Contact met de Redactie 29 DE VIERDAAGSE Met genoegen heb ik Uw reportage van de Vierdaagse gelezen in de „Spiegel" van 8 AugustusHet is een mooi stukje ge worden en aardige foto's. Ik heb die meisjes verschillende keren gezien en 's morgens aan het startbureau was ik vaak in hun buurt, maar persoonlijk ken ik ze niet. Het is weer een enige Vierdaagse geweest maar in Uw artikel is een fout geslopen en dat is: U schrijft dat Riet en Nel ieder f 15,inschrijf geld stortte, maar dat is niet waar. Het inschrijf geld voor de Vier daagse bedraagt maar f U,r. Dat is ge lukkig niet zo heel veel. Ik hoop, dat U dit even wilt corrigeren, want anders zul len er waarschijnlijk mensen bij zijn die dit nogal aan de hoge kant vindenof is hierbij soms hun kostgeld inbegrepen? Een enthousiaste Vierdaagse-loopster Mej. C. Bolnijt. BIJ OUWERKERK Mijne Heren, In Uw uitgave van Zaterdag 8 Aug. j.l. kwam o.a. voor een luchtopname van de herstelwerkzaamheden aan de dijken in het Rampgebied. Ditmaal niet alleen vernietiging maar ook ook herstel. Ook ditmaal gaf Uw blad een voortreffelijk overzicht door de juistheid der keuze van de geplaatste foto's. Wij werden echter getroffen door een kleine fout in de onder de foto's geplaatste tekst. Daar dit juist ons eigen werk betreft, n.l. te Ouwerkerk op Schouwen en Duiven- land, zijn wij er ten zeerste in geinteres- seerd dat U deze fout herstelt. Bestaat hiertoe nóg de mogelijkheid Het betreft de luchtopname, waaronder vermeld staat: „Bij Stevensluis de rijs- werkers in volle actie". Dit zou moeten zijn: „Bij Ouwerkerk de rijswerkers in volle actie". Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw be reidwilligheid om deze kleine fout te her zien. Inmiddels tekenen Comb. Van Oord - De Klerk Hoogachtend, Werkm. Ouwerkerk Govert van Oord. CHRISTUS' LICHT IS OVERAL ,,Ik wil U volgen, Heer Jezus", zongen honderden Ambonese jongeren in de kampkerk te Schattenberg, waar Zater dag 8 Aug. j.l. het eerste congres van de Vereniging Molukse Christen Jongeren (P.P.K.M.B.) werd gehouden. Enkele jongens en meisjes, gekleed in wit en lichtgroen, knielden daarbij rond het kruis dat vóór in de kerk stond opge steld. Zo getuigden deze donkere Christenjon geren van hun geloof en hun liefde voor de Heiland van de gehele wereld. Zü luisterden daarna onder diépe stilte naar toespraken van landgenoten, die de lei ding van het jeugdwerk op zich hebben genomen. De Perhempunan Keresten Maluku-orga- nisatie werd op 25 Februari 1952 in Ne derland opgericht en zocht op dit eerste congres naar een vorm, die zoveel moge lijk aansluit bij de Nederlandse Chr. jeugdbonden. Men wil echter tot geen prijs het eigen karakter verliezen, omdat deze jeugd hoopt, eens zijn congressen weer te kunnen hóuden onder wuivende palmbomen in eigen land en op eigen wijze. Het was doodstil in de kerk, toen een prachtig vaandel werd binnengedragen, dat de vereniging ten geschenke kreeg van de drie Gereformeerde jeugdbonden, verenigd in het Geref. Jeugdcentrum. Na mens het bestuur van dit centrum over handigde de heer N. Vanderveen uit Assen het vaandel aan ds S. Metiary, de voor zitter van P.P.K.M.B. Alle aanwezigen gevoelden op dat mo ment de grote geestelijke verwantschap van de Ambonezen met de nazaten van de pioniers, die eeuwen geleden het Evan gelie in de Zuid-Molukken hebben ge bracht. Deze verwantschap bleek ook dui delijk in de gehouden redevoeringen en zelfs in de Ambonese psalmen en liede ren, die door zangkoortjes werden ge zongen. Hier was een volk in ballingschap bijeen. Hoe sterk zij dit zelf voelen bleek uit het feit, dat zij in de kerk een boom hadden geplaatst, waaraan een harp was opgehangen. Dat het geen wilg, maar een Drentse berk was, maakt voor hen geen verschil. Het ging om het symbool, zoals dit ook het geval was met het kleine, verlichte kerkje, dat onder de boom was opgesteld. In ballingschap, maar Chris tus' licht is overal. DANK U Geachte Redactie, Het is mij een behoefte, U mijn compli ment te maken over de prachtige repor tages op luchtvaartgebied welke regelma tig in Uw blad verschijnen en welke ge tuigen van grote kennis van zaken van de schrijvers. Vooral het verslag en de foto's van het Nato vliegfeest op Soesterberg zijn heel goed en naar mijn mening kunnen vele gespecialiseerde luchtvaarttijdschriften daar nog wat van leren. Dat ik ook de rest van „De Spiegel" met veel genoegen lees zult U al wel begrepen hebben veronderstel ik? Met vr. groeten G. A. den Haan. HIER MOET GEHOLPEN WORDEN Er is een zieke, die waarschijnlijk niet he lemaal meer beter zal worden. Hij heeft 'n vrouw en vijf kindertjes, dus IJ begrijpt hoeveel moeilijkheden er in dit gezin zijn. Nu is deze patiënt half September jarig en zijn vrouw zou hem geen groter ple zier kunnen doen door hem een verrekij ker te geven. Helaas ontbreken echter de financiën hiervoor. Wie van onze lezers een verrekijker beschikbaar wil stellen, gelieve dit even aan de Redactie te schrij ven met op de enveloppe in de linker bo venhoek VERREKIJKER. EVEN EEN ZONNESTRAALTJE BRENGEN Wie stuurt er eens een kaartje of een heel eenvoudig leesboekje naar Klaas v. d. Schaaf (12 jaar, leerling B.E.O.), K 36, Sanatorium Hellendoorn. Hij ligt tussen allemaal grote mensen en ontvangt zo graag post. Hebt U misschien nog wat brei- of haak werk voor Mevr. de Wed. S. van Djjk- Adriaanse (72 jaar), Julianalaan 22, Soestdijk, die pas uit het Sanatorium ge komen is en weer kalmpjes-aan wat werkjes mag doen. „Wij wonen nu bijna 2 jaar in Nieuw Zee land en hebben hier fijne kennissen ge kregen. Een al wat oudere man en z'n vrouw met hun dochtertje van 16 jaar. En nu is het over dat dochtertje dat ik U iets wil schrijven. Haar hart is niet normaal en ook haar geestesvermogen is niet helemaal goed. Bepaald achterlijk is ze nietmaar ze is toch niet opgegroeid als een normaal meisje. Ze heeft nooit naar school kunnen gaan, kan niet lezen of schrijven en heeft natuurlijk ook geen vriendinnetje. Nu wilde ik de Spiegelle- zers dit vragen: Zullen wij met z' allen Dorothy eens een heel groot plezier doen en haar een kaart sturen? Gewoon per zeepost hoor, anders is 't veel te duur. Wat zal ze blij zijn! Haar adres is: Do rothy HunterMarketstKaitangato, Otago, New Zealand. Met hartelijke groeten, Janny en Arie Nugteren Kaitangato New Zealand) Wie kan een oude vrouw uit Zeeland helpen aan een Schouwense of Duive- landse muts? Gaarne bericht aan H. van Eyk, Boudewijnstraat 70a, Rotterdam-Z. Kaarten met torens en poorten zullen graag ontvangen worden door G. J. Bussink, Afd. J. Kamer 378, Milt. Hospitaal Oog in Al, Utrecht. Al een hele poos is Eeen van Tilborg (5 jaar) ziek en nu zou het zo fijn voor hem zijn, wanneer U hem eens een kaartje stuurde. Zijn adres is: Voorstraat A 22, Andel (N.-B.). Mej. C. de Groen, p/a Van Pelt, Voor straat 151, Dordrecht, ligt al meer dan 15 jaar ziek. Hebt U wat handwerk-ma- teriaal voor haar, zoals restjes wol, bor- duurzij, vilt, kraaltjes, lovertjes, enz.? Ria Koetsier, Stads- en Acad. Zieken huis, Infectie III, Utrecht, is 6% jaar en verlangt tijdens haar ziekte erg naar een leuk kaartje van U. Zou er misschien iemand zijn, die een oude verrekijker of toneelkijker over heeft voor J. W. Schultz, Noodziekenhuis, Ha- Vervolg van pag. 21 van hun acht kinderen, Frans, het padvindertje dat net die middag van kamperen in IJmuiden was thuis gekomen. Frans zat met een vuurrood hoofd van spanning te luisteren en hoorde Gerard Hoek zeggen: „we rijden op de Ho- gengracht en niemand houdt ons aan En intussen reed de heer A. B. Aal- derink uit de Schoolstraat met een vriend in een auto een beetje kris kras door Almelo; ze hadden de ra dio aan en keken uit naar de eta lage-pop Johan Bodegraven toen plotseling zagen ze bij de Schok- landbrug een treurig dik manneke staan, in een zwart pak, met een zwart petje op, en met een zwarte lok haar over zijn voorhoofd En intussen was de heer G. J. Osse- voort uit de Grotestraat in de hoge boom vlak voor de fabriek van ten Bosch geklommen, want hij had op het dak gestaan, toen Bodegraven had aangekondigd dat hij, boven Almelo vjhegend, een parachute met een oranje zakdoek zou uitwerpen. Dat zag hij gebeuren en hij zag het parachuutje verward raken in de kruin van die hoge boom en omdat de oranje zakdoek recht gaf op een rondvluchtje met de K.L.M. boven Amsterdam, rende de jonge Osse- voort de trap af en klom ten aan- schouwe van tientallen, ook op de zakdoek belusten, de oude, groen uitgeslagen boom in en won de rondvlucht. Dat dikke treurige manneke was intussen aan zijn zwarte haarlok door de heer Aalderink herkend als Goos Kamphuis, wiens portret in de N.C.R.V.-gids had gestaan, en hij stevende dus op hem af en vroeg: „mag ik uw groene zakdoek?" „Ja hoor, zei Goos Kamphuis en de tweede prijs, de enorme fruitmand, was dus ook gewonnen. Maar nog altijd reed daar dat be- stelautootje met de etalage-pop, die de rol van Johan Bodegraven op zich had genomen, onontdekt door Almelo. Mevrouw Hefti zat voor het raam en Frans Hefti zat met een rood hoofd voor de radio en ze hoorden allebei Gerard Hoek zeg gen: „we rijden in een grijs bestel- wagentje op de Hogengracht" en toen sprong het stoplicht op rood „Daar staat ie", riep mevrouw Hefti en meer had dat padvindertje Frans niet nodig om de trap af te stormen. Even stond hij vreemd te kijken in het starre wassen gezicht van de pop, die maar vriendelijk bleef glimlachen, maar toen slikte Frans Hefti zijn zenuwen door en zei: „mag ik uw groene zakdoek?" „Alsjeblieft", zei Gerard Hoek, die zijn hoofd uit het donkere kajuitje van de bestelauto naar voren stak. „Je bent een knappe knul en je mag meerijden, om vos nummer twee te zoeken." Zo werden dus de N.C.R.V.-vossen ontdekt en we hebben echt nog ge probeerd op het Marktpleintje voor het kantongerecht door te dringen- tot de prijsuitreiking, maar er wa ren zoveel honderden opgewonden joelende Almeloërs op de been, dat we er onze likdoorns niet aan durf den wagen. En we hadden trouwens in Enschedé een afspraakje met de hele N.C.R.V.-staf van een man of twintig, die er elke week weer aan te pas moeten komen om de uit zending van de Vossenjacht tot een (daverend) succes te maken. Daar was Gerard Hoek weer, de man die zepaterslaan 26, Haarlem, die vorig jaar nit Indonesië kwam en voor 't eerst Ne derland zag, maar spoedig opgenomen moest worden in het Sanatorium. Wie kan Mej. A. v. d. Ham, Bettekamp 51, Ede (Gld), die tijdens haar ziekte graag knutselt, helpen aan mosselschel pen, hoorntjes en plateauschelpen? Prentbriefkaarten, brieven of lectuur kunt U zenden naar de zieke J. Westerink, Harderwjjkerweg 32, Nunspeet en de in valide G. J. Bredeweg, Zwolsewegje 134, Nunspeet. de Vossenjacht uitdacht en verge noegd zat te glimlachen, omdat ook de tiende zo goed geslaagd was. En Peter Koen, de regisseur, zat er, dronk zijn koffie uit en zei hoofd schuddend: de mensen zijn soms zo belust op de vossen, dat ze hun fiet sen dwars voor onze auto op de weg gooien, om ons tot stoppen te dwingen. Goos Kamphuis zat er, nog altijd in zijn zwarte chauffeurspak, want de koffer met zijn eigen costuum was hij in alle drukte kwijt gemaakt. Hij ontdeed zich van het platte mi crofoontje onder zijn hemd en het zendtorentje, dat langs zijn rugge streng tot zijn boordje omhoog liep en hij zei: „mijn ontvangertje deed het niet meer en wat doet een vos zonder ontvangertje? Maar het is toch goed gegaan, deze uitzending, net als alle voorgaande. In Den Haag, waar we als boertjes verkleed waren en op het Buitenhof schar relden. En in den Bosch, waar ik door een politie-agent in mijn kraag werd gepikt, omdat ik zonder toe gangsbewijs de Muziekhof binnen wilde. In Groningen, waar Johan Bodegraven zich als student had vermomd en zich op een terrasje met zijn microfoontje „op zenden" onder z'n jas zo verwaand ge droeg als „studentje met een rijke pa", dat de kellner, toen hij weg ging, verzuchtte: „wat een opschep per en dat voor één dubbeltje fooi." In Delftshaven bij Rotterdam, waar Johan Bodegraven de stunt uithaal de aardbeien per slof te gaan ver kopen op de markt, ver onder de prijs hij had al voor veertig gul den omgezet aan de huisvrouwen, voor hij ontdekt werd en de paar sloffen die hij over had, is hij óók nog kwijt geraakt. In Middelburg was ik verkleed als een boer van Zuid-Beveland op z'n Zondags, met mooie gouden kno pen in mijn overhemd en met een zwart steekhoedje op, maar een echt Zeeuwse boer was ik toch niet, want het verpleegstertje dat me snapte, zei: „ik dacht zo, wat doet dat gladde bekkie hier da's vast geen echte boer." In Nijmegen zat ik in het Valkhof en er kwam een politie-agent naar me .toe; ik dacht al dat ik ontdekt was, maar de agent zei alleen: u mag hier niet op het gras zitten, meneer. Zodat ik dwars door de Vierdaagse-drukte nog naar de Waal ben ontkomen, waar ik een tochtje ging maken in een parlevinkers- bootje. In Utrecht kregen we zesduizend mensen op de been, die jacht maak ten op Johan Bodegraven, die als taxi-chauffeur met een passagier door Utrecht sjeesde. Ik zelf zat er in een P.T.T.-bakfietsje en werd alsmaar niet ontdekt, zodat ik ten slotte maar gezegd heb waar ik zat, want ik kreeg het benauwd in die bakfiets. Op Tessel hadden we één ding ver geten bij de voorbereiding van de uitzending: de zee. We lagen allebei in een kuiltje op het strand, maar de vloed kwam opzetten en we werden doornat in ons kuiltje. Dat was dus voor ons, vossen, niet zo'n prettige uitzending „Deze ook niet", zei Johan Bode graven, die net binnen kwam met Walter Lekay, de piloot. „Deze uit zending ook niet", zei Vos nummer één, die nog wat pips om de neus zag: „was het nou werkelijk nodig om zoveel rondjes te draaien, mijn heer Lekay?"

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 2