GEEF TOCH DIT VOLK 223 bericht: van de ramp blijkt om 4.22 op Zondag morgen vanuit Dordrecht te zijn binnengeko men. Men vermoedde toen niet dat het zo erg was. Franse troepen zijn ingezet, ook Duit sers en Oostenrijkers, de laatstgenoemden als Rode-Kruismannen. Bij het dorp Den Bommel op Flakkee is een nieuwe dijkbreuk geconsta teerd in het verlengde van de haven. DONDERDAG 5 FEBRUARI: Het dodental is gestegen tot 1320! Zondag 8 Fe bruari wordt op initiatief van de kerken, ver bonden in de Oecumenische Raad van kerken en met. toestemming (niet op verzoek!) van de regering tot Nationale Rouwdag bestemd. De Eerste Verlieslijst door het Rode Kruis gepu bliceerd in de dagbladen. Generaal Ridgway, opperbevelhebber van de Europese troepen, vliegt boven het rampgebied. Rampenfonds heeft de 7.000.000.over schreden. Hefschroefvliegtuigen redden honder den mensenlevens! Aasgieren aan het werk de politierechter straft op de daad. Er wor den veel rubberboten en voedselpakketten af geworpen boven de noodgebieden. Over Brui- nisse komen angstwekkende berichten binnen, die later meevallen. Mededeling dat 300.000 slachtoffers alles ver loren wat zij hadden. In Zierikzee is de toe stand précair. Minister Algera op bezoek. De algemene toestand begint meer overzichtelijk te worden. De in de nood gebleken saamhorig heid van ons volk heeft in binnen- en buiten land diepe indruk gemaakt. VRIJDAG 6 FEBRUARI: .Het dodental is gestegen tot 1355! De regering doet mededeling aan de Tweede Kamer dat de kosten van herstel, bij voorzichtige raming, op anderhalf milliard gulden gesteld zijn. Het Rampenfonds heeft thans een bedrag aan gif ten geboekt van 11.000.000.De stroom van giften, en goederen uit binnen- en .buitenland houdt aan. Voor het eerst komt er melding in de couranten van het plan tot afsluiting van de Zeegaten, waardoor een korte kustlijn zal ontstaan. Zierikzee wordt door de stad Dan ville in Pennsylvanië geadopteerd. Verschillende gemeenten adopteren getroffen plaatsen. Krabbendijke wordt geëvacueerd we gens gevaar van dijkbreuk. De kranten staan alle vol met het nieuws van de ramp, het bui tenlands nieuws is geheel op de achtergrond gedrongen. In de getroffen gebieden worden langzamerhand postverbindingen hersteld. -Ve le plaatsen zijn telefonisch niet te bereiken. De Vereniging tot bescherming van dieren zoekt de ondergelopen gebieden af en redt honderden kleine huisdieren van een wisse dood. De Vereniging tot verspreiding der Hei lige Schrift doet een beroep op het volk tot verstrekking van Bijbels en Psalmboeken voor de evacue's. Predikanten van de, verschillende kerkengroepen zoeken contact met de geïso leerde kerkelijke gemeenten in de ondergelo pen gebieden, waardoor veel leed kan verzacht worden. De Burgemeesters van de getroffen ge meenten zijn trouw op hun post geweest on der de moeilijkste omstandigheden. De omvang van de ramp wordt meer en meer beseft: Al Uw baren zijn over ons heengegaan! ZATERDAG 7 FEBRUARI: Op Goeree-Overflakkee zijn zoeklichten opge steld om.... de plunderaars tegen te gaan! Het dodental is, voor zover bekend, 1372! Vreemdelingen en kijklustigen worden uit de noodgebieden geweerd. Alleen op vertoon van vergunningen mag men de gebieden betreden. Met het oog op besmettingsgevaar wordt met alle spoed tot gehele opruiming van kadavers besloten. Er is groot gebrek aan rubberhand schoenen. Deze berichten doen het schrijnend leed, dat over onze meest welvarende lande rijen kwam," bitter gevoelen. Slachtoffers uit Oude Tonge worden in de Spuidijk begraven, aangezien het eigen kerkhof onder water staat. De mededeling van de Directeur-Generaal van Rijkswaterstaat, ir Maris, dat hem gebleken is dat de schade ernstiger is dan zelfs aanvanke lijk werd gedacht en dat het mee zal vallen als vóór de winter de dijken gedicht zijn en het land droog. Een reporter geeft de naam aan deze water vloed: ,,De Eendrachtsvloed". Zo gaat ons volk de nieuwe Zondag tegemoet., die als .Nationale Rouwdag" te boek zal staan, maar helaas geen blijk geeft van een „Boete dag". Nederland is wél geschrokken, maar van vernedering is niets te bespeuren en ons volk komt aan de uiterlijke vernedering van de ko ning van Ninevé en zijn volk niet toe. Alge meen is in Staten en Gewest, officieel en of ficieus de leuze: Wat ons ontnomen is, dat zullen wij wéér hernemen. De afhankelijke toon ontbreekt. Daarmede is de toekomst don ker! „Indien gij u niet bekeert, zo zult gij allen desgelijks vergaan!" Verzoen de zware schuld, Die ons met schrik vervuld Bewijs ons eens genade. O God! Uw stormwind en Uw baren zijn gekomen en bebben t land verkeerd in zilte stromen, t Land is in rouw! uit zoete rust verschrikt ontwaakt; 1 o Heer bebt Gij dit land Uw hulp gestaakt? wanl in die nacht Toen braken dijken door, toen stroomden golven binnen! Ach Heer geel toch dit volk de ware ootmoed. bij t herwinnen!

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 4