DE WATERRAMP IN NEDERLAND LAGE huisjes aan de voet van de dijk, goed beschut tegen de wind. De koffieketel staat te dampen en het licht heeft een gexellige kring op de tafel getekend. De kinderen slapen. Hoor de wind maar, daarbuiten. Hij stormt over het water, fluit over de rand van de dijk maar hier is het goed. Die nu op het water zitten zullen het kwaad hebben. De nacht stormt over het lage land duwt tegen de huisjes, die verder in de polder staan maar hier, achter de dijk, kan dat geen kwaad. Als ze in bed kruipen, na een lange dag werken doodvermoeid, zingt nog even de wind door het insluimeren heen. En dan beginnen de klokken te bonken door hun slaap. Zondagmorgen-klokken. Maar het is nog zo donker en zë luiden zo lang, zo vreemd. De slaap wijkt en de klokken blijven. Een ander geluid is er van hollende voeten, van angstige mensenstemmen en dan, boven de bulderende wind een doffe slag. Als een ontploffing. En de schreeuw van het water. De dijk begeeft In de kerk van Kruiningen, waar het water ook al binnen gedrongen is, heeft men voorlopig lijken van verdronken slachtoffers ondergebracht. aai? mm mi'mk t94o - - - «u Met verstarde blik en haar poes in haar armen, kijkt de 86-jarige Miss Fowler voor zich uit, terwijl hulpvaardige militairen haar in veiligheid brengen. Zij denkt na over de verschrikking die zij gedurende vier lange dagen in haar ondergelopen wo ning op het eiland Canvey heeft beleefd. Totaal verkleumd werd zij uit haar netelige toestand bevrijd. De ramp was minder erg dan in Neder land, maar zij bracht toch ook voor duizen den families onnoemlijk leed en richtte verwoestingen aan die slechts na jaren zul len kunnen worden hersteld. In steden en dorpen van Norfolk, Suffolk, Essex, Lincoln shire en Kent raasde het water binnen en herschiep de straten in rivieren. Kademuren werden verbrijzeld, huizen vernield, lande rijen overstroomd en mensen verrast. De bemanningen van vliegtuigen zagen het zelfde beeld als in Nederland verzonken land, dode beesten, losgeslagen boten, rond drijvende stoelen en tafels en in doodsangst verkerende mensen die boven op hun wo ningen om hulp stonden te wuiven. Dramatische tonelen speelden zich af. zoals in Lowestoft waar 40 kinderen die naar de Zondagschool wilden, achtervolgd werden door een vloedgolf van meters hoog te. Met de golf achter zich aan renden ze de kerk binnen en klommen op het altaar. Het water steeg snel en de onderwijzer die bij hen was sloeg een raam stuk en schreeuwde om hulp. Met roeiboten kon men ten slotte in de kerk doordringen en de kinderen redden. En dan is daar het verhaal van die baby van acht weken wiens ouders in de stormvloed omkwamen en die twaalf uur in zijn draagbaar wiegje op het water ronddreef. Verkleumd van de kou en schreiend van de honger kon het wichtje tenslotte worden gered en toevertrouwd aan de zorgen van een liefderijke hospitaal- zuster. Maar tegenover al die ellende door de vreselijke ramp veroorzaakt klaterde ook in Engeland de bron van naastenliefde en edelmoedigheid open. Van overal stroomde hulp toe om de. grootste nood te lenigen. En met een warm hart boog het Britse volk zich over het leed van de getroffenen, die have en goed of zelfs dierbaren hadden verloren. Uit de beproeving werd een ver nieuwde menselijke solidariteit geboren. Eenzaam op het eindeloze watervlak van een overstroomd Engels dorp, paddelen twee mannen een klein vlot vooruit. Zelfs als het leven in gevaar is, valt het onmen selijk hard zijn bezittingen in de steek te laten. En men wil, als het vege lijf gered is, nog eens terug naar de overstroomde woning om nog iets in veiligheid te bren gen, al is het dan slechts een stuk huis raad... of een bus olie.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 8