ND 1 lit de nood- 't Noorden. zijn gerezen e einder tot i komt het De zee is at een reus- 'impels over het op, met rende stem, jn vloekend wind en de jen zij zich Januari op 1953. denisboekjes met cijfers. 1350 doden elopen land rinnendijken eruggevloeid puinen kan oed kunnen idagen over i die eerste jalans op te den en hulp zich bewust :kelijke, dat a. ust, toen de echts diege- ng zaten en dde koeien d worden. Een rijkdom aan vee is bij de ramp verloren gegaan. zij dachten op hun beurt, dat alleen hun eiland, hun polder getroffen was. Die van Schouwen, die van Goeree Over- flakkee, die van Tholen en die van Be veland. De lichten gingen uit, het water kwam en de afschuwelijke afzondering. De ver bindingen met de eilanden waren gro tendeels verbroken en daar buiten ving men slechts enkele berichten op. De dijk bij Stavenisse bezweken, die van Schouwen bij Oude Tongen ver nield, Vlissingen geteisterd en er zouden veel doden zijn. Gewoonlijk zijn zo'n eerste berichten overdreven. Maar het water drong door tot Rotterdam en noodseinen van radiozenders worden op gevangen. De stilte van andere plaatsen was nog onheilspellender. Schepen trachten in het overstroomde gebied door te dringen, maar zij moeten aan de buitenkant- blijven;'wat zich in de polders aan het afspelen is, vermoedt men slechts. Vliegtuigen gaan er op af en verken nen de grauwe zee, die. zich over de eilanden begint te sluiten. Een Belgische helikopter wordt inge zet ergens zijn mensen in nood op Overfiakkee, een twaalftal. Maar als het hefschroefvliegtuig er na een moei lijke vlucht door de vliegende storm neerkomt zijn het er honderden, die in nood verkeren. Met deze ramp is het anders dan gewoonlijk. De waarheid is veel erger, dan de eerste berichten luidden. En dan is het nog maar een begin. Want nadat de zware buitendijken vernield zijn en het water de polders is ingestroomd, be gint, het van binnen en van buiten te Verwezen wordt een vrouw aan wal ge bracht: op haar sloffen is s'j voor het water uit. de nacht in gevlucht. Over heel het land worden kleren l eengebracht voor de geteisterde): Het hotel Smalheervan Zierikzemm door een vloedgolf in puin geslagen. knagen aan die zwakkere binnendijken. De betonnen platen schuiven van de slijkerige hellingen, de aardklonten vallen in modderige brei uiteen en de dijk begeeft. Nu is het o/ de hulpkreten doorklin ken tot ver buiten het overstroomde ge bied.. Land- en zeemacht snellen ter hulp. burgers bieden zich aan ên met schepen en platboomvaartuigen, met roeiboten en pontons dringt men door in de polders en de redding begint. Vluchtelingen en redders brengen ver halen van de verschrikking welke zich afspeelt in het verdrinkende land; de radio draagt het uit en de volgende dag verschijnen de kranten met de eerste foto's en de eerste verslagen. Van alle kanten komt hulp; militaire kolonnes uit de omliggende landen en vliegtuigen van de geallieerden, rode kruis karavanen; in lange rijen gaat het naar de Zeeuws-Brabantse grens, naar Zeeuws-Vlaanderen, naar Zuid Holland. En in de polders verdrinken nog altijd mensen, voor wie de hulp te laat komt. De dag gaat en een nieuwe nacht komt en zij staan, half gekleed op de wegbrokkelende dijken, hangen ver kleumd in de bomen, klampen zich vast aan de daken en proberen te wuiven naar de vliegtuigen, die rubberbootjes uitwerpen. Helikopters trekken de meest bedreigden uit de wassende wateren, maar wat- verder zakt iemand uitgeput langs een dakrand af en elders sterft een oud vrouwtje van kou en ellende op een ondergelopen zolder.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 9