Voor een dubbeltje op de eerste rij Maar uw brief komt er én... op tijd Links: Overbelaste topbezetting op de drukste ader: Utrecht - Den Boschdie alle post moet verwerken. Rechts: In plaats van de rode PTT-wagentjes springt RAC bij; de post moet tweemaal de grens passeren en dat brengt de douane in het geweer Speciale reportage voor de Wereldkroniekvan Bert van der Burght) it is niet het verhaal van de vlotte reporter; dit vertelt niet in felle zinnen hoe we iets ensceneer den om u Zeeland-vandaag journalistiek te serveren. Dit is zelfs niet de bliksemtocht van de WK die Tante Pos achtervolgt. Dit is de reis van de referen daris. Die doodgewone rit van een der vele mannen van het Hoofdbestuur die ns moest gaan kijken of uw brief en wanneer uw pakketje in Zierikzee kan komen. Die referendaris nam broodjes en schema mee en wandelde naar de trein: en al die tijd heeft uw reporter naast hem gezeten en gehangen. Dat is precies alles. Maar daar was ook die brief, die ge 's avonds laat op de bus gooide voor Tante in Zee land. Die brief van een duppie waarvan ge misschien dacht dat het heel gewoon was, dat-ie er komt en dat het knap aan de prijs is voor zo'n eindje. Waar om niet? Zierikzee is immers volgens de krant „bereikbaar" en „bewoond". Die mensen daar wil den toch niet weg? Daar kon zelfs mijnheer Schuiir- becque niet tegen op. Ze bléven op hun omspoelde pleintje in de vloed. Dus komt die brief er dood normaal Die brief van 'n duppie trekt waterlaarzen van zeven mijlen aande naarstige lieden van de Prettige Tijd Tegenwoordig koersen daarmee de mijl op zeven om uw brief voor 'n duppie op de eerste rij te zetten. De brief die nooit gedacht had Antwerpen te zullen zien, noch Den Bosch, noch de ponten met over- stappen-op-zee-zonder-treeplank. Daar ging-ie in de zak en op de trein naar Utrecht en zó begint ons tochtje naar Parijs en terug (in kilometers uit gedrukt) of naar Marseille—Nice (in tijd gemeten!). Het treintraject Utrecht-Den Bosch kent dezer da gen een fameuze postwagen waar de kwadratuur van de cirkel door een volbezette bemanning wordt op gelost. In die éne wagen komt immers alle post van Nederland boven de rivieren op een moment samen. Zeeland moet onder de rit worden verzameld en in die paar minuten stilstand in Den Bosch rollen de zakken in een hurry uit de barstensvolle wagen: ze móét de trein naar Roosendaal halen, onderweg wor den gesorteerd en netjes en snel worden opgeladen in 'n grijze RAC-wagen die vlak daarop z'n kop in de mist gooit en op België aansnort langs secundaire weggetjes die verbijsterd kreunen onder al die on gewone drukte, langs nauwe douane-bar eeltj es die in deze dagen het trefpunt zijn geworden van heel het volk uit de buurt, dat glunder naar dat verkeer lacht, blij met de welkome sensatie van zoveel zoe mende drukte. Want om Zeeuws-Vlaanderen en verder tot en met Brouwershaven op tijd te kunnen bedienen (voor dat éne duppie) rijdt Tante op haar oude dag die mijl op zeven, van Roosendaal naar Terneuzen via Antwerpen en het trieste verdronken land van Waas, die grauwe pendant van Vlaamse kommer naast Zeeuwse ellendeéén grensloos geheel rond de machtige Schelde, die met geen tol of paspoort rekende Ouwe Tante Pos, op haar leeftijd nog altijd gekluis terd aan liet keurige schema, gezworen vriendin van netheid en liniaal, zucht hoorbaar bij deze enerveren de sensaties. Ze dacht met karrebies en koekjes op de thee te gaan bij Krijn Kaan in ,Neujzen', zo 'ns echt gezapig en op d'r gemakkie te gaan buurten bij Nelis aan de Kreekrakdam en daar staat ze me voor de kleurige bareel van '11 glundere Belg die niet eens wil weten hoe oud ze is en z'n ogen sluit voor z'n voor schriften. Tante mag door en ze zet het op 'n drafje: gauw door Antwerpen, gauw en gratis door de timnel, gauw door Sint Niklaas-Waes, gauw langs de bareel van Zeeuws-Vlaanderen en dan hijgend maar kordaat en tevreden met al d'r pakjes en papiertjes in de grote zak neerzijgend in Hulst. Ze heeft in Bel gië nog geen kopje koffie gedronken, zo zat de haast in d'r benen eh hier in Hulst laat ze 'n paar zakken Links: Bestemming: volle zee. In een hurry gaat de stapel zakken voor Schouwen-Duiveland dadelijk midden op de stroom op een andere boot overomdat de grote pont Katseveer - Zierikzee de haven van Zierikzee niet kan binnenvaren. Aan boord van de „Ooster schelde". Rechts: Ja! Daar komt door mist en nevel De Nolle aangekoerst op zoek naar de „O o ster schelde". Klaar voor langszij

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 4