Wethouder Kuijper is een strijdbare, sympathieke figuur, die ons vertelt van de moeilijke verbindingen, waarmee Schouwen-Duiveland nog steeds te kampen heeft: de Veel te geringe vervoerscapaciteit der veel* te weinig frequente verbinding Anna-Jacoba/Zierik- zee, de dubieuze vervoermogelijkheid Zierikzee/ Burgh-Sluis, die bij enige straffe Zuidwestelijke wind stagneert en de eveneens onvoldoende verbinding met Zuid-Beveland via het Katse Veer. Alles heeft uiteraard hieronder te lijden, het hoogst nodige be houdt natuurlijk voorrang en het gaat al wat beter, maar het algeheel herstel zal pas tot volle ontplooiing komen, wanneer de oeververbindingen weer norma ler zijn. Ons gesprek in café Slager laat ook nieuwe licht punten zien: Wij horen o.a. dat er een nieuwe pont komt met zgn. koplading als vroeger aan de Moerdijk. Wij horen ook, dat begin Juni burgemeester Romeijn op zijn eiland Ouwerkerk in alle stilte en eenvoud zijn zilveren Burgemeestersjubileum heeft gevierd. Wat zou dit een prachtgelegenheid zijn ge weest om deze dappere kerel, die over zo'n onver woestbaar doorzettingsvermogen beschikt, eens officieel danig in het zonnetje te zetten!Ik hoop, dat deze regelen onder de ogen van de desbetreffende instanties zullen komen. Wij passeren de vier machtige 65 m lange caissons, die in de voorraadschuur, die de Oosterschelde heet, liggen te wachten en arriveren niet lang daarna in de belangrijk vergrote binnenhaven van Burgh-Sluis. Belangrijk vergrootalweer een lichtpuntNu zal het westelijk deel van Schouwen ook gaan be schikken over een zeer behoorlijke binnenhaven, toegankelijk voor zeer behoorlijke schepen, waardoor wellicht ook een der hartewensen in vervulling gaat, die bij alle bewoners van Burgh, Haamstede, Westen- Schouwen en Renesse leeft; een goede rechtstreekse oeververbinding van dit westelijk deel met Zuid- Beveland via het Katse Veer! Mogen de desbetreffende autoriteiten straks ook deze opmerking hun zeer welwillende aandacht geven Slot volgt nier opgehoopt, een omgevallen pianokruk is een oesterbank geworden, in plaats van de piano steekt dé matras van een der buren, thans als rustplaats dienend voor vele kleine zeesterren, gedeeltelijk boven zand en modder uit. Wij strompelen, wij zoeken ons een weg over minia tuurzandbanken en door ondiepten, dan staat er plots weer water, dat bijna tot aan de rand van onze lies laarzen komt en dan vraagt de burgemeester ons: „Weet u waar u zich thans bevindt?" Wij zien in het maanlicht alleen maar zand, hier en daar diepe kloven en vreemdsoortige stukken steen gedeelte lijk boven water en zand uitstekend, die wij oor spronkelijk niet kunnen thuisbrengen. „U loopt thans over ons kerkhof. U ziet, hier en daar ligt wel l1/2 m zand." Verder gaan wij, uitglijdend over algen op brok ken steen, hier en daar hele verzamelingen zee sterren en mosselen op ons pad tegenkomend, en En dan komt Wethouder Kuijper weer aan het woord en vernemen wij alle bijzonderheden over de met succes bekroonde reddingen in de rampnacht en in de 2 dagen daarna. Het wordt langzamerhand tijd om de kooien op te zoeken, men neemt afscheid en in het dorp zijn thans de lichten gedoofd, op dat van de smidse na, waar de smid zich met het oog op het a.s. weekend breeduit staat te scheren. Alleen de maan komt zo nu en dan tussen de voortjagende wolken door de wind steekt weer op - haar zilveren licht werpen op dit nog uit vele wonden bloedende dorp, de bouw vallen veroorzaken hier en daar fantastische spook achtige schaduwbeelden. Maar wanneer wij de school weer hebben bereikt, blijkt het, dat er ondanks het bijna middernachtelijk uur, toch nog iets op het programma staat. Een ommegang buiten het dorp over de gedeeltelijk drooggevallen rand der gemeente. Het is volop eb, op 1 kilometer afstand horen wij duidelijk het geluid van de felle ebstroom, die zich door het gat een weg baant naar het open water. Een vreemde wandeling De langste lieslaarzen worden aangetrokken en gedrieën gaan wij een der meest merkwaardige toch ten ondernemen, die ik ooit heb gemaakt. Burger vader Romeijn gaat voorop en ik volg met onze fotograaf. Het eerste bezoek geldt de burgemeesters hofstede op slechts luttele tientallen meters van de kom der gemeente verwijderd. De aanblik is in het vale maanlicht natuurlijk erg triest, zoals bij honderden hoeven en huizen het ge val is. Meer dan een meter zand ligt in de woonka- De onversaagde burgemeester Romeijn van Ouwerkerk poseert met zijn vrouw tegen degroene haag voor onze verslaggever Temidden van de chaos in het voortkolkende water is men overal weer bezig met opbouw en herstel. dan bereiken wij via een der toegangsstraten de kern van het dorp weer. Dan is tenslotte de lange dag teneinde en rollen wij, dodelijk vermoeid, op onze legersteden in slaap. Om precies 6 uur 's morgens gooit wethouder- schipper Kuijper de trossen los voor de terugtocht naar de stenen dijk. Nog een laatste blik op het „eiland Ouwerkerk", een laatste groet en onze steven wendt zich naar oorden, waar nieuwe indrukken en ervaringen ons wachten. Door het lot verbonden Maar nu begrijpt u wel, waarom ik als hoofdtitel voor deze drieweekse Schouwen/Duivelandse be schouwing gekozen heb: „24 uur Ouwerkerk". In de strijd van dit dorp ligt de strijd van alle steden en dorpen, die werden geteisterd, gesymboliseerd in de levensdrang van die kleine gemeenschap, die ik de „familie Ouwerkerk" heb genoemd en in het doorzettingsvermogen, het optimisme en de taaie vasthoudendheid tot het uiterste liggen de eigen schappen van alle lotgenoten uit Zeeland en Zuid- Holland verankerd. De voorspoedige tocht naar de stenen dijk is al weer teneinde, want wij hadden de vloed, dus stroom mee en na het afscheid van onze varende wethouder spoeden wij ons terug naar Zierikzee om daar nog juist de boot te halen, die ons naar Burgh- Sluis zal brengen in ruim een uur. Wij denken over alles na, terwijl de Flandria 13 al een eind op de Oosterschelde westwaarts naar de open zee toe gevorderd is. Dan trekt plotseling de op het laatste moment voorkomen dijkbreuk bij Flauwers onze aandacht en met onze kijker kunnen wij de situatie vrij goed bezien. Verderop volgt de beruchte en beroemde Schelphoek, die thans gedicht is, maar de leken-schrik slaat mij om het hart, wan neer ik, door mijn kijker turend, zie, dat op enkele punten van de herstelde dijk het water nagenoeg gelijk met de oppervlakte schijnt te staan.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 3