegemaakt. De schade was groter dan ooit te voren, niet omdat er nooit een hogere waterstand zal zijn geweest, maar omdat er meer mensen wonen per eenheid van opper vlakte; er zijn meer kapitaalgoederen en de dijken waren misschien zelfs beter dan voorheen. Als zij het dan echter begeven wordt de ramp groter. De hulpmiddelen welke ten dienste staan zijn echter ook groter. De organisatie waarover de gemeenschap beschikt is van een geheel andere orde geworden en het komt niet meer voor, dat zij die de overstroming overleven van honger en gebrek omkomen, zoals in een beschrijving van de stormramp van 1530 staat beschreven: „zijnse met groten hoopen gestorven, die sommighe van rouwe ende melancolie, dye sommighe van hon- gher ende commer, als veel mensen wel kenlick is. De gemeenschap heeft met grote beslistheid de helpende hand geboden. Een van de facetten van de hulpverlening is het dijkherstel. Tussen 1 Februari en 6 November werden alle gaten ge dicht en vóór het einde van het jaar zal het dijk herstel zover gevorderd zijn, dat een normale winter met gerustheid kan worden tegemoetgezien. Dit is mogelijk geweest omdat de „waterbouw" in ons land een sterk levend begrip is. Wij be schikken in ons land over vaklieden die hun vak 101

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 2