KLEDING EN RUIMTE 15 In de klerendepots zijn de mensen uit de noodgebieden aan kleding geholpen. Als later bleek dat ze niet voldoende hadden, konden ze aanvragen via hun burge meester! bij het Provinciale opbouworgaan. Intussen was de definitieve bestem ming van onze goederen gevonden. We liepen terug, onder het viaduct door naar de kabelfabriek. Daar was de centrale evacuatiepost ingericht. Het was onmogelijk er met de auto's te komen, maar vóór de deuren van onze wagens op het viaduct geopend waren, was er al een menselijke ketting van boven naar beneden gevormd. Na enkele ogenblikken ging de eerste mand met goud-gele broden van hand tot hand naar een van de vrachtauto's, die op de benedendijk voor verder transport gereed stonden. Ik stond als een der schakels in de ketting op de weg vlak bij de auto. Er naderden een dame en een heer. De mand, die ik juist had aangenomen hield ik even in om doorgang te verlenen, maar voor ik het wist, was hij uit mijn hand ge nomen door mevrouw, die het doorgaf aan meneer, die het doorgaf.De volgende mand, nog een, tien maal, twintig maal 12 broden. „Ho stop even", de wagen beneden was vol, draaide en reed weg. Een andere wagen trekt langzaam op. „Vooruit maar" en de levende band ging weer werken. Na de broden volgden de boter, de dekens, blikken soep en brancards. Daartussendoor losten soldaten een grote trailer met bussen melk. Later werd een hele tankwagen met melk in emmertjes leeggetapt. Duizenden liters melk zijn op die eerste dag op die manier aangevoerd naar plaatsen als Alblasserdam, terwijl de boeren in de omgeving met de dubbele hoeveelheden geen raad wisten, omdat er nog geen verbinding met de dorpen in de omtrek was. Toen de lege broodkisten weer binnen waren en de evacué's, die op dat mo ment op vervoer stonden te wachten, een plaatsje in onze wagens hadden gevonden, gingen we terug naar Den Haag. Daar wachtten de chauffeurs nieuwe opdrachten. Er zijn die nacht nog vele transporten vertrokken. Rij den maar! Zo vertrokken ze in de duisternis. Maar al minderde de stroom van aanbiedingen van hulp op het Hoofdbestuur en bij de afdelings- bureaux, de nacht bracht geen rust. Overal werd doorgewerkt. De nacht bracht geen rust ook voor de meeste Nederlanders door de gedachte aan de duizenden naamlozen, die vele ban ge donkere uren op daken, zolders en dijken moesten doormaken. K. O. NOORDENBOS Dit nummer is tengevolge van overstelpende drukte te laat verschenen. In Nederland en in het buitenland zijn grote en dikwijls ontroerende offers ge bracht om de slachtoffers van de watersnood te helpen. Het Nederland- sche Roode Kruis heeft daardoor zó veel en velerlei kleding ontvangen dat het te kampen kreeg, niet alleen met een ruimteprobleem, maar ook met sor- teerproblemen. Pakhuisruimte is duur en al zijn verschillende opslagplaatsen tijdelijk gratis beschikbaar gesteld, daarvan kan hoogstens enige weken en niet enige maanden worden geprofi teerd. Dan zouden andere belangen in het gedrang komen. Ook de vrijwil ligers, die zich voor het moeilijke en ondankbare werk van sorteren beschik baar stelden, willen of moeten zich na enige weken aan andere dingen wijden. Met gehuurde ruimte en gehuurde krachten zouden de kosten dermate hoog zijn geworden, dat het Nederland- sche Roode Kruis noch het Nationaal Rampenfonds zulks konden volvoeren zonder daardoor de slachtoffers van de watersnood te kort te doen. Daarom is - toen de periode van het verstrekken van nooduitkeringen door het Ned. Roode Kruis voorbij was - het allerbeste van de gezonden goederen gereserveerd voor de getroffenen, die deze via de provinciale Opbouwor- ganen kunnen betrekken. De tweede kwaliteit is op 24 Februari ter beschik king gesteld van de sociale- en chari tatieve instellingen hier te lande, die enige weken lang gelegenheid hebben gehad om hun aanvragen bij het Neder - landsche Roode Kruis naar behoefte in te dienen. Daaronder bevindt zich vooral ook buitenlands goed, omdat dit door maat, snit en kleur door de slacht offers dikwijls niet wordt begeerd. De kleding die niet voor uitdeling hier te lande in aanmerking komt, is ter be schikking gesteld van de Liga van Rode Kruis-Verenigingen te Genève, die deze ten goede zal doen komen aan mensen die er dringend om verlegen zitten en die er waarschijnlijk blij mee zullen zijn omdat zij een zodanige levensstan daard hebben, dat zij geen hoge eisen stellen. Wat voor Nederlanders een oude lap zou zijn, betekent elders een goed bruikbare lendendoek! Uit Nederland werd 1500 ton kleding en schoeisel ter beschikking van het Duitse Rode Kruis gesteld. Dit ge schiedde in overleg met de Liga. Deze goederen zullen worden bestemd voor Displaced Persons en voor vluchtelin gen die er dringend om verlegen zitten. Het is begrijpelijk dat slachtoffers van het Nazi-regime daarover wrevel (en sterker gevoelens) ondervinden. Maar het Rode Kruis moet desondanks ge trouw blijven aan de roeping van hulp zonder aanzien des persoons, d.i. zon der te letten op ras, stand, nationali teit, geloof of welke andere barrière, die mensen van elkander scheidt. De goederen, die met grote dankbaar heid zijn ontvangen, zijn door het Nederlandsche Roode Kruis naar beste weten en volgens deze principes be handeld. Het grootste en beste deel er van is de slachtoffers van de waters nood of andere behoeftigen ten goede gekomen. Het Hoofdbestuur heeft thans een centralisatie van de gezonden goederen in het pand Vollenhove te Amsterdam bereikt.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 7