een erezaak, die voor ons uiterst urgent en belangrijk is en die met een handomdraai kan worden opgelost, wanneer geheel Nederland wil meehelpen. Als elke gemeente een miniem percentage van het toegestane bouwvolume zou willen afstaan ten behoeve van de geteisterde gebieden, en in het bijzonder van ons extra geteisterde Schouwen-Duiveland en Zierikzee, dan zijn wij er en dan heeft men een gezegend werk verricht. Ik begrijp best, dat de woningnood overal groot is, maar hier heeft men toch wel heel erg ge leden en dit leed wordt nog steeds niet verzacht. Ik doe via uw blad een beroep op geheel ons land." „Ja, laat ons hopen dat Gedeputeerde Staten de getroffen gebieden spoedig met een extra toewijzing bouwvolume zullen verblijden!" „Hoe staat het, heren, met de watervoorziening in Zierikzee?" „De waterleiding van Schouwen-Duiveland is ver moedelijk grotendeels vernield. Wij hebben thans via noodleidingen van het normale pompstation in het Westen van het eiland gedurende twee uren water in de stad en wij hopen, dat de voorziening in een niet te verre toekomst steeds ruimer en beter zal worden. Steun ondervonden wij ook van de bac terioloog drs Boersma, omdat er een verschil van mening was tussen de stad Zierikzee en enige ge meenten uit het drooggebleven Westelijke gedeelte van Schouwen inzake de waterleverantie. Deze ge schiedt immers vanuit de Westhoek en nu meende men, dat eventuele bacteriën zich tegen de stroom voortbewegen en dat dus de mogelijkheid zou be staan, dat het water, dat naar Zierikzee zou worden toegevoerd, door deze eventuele bacteriën tegen de stroom in, dus naar de bron van levering toe, het water zouden kunnen verontreinigen. Dit bleek echter wetenschappelijk weerlegd te kunnen worden, zodat ook deze misvatting de waterleverantie met meer in de weg stond. Er loopt thans een bovendijkse leiding van Renesse naar Brouwershaven, zodat er ook in Brouwershaven water is. Ik meen, dat in het Westen van het eiland ongeveer 14 bronnen in de duinen het gehele eiland van water voorzien. Thans is men bezig om ook Burgh aan te sluiten op Re- nesse, waardoor via Brouwershaven het water volume weer kan worden vergroot. De moeilijkheid voor Zierikzee wordt gevormd door het laatste stuk, dat nog oude leiding is gebleven en dat loopt van Schuddebeurs naar Zierikzee. Deze leiding ligt onder het zoute water, maar werkt nog, waardoor wij die twee uur watervoorziening hebben. Het is echter een précair geval en daarom zijn ook voor het laatste gedeelte noodleidingen over de dijken in bewerking." „Ik begrijp, dat in het Westen van het eiland door deze watersnood geen „watersnood" heerst, omdat daar de bronnen liggen. Maar hoe krijgt nu b.v. Bruinisse zijn drinkwater?" „Dit gebeurde oorspronkelijk'uitsluitend per tank schip, waarna de tankwagen het water distribueerde. Nu is ook de hulp van de Waterleiding mij West Noord Brabant verkregen, die twee plastic toevoer leidingen onder water van Anna-Jacoba af naar het vuurtorentje bij Bruinisse heeft geleid, waardoor hopenlijk ook in de toekomst door een aftakking Oosterland en Nieuwerkerk en Ouwerkerk zullen kunnen worden bediend. Het water in Bruinisse blijkt echter nog niet ge heel geschikt te zijn voor consumptie, wel voor schrobben, de W.C.'s enz., zodat voorlopig de hulp van het tankschip nog niet kan worden ontbeerd." lege melkflessen en een watertank legt aan om de en dat is toen de dijkval bij Flauwers plaats vond. Maar dat gevaar werd op het allerlaatste nippertje met man en macht afgewend. Daarvoor is echter wat nodig geweest en daarover zal stellig Ir Bazler, die de coördinatie vormt voor* de herstelwerkzaam heden in Zierikzee, u nog wel meer kunnen vertellen." „Ik heb gehoord, dat verschillende deskundigen veronderstellen, dat enige dijken reeds tientallen jaren in een min of meer labiele toestand verkeerden. Weet u daar ook iets van?" „Nee, en u moet voorzichtig zijn praatjes en geruchten te geloven, al moet ik toegeven, dat ik dat zelfde geluid ook wel eens heb gehoord. Het is maar gelukkig, dat de zaak tot op de wortel wordt onderzocht en men - al duurt het wellicht verschei dene jaren de dijken zodanig zal opbouwen en versterken, dat men menselijkerwijs veilig is voor de toekomst." „Hebt u nog zorgen voor de winter?*5 „Eerlijk gezegd enkele wel. Het water blijft ver raderlijk, het is momenteel een strijd op leven en dood tegen het horloge. -Er zal vrijwel zeker een nooddam om de oude stad worden gelegd van 21/2 meter hoogte." „Is uw huis ook verloren?" „Ja, helaas wel, ik woonde aan de Blokweg, u weet wel, de grote weg buiten de stadspoorten, die naar Brouwershaven voert. Het water gaat daar momenteel nog steeds tekeer, zoals u straks zelf kunt constateren, wanneer u op onze stadhuistoren klimt. Een niet gemakkelijke klim langs smalle, steile trappen en stoot uw hoofd niet tegen de draden van ons fraaie Raadhuiscarillon, maar het is de moeite waard en u hebt daarvandaan een schitte rend overzicht aan alle kanten." Hulp uit Almelo en Amsterdam De telefoon onderbreekt voor de zoveelste maal ons gesprek en ik merk op, dat het om dol te worden is, waarop het typische, laconieke weder woord komt: „Tot voor enige tijd was het hier een ongeregeld gekkenhuis en nu zijn wij gelukkig al zover, dat wij van een geregeld gekkenhuis kunnen spreken.55 En dan moet ik voor deze telefoon toch nog een uitzondering maken, omdat deze ons het verhaal brengt van een groep van 55 Oostenrijkse bouwkun dige studenten, die in opdracht van en in samenwer king met hun regering dat prachtige Oostenrijkse geschenk aan Nederland bij Zeist aan het bouwen zijn: het Henri Dunant-huis, het huis, genoemd naai de stichter van het Wereld Rode Kruis en bestemd om mensen uit het watersnoodgebied in groepen enige weken vacantie te kunnen verschaffen en tevens om te dienen als opleidingscentrum voor het Jeugd Rode Kruis en het Rode Kruis zelf. „Wie adopteerde Zierikzee?55 vraag ik. „Dat is Almelo geweest en ik kan u met niet ge noeg nadruk zeggen, hoe buitengewoon Almelo voor ons zorgt! Meer dan 250 schoolkinderen werden in deze grote vacantie gedurende 4 weken in Almelo en omgeving bij particulieren ondergebracht, ze zijn juist teruggekeerd met opgetogen verhalen, zij wer den verwend en vertroeteld tot en met! En dan moogt u ook onze hoofdstad, Amsterdam, niet ver geten, die het hele eiland adopteerde en die alles op alles zet om ons in elk opzicht van dienst te zijn. Een recent voorbeeld is nu weer die hulp t.a.v. de ratten door Dr Ittman met zijn helpers.55 Ons gesprek wordt onderbroken en ik maak kennis met de binnenkomende, jeugdige gemeente-secre taris, de heer E. A. Mulder. „Wat is het jammer, dat de zaak bij het grote gat voor Ouwerkerk verkeerd liep. Hoe lang zou het daar nog duren?55 „Volgens mij wel enige weken, maar ook dat kunt u beter aan Ir Bazler vragen.55 „Hoe waren de mensen er onder?55 „Natuurlijk was de psychologische terugslag na zoveel spanning en hoop enorm groot en ook de werklieden waren er voor een deel „kapot55 van. De meesten zijn nu, ook i.v.m. de grote vermoeid heid, tijdelijk vervangen en een week met vacantie gestuurd.55 En dan komen Burgemeester en Secretaris op hun hobby: het structuurplan voor Zierikzee, samenge steld door de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht en Gemeente werken Noord-Zeeland^ de heer A. J. Argelo. Waarna een uiteenzetting volgt over de stads- waterkeringen. Wanneer het hoog water is, loopt de binnenhaven van Zierikzee vol, soms zo vol, dat het water de huizen bereikt en dan komen de aloude vloedplanken voor de deuren en ramen der huizen en voor de afsluiting van de stadspoorten en andere toegangswegen in werking. Het structuurplan beoogt o.m. het aanbrengen van een keersluis in de buitenhaven, waardoor het vloedwater in de toekomst reeds kan worden bui tengesloten, maar dan is er ook een nieuwe aanleg- haven nodig voor de schepen en veerponten en daarvoor wordt in het plan genoemd het onderge lopen gebied, direct bij de monding van de buiten haven in de Oosterschelde, dat voor genoemd doel litstekend geschikt zou zijn en waarbij een fraaie toegangsweg langs de gehele lengte van de kilo meters lange buitenhaven het verkeer met auto bussen enz. snel en geriefelijk zou maken. Echter is er ook nog een tweede plan, dat door de provincie Zeeland meer naar voren wordt gebracht en waarbij het reeds vroeger genoemde werkhaventje „De Val55 aan de Zuid-Oostkant van het eiland als aanleg- haven voor Zierikzee wordt genoemd. Het komt mij voor, dat het voorstel van de heer A. J. Argelo, die als plaatselijk deskundige voor Noord-Zeeland uiteraard volkomen bekend is met de noden en behoeften van Schouwen-Duiveland in het algemeen en van Zierikzee in het bijzonder, een zeer rijpe en ernstige studie waard is en het is daar om verheugend, dat naast de door de provincie aan gezochte deskundigen, die het plan voor „De Val55 voorstaan, thans ook de opinie kan worden ver nomen van de stellig niet minder grote deskundigen, die door de gemeente Zierikzee zijn aangezocht om hun advies te geven. Een dringend beroep Het is- de gemeentesecretaris, die het onderwerp wederom brengt op die vermaledijde woningnood, waarop de wnd. burgemeester uitroept: „Brengt u in uw blad nu eens naar voren, dat het ook hier gaat om De varende wethouder van Ouwerkerk - met een sleep W.K.-verslaggevers op te nemen. Een verrassend schoonmaar tegelijk tragisch schouw spel, gezien vanuit de klokkentoren van Zierikzee.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 3