f. 135.- k wil eens met U praten d'OuDE L avo verkwikkende zoete wijn! Schenk vreugde met „d'Oude lil Wijnpers", - Wynpers Wannéér U maar wilt! 29 De vorige week schreef ik, dat ik nog éénmaal wat breed aan het woord wilde komen en wel in verband met het kinderloze huwelijk. Er zijn inmiddels zóveel brieven gekomen over het ongehuwd zijn, het weduwschap en het kinderloze huwelijk, dat ik me over een gevoel van onbescheidenheid moet heenzetten, om weer alléén het woord te nemen. Graag zou ik een aantal briefschrijvers en -schrijfsters aan het woord laten, omdat zij op dikwijls ontroerende wijze vertellen van zo heel veel verborgen nood en strijd. Toch doe ik dit nog niet, want ik geloof dat we voor dit gesprek het meest gebaat zijn met een rustige uiteenzetting in de eerste plaats. En juist om u, correspondenten, en de velen, die wel meelezen maar niet meeschrijven, te helpen, hebben wij dit onderwerp aan de orde gesteld. Het blijkt mij, dat telkens nieuwelingen" zich in de gesprekskring scharen, die het voorgaande niet gehoord hebben. Daarom eerst nog even een oriëntatie over de loop van ons gesprek. Aanleiding was een brief over de vraag of huwelijksgemeenschap, óók wanneer bij de vrouw de overgangsjaren voorbij waren, wel van Godswege geoorloofd was. Het bleek, dat velen zulk een gemeenschap, die niet meer dienen kan om kinderen te krijgen, eigenlijk als zonde beschouwden. En het klonk hun als een bevrijding in de oren, toen bleek, dat dit volstrekt niet liet geval was. Toen bij dit gesprek ook het element van het ongehuwd blijven werd ingedragen, stelde ik u voor, heel de vraag naar Gods be doeling met het onderscheid der geslachten aan de orde te stellen. Deze bedoeling is drie-voudig. Allereerst dient dit onderscheid opdat én de man én de vrouw, ieder op eigen wijze, liet beeld Gods zo rijk mogelijk dragen. In de tweede plaats heeft God dit onderscheid geschapen, opdat man en vrouw zouden komen tot de door God gewilde en dus heilige staat van het huwelijk. En in de derde plaats heeft Hij de kinderzegen en de uitbreiding van het menselijk geslacht met dit onderscheid op het oog gehad. Over dat eerste doel sprak ik de vorige week en wel over de vraag of het ongehuwd blijven ons leven als man of vrouw zinloos en doelloos maakt. Nu dan over het tweede doel. Ik formuleer de kern hiervan in deze vraag: IS HET KINDERLOZE HUWELIJK DOELLOOS? Laat mij antwoorden met het huwelijksformulier, dat als eerste doel van het huwelijk noemt, dat man en vrouw elkaar trouw helpen en bijstaan in alle dingen, die tot het tijdelijke en eeuwige leven behoren. En nu is het zeker waar, dat deze twee-eenheid van man en vrouw nooit heerlijker wordt beleefd dan in. het voortbrengen van nieuw leven, maar dat neemt niet weg, dat ook in het wederzijdse liefdesbetoon van man en vrouw een doel op zichzelf ligt. Ik kan dit niet scherper illustreren dan met het volgende citaat uit een brief, die over heel wat meer onderwerpen handelt, maar waarbij dit gedeelte mij bijzonder trof: U moest eens weten, hoeveel pijn het doet, dat je nooit voor vol wordt aangezien. En heus niet de eersten de besten, hoor. Laatst hadden wij een vergadering en toen zei onze voorzitter (ja, het was ook een dominee, maar daar kan ik heus niets aan doen) ,,Dat kan Mevrouwmooi doen, want U heeft toch geen gezin!" Dat deed mij pijn en ik heb dat later ook eens aan dominee gezegd. Ik heb wél een gezin, al heb ben wij geen kinderen, want ik heb mijn man toch. Inderdaad, Mevrouw, volkomen juist. U heeft wél een gezin en ik hoop, dat u en uw man een r ij k gezinsleven zullen hebben, ook al heeft u van God geen kinderen ont vangen. Ik geef terstond toe, dat het gezinsleven in het kinderloze huwelijk veel moeilijker kan. zijn. Er bestaat het gevaar, dat de kinderloze vrouw niet alleen echtgenote, maar ook moeder van haar man wil zijn. ,,Ja, maar dat heeft mijn man nodig en dat vindt hü heerlijk, een beetje bemoederd te worden!" Neen, dat dacht ik niet. Dat heeft nodig en daarom laat uw man het toe. Ik kan me dat best begrijpen, maar pas op, hoor: uw man mag nóch een egoïst, nóch een pantoffelheld worden. En dan kan het gevaar dreigen, dat men elkaar over en weer verwijten doet. Ik duid dit gevaar nu alleen maar aan, in de hoop, dat kinderloze echtparen hier eens lang en diep over nadenken. Zelfs al spreekt u zulk een verwijt nooit uit, ook de gedachte er aan moet uit uw hart geban nen worden, want is het de Here niet, die toesluit en niemand opent en die opent en niemand sluit? En om nu niet meer te noemen dan ook nog het gevaar, dat men spanningen veel minder gemakkelijk oplost dan in die huwelijken, waar de kinderen dikwijls als onbewuste schakels fungeren tussen vader en moeder als het eens even mis dreigt te gaan. Al deze gevaren maken het kinderloze huwelijk veel moeilijker. Maar niet onmogelijk! Wie ook hierin vasthoudt, dat een te-kort voor de Christen niet betekent een te-vergeefs, kan God nog danken „dat we elkaar hebben". IS KINDERLOOSHEID EEN GEVOLG VAN DE ZONDE? Ik ben geneigd deze vraag bevestigend te beantwoorden. IJ weet, dat er vele oorzaken van kinderloosheid kunnen zijn en dikwijls kunnen de medici deze oorzaken ook wel aanwijzen (wat nog niet hetzelfde is als wegnemen!). Zelfs is het mogelijk, dat een directe schuldvraag gesteld kan worden tengevolge van te laat of onoordeelkundig in grijpen. Het is natuurlijk onmogelijk, gezien de aard van ons blad, dit breder te behan delen, maar zij, bij wie dit één van hun grootste levensproblemen is geworden, hebben' aan deze enkele aanduidingen voldoende. Nu zou ik hierover één ding willen zeggen: óók al is het waar, dat kinderloosheid heel dikwijls een gevolg van de zonde is. dan nóg kan onze hemelse Vader deze kinderloos heid gebruiken tot volvoering van Zijn Raad. Het hangt er maar van af, van welke kant wij ons te-kort bezien. Wanneer u het uitsluitend van de aarde af beziet, ja, dan is het ontzettend moeilijk. Dan stoot en wondt u zich ieder ogenblik en dan is het knagende* heimwee naar een kind haast niet te stillen. En vooral, wanneer er dan nog schuld van mensen tussen komt, wordt het haast onver dragelijk. Maar probeer het óók eens van Gods kant te bezien. Waarom worden er voortdurend kinderen geboren? Zal dat altijd maar zo voortgaan? Neen! Als allen zijn toegebracht, die Hü in Zün liefde verkoren heeft, is het getal vol.i Zal dat in alle linies tegelyk gebeuren? Ik geloof het niet. Evenals bü een borduurwerk reeds vóór het einde enkele draden afgehecht worden, omdat een draad van die kleur niet meer nodig is, zo hecht God ook in het weefsel Zyner kerk draden af, omdat het patroon „naar Zyn gemaakt bestek" daar, in die linie, gereed is. Van de aarde af bezien lykt dit dan een abrupt einde en wie alleen maar mensen bezig ziet, klaagt soms, dat de draad af gebroken is. Maar wie in het geloof probeert van bovenaf Gods weefsel te beschouwen, zegt: „Neen, Here, niet afgebroken, maar afgehecht door U, door U alleen om 't eeuwig welbehagen, dat in de lyn van óns geslacht voltooid is! O God, leer het my' toch zó zien." HET AANNEMEN VAN EEN KIND. In dit verband wil ik even aanstippen een vraagstuk, dat in de jaren na de tweede wereldoorlog in steeds breder kringen aan de orde is gekomen: de z.g. adoptie van een kind in een kinderloos gezin. Aan dit vraagstuk zitten zóveel kanten, dat het niet in enkele regels te bespreken is. Het lykt my het beste, dat wy dit onderwerp op de wacht- Jyst plaatsen om er over een week of vier eens over te praten. Goed? 'Ut OuDËÉ 'YNPEÏÖ i viy-' utte reiuiefnond hulpstuk^" maken het werk licht! N BOUWKUNDE WATERBOUWKUNDE WERKTUIGBOUWKUNDE ELECTROTECHNIEK CHEMIE ZUIVEL u ADMINISTRATIE EN ORGANISATIE o bi Door da inspectie van het schril- 5 telijke onderwijs alsmede door het o bedrijfsleven erkende opleiding. Voor I 1 35.kunt U ook in het bezit komen van de RUTON Opbouwset, welke opgebouwd kan worden tot ROBOT. RUTON ROBOT - compleet als stofzuiger, vloerwrijver, mixer en haardroger f 295. Per fles W f3.35 Gebotteld in 's lands oudste Wijnkoperij JACOBUS BOELEN, AMSTERDAM Tienduizenden huisvrouwen ondervinden reeds dagelijks hoe snel en goed de Ruton 10 het werk doet. Deze mooie stofzuiger blinkt uit door de krachtige motor en het grote zuigvermogen. Overal wordt stof, vuil en zand weggezogen zonder enige in spanning. De draaibare zuigmond is boven dien voorzien van glijers en rubber opnemers. Draden en haren wor den radicaal verwijderd. het kwaliteitsmerk Vraagt prospectus aan Koninklijk Techntcum PBNA Velperbuitonsingel 63 Arnhem Toch is de prijs slechts compleet met 8 hulpstukken. Dat is een gróót voordeel van het individueel schrif telijk onderwijs van PBNA: U kunt élke studie beginnen op élke dag van het jaar - wannéér U maar wilt! Maar... elke dag, dat U eerder be gint, is een dag winst! Vraag daarom vandaag nog inlich tingen over de studierichting, die Uw interesse heeft. Veertig jaren ervaring en een vlotwer- kende organisatie (ruim 350 ervaren leraren!) staan volko men te Uwer beschikking! dj&plapJL

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 29