SCHADEREQEUNQ voor getroffen bakkers De Nederlandse Bakkerij-Stichting meldt, dat reeds meer dan 300 door deze ramp getroffen broodbakkers en gemengde bedrijven nu bij haar zijn geregistreerd. De daarbij gestelde speciale vragen zullen zoveel mo gelijk afzonderlijk worden behandeld. In vele gevallen kan nog niets of niet voldoende worden i ondernomen om tot herstel van de geleden schade te geraken, hetzij dat men nog niet naar zijn gemeente kan terugkeren, hetzij dat men financieel niet bij machte is de kosten van het herstel te betalen. SCHADE-AANGIFTE Om voor eventuele vergoeding voor geleden waters- noodschade in aanmerking te komen en mede in ver band met een zo spoedig mogelijk herstel hiervan, dient de schade aan onroerend goed (pand) zowel als aan roerend goed (inventaris, voorraden, huisraad) ten spoedigste te worden opgegeven bij de Schade- Enquête-Commissie. Bureaux zijn gevestigd in de volgende plaatsen: Schade-Enquête-Commissie Zeeland: Terneuzen (p/a. Rotterdamsche Bank N.V., Nieuwstraat 2) voor het rayon Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Oostburg (Volderstraat 12) voor West-Zeeuws-Vlaanderen. Middelburg (Koepoortstraat 6) voor Walcheren. Goes (A. J. Kade 28) voor Noord- en Zuid-Beveland. Tholen (voorlopig ten kantore van de S.E.C. te Middelburg) voor Tholen en St. Philipsland. Zierikzee (id. id.) voor Schouwen en Duiveland. Schade-Enquête-Commissie Noord-Brabant: Bergen op Zoom (p/a. Rotterdamsche Bank N.V., Hoogstraat 26) voor de gemeenten Ossendrecht, Woensdrecht, Bergen-op- Zoom, Halsteren. Steenbergen (Suikerfabriek, Fabrieksdijk 11) voor de gemeen ten Nieuw-Vossemeer, Steenbergen, Dinteloord, Fijnaart, Oud- Gastel. Zevenbergen (p/a. Parochiehuis St. Jan Doelstraat) voor de gemeenten Willemstad, Klundert, Zevenbergen, Terheyden, Standaarbuiten, Hoge- en Lage-Zwaluwe. Geertruidenberg (p/a. Rotterdamsche Bank N.V., Stationsweg 13) voor het rayon De Langstraat ten Oosten van Hoge en Lage-Zwaluwe, de Brabantse Biesbos en het Land van Heus- den en Altena. Schade-Enquête-Commissie Rotterdam Brielle (Voorstraat 33) voor Voorne-Putten en Rozenburg. Middelharnis (Voorstraat) voor Goeree-Overflakkee. Oud-Beijerland (Voorstraat) voor Beijerland, Hoekse Waarden Tiengemeten. Dordrecht (p/a. Rotterdamsche Bank N.V., Wijnstraat 79) voor Eiland van Dordrecht, Alblasserwaard en Gemeente Zwij ndrecht. Rotterdam (Beursgebouw, Coolsingel) voor IJsselmonde (met uitzondering van de gemeente Zwijndrecht), Krimpenerwaard en alle gemeenten, liggende ten Noorden van de Nieuwe Wa terweg, Nieuwe Maas en Hollandse IJssel. Schade-Enquête-Commissie Noord-Holland Den Burg (voorlopig gevestigd ten kantore van de Schade- Enquête-Commissie te Amsterdam, Keizersgracht 143) voor Texel. De registratie bij deze bureaux geschiedt op de door deze bureaux af te geven formulieren. VOORSCHOTTEN De Regering wenst op zo kort mogelijke termijn een wettelijke regeling te treffen inzake de vergoeding van watersnoodschade. Vooruitlopend hierop, is de moge lijkheid geopend om aan gedupeerden voorschotten te verlenen op de door het Rijk vast te stellen schadebe dragen aan bedrijfsuitrusting en handels- en bedrijfs goederen. Deze voorschotten mogen eerst dan worden toege kend, nadat registratie bij de Schade-Enquête-Com missies heeft plaats gehad en alleen wanneer daaraan dringende behoefte bestaat. Zij bedragen niet meer dan 40% van de vermoedelijk uit te keren schadebedragen. Bovendien gelden de volgende voorschotlimieten: schade aan bedrijfsuitrusting 3000, schade aan voorraden 5000, Ter zake van schade aan huisraad mogen nog géén voorschotten worden verleend. Voorts is het ook mogelijk voorschotten op de schadevergoeding voor panden te verkrijgen; hierom trent zijn echter nog geen nadere richtlijnen bekend. De Schade-Enquête-Commissie is in zeer bepaalde gevallen, in overleg met de Nederlandse Bakkerij- Stichting, bereid een groter voorschot te verstrekken dan genoemde 40% op de schade-bedragen aan inven taris en voorraden, op voorwaarde dat het Bestuur van de Nederlandse Bakkerij-Stichting daarvoor een ga rantie, een borg, stelt. Opgemerkt zij nog dat de voorschotten geheel vrij blijvend zijnhet verlenen van een voorschot geeft geen enkele aanspraak op een bijdrage van overheidswege. VERZEKERINGEN Tenslotte moge, wellicht ten overvloede, worden ge wezen op de mogelijkheid dat men verzekerd is tegen water- en stormschade en/of tegen bedrijfsschade door stillegging van het bedrijf. In hoeverre uitkeringen als gevolg van deze verzekeringen in mindering worden gebracht op de eventuele uitkeringen vanwege het Rijk is niet bekend. In elk geval geve men zich ten spoedigste op bij een der bovengenoemde bureaux der Schade-Enquête-Com missie. SANEREN Een collega ter plaatse gaf te kennen zijn zaak aan de kant te willen doen. De bakkers ter plaatse hebben in onderling overleg zijn debiet overgenomen. In het pand is een groentenzaak gekomen. Het aantal be drijven is dus van vijf op vier gebracht. Éenrum (Gr.) N. Dijk, secr. 152 Nr 3037 6 Maart 1953

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 3