tweeën Roestig prikkeldraad deelt de Heilige Stad en wat vroe- Iger Palestina was in twee ongelijke stukken. Aan de ene kant er van trachten an derhalf millioen Joden de nieuwe staat Israël tot ver dere ontwikkeling te bren gen. Aan de andere kant worstelen anderhalf millioen Arabieren met de problemen van een arm en achterlijk Jordanië. ALFRED VAN SPRANG heeft een bezoek gebracht aan het Arabisch gedeelte van Jeruzalem en geeft in deze reportage zijn indrukken er van in woord en beeld weer. van mijn paspoort en geeft me dat tegen betaling van een rijksdaalder registratiekosten terug. De bagage laat hij zo door. Over een goede asfaltweg brengt een taxi me naar Jeruzalem. „Amerikaan informeert de chauffeur. „Nee „Komt u voor de Heilige Plaat sen „Niet speciaal Tenslotte bevredig ik zijn nieuws gierigheid door te vertellen, dat ik een Nederlandse journalist ben. Op het vernemen daarvan begint de man een eindeloos verhaal over het probleem van de bijna een millioen Arabische vluchtelingen, die nu meer dan vier jaar geleden huis en haard in de steek hebben gelaten en sindsdien over het algemeen een triest bestaan leiden als displa ced persons in een of ander tentenkamp. Er klinken scherpe be schuldigingen aan het adres van Israël, Engeland, Amerika en de Verenigde Naties. „Ik kom zelf van de overkant zegt de chauffeur. „Tjareageer ik zo neutraal mogelijk. „Ik had er een eigen garage een Als gevolg van de stichting van de Joodse staat hebben büna een millioen Arabieren huis en haard in de steek gelaten om zich op Arabisch gebied te vestigen. Deze twee oude mensen vertegenwoordigen dit vergeten leger van displaced persons. Een blik op de historische Olijfberg met zijn vele her inneringen aan de Bijbelse dagen, gezien van het oude, mohammedaanse kerkhof aan de buitenkant van de stadswallen. Alle Arabische jongens boven de 14 jaar krijgen in hun vrije tijd een opleiding om in oorlogstijd het Arabische Éegioen te kunnen ver sterken. Op de speelplaats leren leerlingen van een H.B.S. in Jeruza lem van een korporaal de eerste beginselen van het schieten. behoorlijk bestaan maar alles is weg „En nu „Ach, ik rij met deze taxi, maar veel is 't niet Het Arabische vluchtelingenpro bleem is geen probleem om even in een taxi te belichten en er een op lossing voor aan te geven. Boven dien is hét een zeer teer probleem. Elke tegenwerping of uiting van twijfel over de argumenten wordt hier onmiddellijk opgevat als een demonstratie van pro-Joodse men taliteit. En men hoeft niet veel te zeggen om als Joods agent bestem peld te worden. Het is echter een feit, dat de bevolking van het toch al zou weinig mogelijkheden bie dende Jordanië door deze gebeurte nissen met een derde toegenomen is. Van de zestigduizend inwoners van het Arabische Jeruzalem zijn er minstens twintigduizend afkom stig uit wat vroeger Palestina was. Het Arabische stadsdeel bestaat echter uit niet veel meer dan de oude stad binnen de wallen en de daarin gelegen Bijbelse Plaatsen. Behalve het toeristenverkeer ver schaft het weinig bronnen van in komsten. Jeruzalem is tegenwoordig een eindstation waar geen mensen en goederen meer doorgaan. De han del heeft dan ook niet veel om het &L^t>pUqtJL

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 10