225 gens en karren, De investering in een moderne boerderij is hoog En al leen op de vier genoemde eilanden zijn al 5000 boerderijen met hun op stallen en 700 tractors. Belangrijker dan al het andere is echter nog de. grond. Een gewone inundatie met zoet water behoeft altijd nog geen schade te betekenen, maar dit enor me natuurgeweld heeft een geheel andere uitwerking. Thans trekken vier maal per dag de getijden over de teelbare oppervlakte, de bouwvoor. Deze oppervlakte, product van jaren zwoegen en kapitaalsinvestering, wordt dichtgeslibt en het irrigatie stelsel bedorven. En de kans is groot dat de getijdenstroom over de bouw voor zand zal spreiden, dat dan al leen met het geld- en energievreten- de diepploegen naar de diepte kan worden gewerkt. Diepploegen bete kent ook dat wat grasland was vóór het zand er over kwam, kale grond zal zijn als de ploegen eindelijk ge daan zullen hebben. Deze dreiging is angstig voor Zeeland, de Biesbos en het Land van Altena. De tweede bedreiging is het zout. Het wil dus zeggen dat boomgaar den verwijnen, wegbeplanting sterft! Er blijft één lichtpunt: men heeft na 1945 ervaring opgedaan! Regen zal het grote werk der ontzilting moeten doen en verder gipskalk, mergel en compost en bovenal de irrigatiewer- keneerst dan kan de boer weer inzaaien. En wanneer zal dat zijn? Stel eens, dat een polder over 1% maand droog komt, dan zal de boer daar dus half Maart beginnen met zijn weer cultuurrijp maken. Maar de inzaai, voor de zomergewassen, loopt van half Maart tot eind April. Onze boer zal halswerk hebben en als het zoute water wat langer op het land blijft of er andere tegenslag komt, is ook de kans op zomerproductie ver keken. De gemiddelde opbrengst van een hectare normaal land wordt geraamd op 1000.— per jaar en dat is voor sommige gebieden veel te laag. In het vruchtbare Zeeland gapen min stens 20 grote dijkgaten! Daarom is tijd hierbij zeker. geld! Hoe eer der de dijken dicht zullen zijn, hoe beter. Dat kan milloenen schelen! Over onze verliezen aan deviezen zul len we hier maar niets zeggen dat loopt eveneens in de millioenen. Dan is er nog de schade aan vee voer, stro, zaaizaad, pootgoed en kunstmest op boerderijen en voor de handel. Wat zal deze zijn voor de mossel- en oesterbanken? Hoe groot is de schade in het Westland aan glas De schade aan huizen en huisraadhoeveel en die van de toenemende ziekten aan bomen? Spuitjes helpen daarbij niet! En laten we besluiten met de ge wone schade aan huisraad en bedrijfs ruimte en allerlei bedrijfstakken. Schade aan industrie is beperkt in de ze landbouwgebieden. Alleen stagna tie bij de raffinaderij der Bataafse te Pernis, de bouwput van het 24.000 tons-dok van Wilton Feijenoord dat ondergelopen is; voor tonnen schade ook bij „Gusto" en „Nieuwe Water weg", zware schade bij de industrie te Maassluis, houtvoorraden wegge spoeld; een kwart millioen schade te Zandvoort, een millioen aan de Af sluitdijk, schade aan de haven te Breskens, het wegennet en die dei- Spoorwegen en P.T.T. lopen zeker in de millioenen. Een triest beeld! God heeft geslagen, dat we pijn mogen voelen! Moedeloos heid past ons niet, veel was er dat be houden bleef. Het is de strijd dei- eeuwen. We moeten wéér aan het werk gaan zoals onze vaderen dat ge daan hebben na zware slagen,, maar zij het biddend tot Hem van Wie een oude spreuk der Zeeuwen zegt: „Zn matri via tua et semitae tunc in acquis" „In de zee zijn Uwe ogen en Uwe voetstappen staan in de wateren". en schade aan materialen

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 5