eb en vloed ft 53: de ramp 511 Fotograaf zag Zeeland terug Kruiningen Aangetekend, personeelskrant PTT 1 februari 1978, jaargang 11 nr. 247 PAGINA 7 - A. Voisin - kou In de februaridagen van 1953 reisden twee fotografen van de Pers en Publiciteit-sdienst, A. Voisin en Th. Bettonviel, door het rampgebied om de werkzaamheden van de PTTers op de plaat vast te leggen. Uit de vele tientallen foto's die toen gemaakt zijn hebben wij een keus ge maakt. Beide fotografen zijn nu met pensioen. Met één van hen, de voormalige chef-fotodienst A. Voisin, reisden wij terug naar Zeeland. Fotograaf Voi sin maakte foto's op sommige plaatsen waar hij toen ook geweest is. Kou. Dat is de eerste herin nering aan die tijd die bij de heer Voisin (nu 73) opkomt. „De kou ging je door merg en been. Ik weet nog goed dat ik -:-> Een dijk van zandzakken een keer meeging op een Amerikaanse duck, zo'n am- fibivoertuig dat kan rijden en varen. Ik was maar wat blij dat ik mijn benen in het mangat van de commandant mocht laten bengelen. Daar door werden mijn voeten tenminste een beetje warm". Zeeland terugziende ver baast de heer Voisin zich over de vele brede wegen die intussen zijn aangelegd. „Hier ben ik nog over een gammel dijkje gereden dat met zandzakken was aange legd. Nu ligt er een brede as faltweg." Oud-Alblas. van 'Zeeland in zijn oudé 'werk- gemaakt van telefoonlij- tsers waren aangelegd voor de At- in regenjas, ing. Van der Laar. In die tijd was er in Zeeland op telefoongebied nog niet veel geautomatiseerd. Uit het hele land waren telefonisten naar Goes gekomen om te werken op de centrale, waar alle verbin dingen samenkwamen. Er wa ren zelfs telefonisten uit Leeu warden en Arnhem. Ook kreeg de telefoondienst in Goes hulp van een verbindings- groep van het Amerikaanse le ger uit Fontainebleau, die voor een straalverbinding zorgde met Bergen op Zoom. „Vaktechnisch gezien was het een boeiende tijd", zegt de heer Van der Laar. „Alle verschillen vielen weg. Je trok je niets van de voorschrif ten aan en deed wat er te doen was. Je hield ook rustig een stafvergadering om twaalf uur 's nachts." Terugziend meent de heer Van der Laar wel dat de overstro mingsramp een aanzet heeft ge geven tot een versnelde auto matisering van het telefoonver keer in Zeeland. In de jaren na de ramp werd op grote schaal begonnen met de bouw van au tomatische centrales. Het aantal abonnees is intussen toegeno men van 30.000 toen tot 220.000 nu. Een van de telefonistes die toen KRUININGEN - Kantoorhou der Kees de Jonge in Kruinin gen was op 1 februari 1953 net afgezwaaid uit militaire dienst. Op zaterdagavond vierde hij de terugkeer in het burgerleven met een paar bridgevrienden. „We hadden al gehoord dat het water tot boven aan de dijk stond en we zijn nog van plan geweest te gaan kijken, maar daar is het niet van gekomen. Ik lag net in bed toen er werd ge beld en iemand riep dat het wa ter over de dijk sloeg. Ik ben nooit aan de weet gekomen wie me gewaarschuwd heeft. Ik heb me aangekleed en ben naar het postkantoor gegaan, waar de te lefoon was. Ik ben mensen in de polder gaan bellen die op dat moment nog niet wisten wat er aan de hand was". In Kruinin gen is de dijk op vier plaatsen doorgebroken. Zeven maanden lang was Krui ningen een prooi van eb en vloed. Bij hoog water stroomde het dorp onder water, bij laag water vielen de straten droog. In die periode bezetten kantoor houder De Jonge en besteller in Goes op haar post heeft geze ten (soms dag en nacht) was mej. C. J. v a n A s, nu chef van de informatiezaal 008 in Goes, toen telefoniste van nog geen 21. „Mijn ouders moesten nog toe stemming geven omdat ik nachtdiensten zou gaan draaien. Het gebeurde wel vaker dat je 's nachts veel telefoonverkeer kreeg als het slecht weer was en er iets was gebeurd op de Wes- terschelde. In de dagen na de ramp werd natuurlijk alles anders. Je keek niet meer op een uurtje meer of minder werken. Wij moesten dag en nacht op onze post blij ven omdat de verbindingen met de ondergelopen plaatsen in de polder in stand gehouden moes ten worden." André Sinke bij toerbeurt de te lefoonpost in het dorp, waar de bevolking was geëvacueerd en een kleine bezetting was achter gebleven. De Jonge: „De drukste tijd kwam toen hier door honderden mensen werd gewerkt aan het herstel van de dijken. Toen moesten we iedere week voor de dijkwerkers telegrafisch post wissels naar huis sturen. Bij laag water ging ik daarvoor naar Hansweert om daar zitting te houden in het postkantoor". Het postkantoor van Kruinin gen van toen is nu verdwenen. Niet ver daar vandaan werd in 1974 een nieuw kantoor ge opend. dat als bestelcentrum dienst doet voor de gemeente Reimerswaal, waartoe behalve Kruiningen ook Rilland, Krab- bendijke en Waarde behoren. Besteller André Sincke, die op zijn dagelijkse bestelroute zo'n honderd kilometer met de auto aflegt door de polder: „Als je het niet zelf hebt meegemaakt kun je niet begrijpen wat de ramp heeft betekent. Als het water hoog staat ga ik nog wel bij de dijk kijken. Slapen doe je niet veel als het hard waait. De angst blijft er inzitten". Aanleg van telefoonkabels bij de Moerdijk. 25 jaar geleden stonden André Sincke (links) en Kees de Jonge, zojuist teruggekeerd uit militaire dienst, in het oude postkantoor, dat blij vloed telkens vol water liep. Inzet: de heren Sincke en De Jonge nu.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 1