men moet het hebben gehoord Weer is een ponton met geredden aangekomen bij de dijk. Een vrouwdie langer dan vieren twintig uur zonder eten en drinken in haar huis was geïsoleerd, wordt volkomen uitgeput aan land gedragen. Een kussensloop met wat dierbare spulletjes meer hebben ze niet kunnen meenemen op hun vlucht over de dijk, waarin een gat provisorisch met zandzakken werd gedicht om de mensen te kunnen evacueren. drie kinderen. De vader werd door het lawaai van het aanstormende water gewekt. Hij vluchtte niet zijn gezin naar beneden. Een van de kin deren rende in doodsangst de deur uit en raakte in een prikkeldraadomhei ning verward. De vader en de moeder hadden elk "een kind op de arm. De vader vloog naar de dijk, legde daar de baby neer en wilde toen teruggaan om liet andere kind te redden. Het water was toen al zo hoog en de stroom zo sterk, dat hij niets meer kon doen. Het kind ligt daar nog, daar waar die paal uit liet water steekt. E11 in dat bedje, dat u daar in dat halve huis op de eerste verdieping ziet staan, heeft het geslapen." Dit waren slechts twee verhalen, die ik hoorde in deze nacht. Ik heb er zo tientallen gehoord. En duizenden en nog eens duizenden van zulke ver In het bedje, dat op de eerste verdieping staat, sliep een dag geleden nog een kind, dat op de vlucht voor het water jammerlijk omkwam. halen kunnen er verteld worden door de mensen, die dagen- en nachtenlang zonder eten en drinken in bomen of op de daken va.11 hun huizen hebben gezeten, door moeders, die haar kinde ren voor hun ogen zagen verdrinken, door al die mensen, die hun hele bezit hebben verloren, wier levenswerk en levensgeluk in één nacht door het water zijn verwoest. Het leed is verschrikkelijk. U heeft natuurlijk al zoveel geholpen als u kunt. Maar wij allen moeten méér doen dan we kunnen, willen de gevol gen van deze ontzettende ramp een heel klein beetje verzacht worden. Om u nogmaals hiervan te doordrin gen en niet om een verkeerde sensatie zucht te bevredigen heb ik dit geschreven en heeft de fotograaf, die mij vergezelde, deze foto's gemaakt. TT. K. Onafgebroken varen de pontons heen en weer en voeren vluchtelingen aan, die geen van allen veel meer kunnen meenemen dan het allernoodzakelijkste lijfgoed. Zullen zij de huizen terugvinden, die ze hebben verlaten

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 7