SENBROEK ELLENDE EN VERNIELING TE LILLO, BEREN DE DODEN TEN DODE OPGESCHREVEN Het mooie kerkje van Vlassenbroek, het kostbaar middeleeuws kleinood dat honderden schilders en dichters inspireerde, werd mede door de meterhoge, vernielende zouten vloed overstroomd. kens antwoordde de 50-jarige pastoor negatief op de voorstellen. Alhoewel ziekelijk en lijdend aan een erge oog kwaal verkoos hij te blijven zitten op een zolderkamertje van zijn pastorij om volledig afgesloten midden de nijpende nachtelijke koude te bidden voor zijn diepgetroffen mensen en om aan O. L. Heer erbarmen af te smeken voor zijn Vlassenbroek. En terwijl hij honderden handen drukt van bekende en minder bekende mensen zegt hij maar steeds «Gij zijt brave mensen, allemaal brave mensen, neen, God zal ons niet ver laten... ons vooral niet MET EEN MOTORBOOT OVER HET VERDRONKEN POLDERGEBIED Voor iemand welke niet gevaren heeft over die onmedogenloze triestige water vlakte is het onmogelijk zich een beeld te vormen van het menselijk leed welke zich afgespeeld moet hebben die be ruchte Zondagmorgen toen de woeste watermassa's met bruisend geweld zich door de Notendijk hebben gestort om mensen en vee in hun slaap ~te ven-as sen. In een 10-tal minuten tijds ging het werk verloren welke noeste polder boertjes van generatie tot generatie hadden opgebouwd. In een luttele tijds spanne werd een rijke boer een arme boer was 's morgens in zijn stal toen het water kwam aangestormd. Hij had net de tijd om de geit los te maken. Het dier rende weg. De boer gooide ook het touw los van de vaars maar stond plotseling tot aan de keel in het water. Met zijn vuist sloeg hij een stuk in het lage dak, kroop er'met heei wat moeite door en hield krampachtig het dier aan de staart vast. Gans de Zondag en de vreslijke lange nacht heeft hij op dit dak gezeten, toen kon hij het Maandag niet meer houden. Wat later kwam een bootje hem afhalen. Maar zijn dieren verdronken en de man die nochtans slaafde en wroette om behoorlijk door het leven te komen werd Zondag j.l. straatarm en zal voor lange tijd van zijn geliefde grond dienen afstand te doen om tegen zijn zin hier of daar in een fabriek een job te aanvaarden om zijn gezin niet van honger te laten om komen. Mensen die regelmatig naar Vlassenbroek varen zijn de werkelijke tolken van het menselijk leed. Honder den drama's hebben zich afgespeeld in dat kleine Scheldedorpje. Velen hebben lange tijd op het dak gezeten. Twee oudjes werden pas na een volle dag ge red en braken bijna in mekaar van de kou toen ze aan vaste wal werden ge bracht. Gelukkig zijn het de lichamen van een sterk poldervolk, van mensen (Van onze medewerker ter plaatse) WANNEER we gisteren voor de zoveelste maal een bezoek brachten aan het verdronken dorpje dat Vlassenbroek heet en dat sinds de stormramp van Zondag j.l. met één slag overbekend werd in ons land en ver buiten de grenzen liet de aannemer die met het dichten van de bres belast is zich zeer pessimistisch uit. Ik heb Vlassenbroek zo goed als opge geven. Volgens mij zou het meer dan 2 maanden duren om de bres te stoppen en eer het water verwijderd is, zouden alle woningen reeds lang ondermijnd of grotendeels ingestort zijn». Alleen de toekomst zal uitwijzen of deze sombere vooruitzichten werkelijkheid worden en of Vlassenbroek waarlijk gedoemd is, een spookdorp te worden. PASTOOR VAN WEYENBERGH BLEEF OP ZIJN PAROCHIE Vlassenbroek is een toeristisch plekje bij uitstek. Het wordt door de poëten de perel aan de Scheldedijk genoemd en honderden kunstschilders brachten het picturale kerkje met vaardige hand op duizend verschillende manieren op hun doeken. Maar Vlassenbroek zelf heeft ook nog een groot mens een pastoor, een simpele dorpsherder, die wij leren kennen hebben een paar jaren geleden toen zijn kerk aan het afbrok kelen was en hij ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van zijn parochie in zijn dorpje, dat toen geurig en kleu rig verscholen lag achter een machtige Scheldedijk, grootse feestelijkheden op touw wist te zetten en er zelfs in slaag de Monseigneur Callewaert naar zijn zeven huizen en een varkenskot (Vlassenbroek wordt zo wel eens ge noemd in het Dendermondse) te lokken. Diezelfde dorpsherder, de man vol van initiatieven, werd als laatste geëva cueerd uit het overspoelde dorpje en het heeft verschillende dagen geduurd al vorens hij er wilde in toestemmen Soldaten en enkele partikulieren met motorbootjes zorgen voor een besten dige overzetdienst om de geëvakueerde Vlassenbroekenaars bij lage tij de kans te geven uit de ijlings verlaten woning nog kleinigheden te redden. plaats te nemen in de reddingsboten die hem naar veiligere oorden wilden bren gen. Toen hij aan land stapte draaide hij zich plots om en staarde met tranen in de ogen over de doodstille grijze watervlakte en zuchtte «Nu zijn wij hier zeker weg voor minstens drie maandenen duurde daarna heel wat alvorens we hem terug konden inter viewen daar zijn parochianen hem har telijk kwamen begroeten en hun kin deren in de hoogte staken om hen te laten zegenen. Hij legde op die bleke gezichtjes gemoedelijk zijn hand en van zijn dood vermoeid gelaat ontspande zich tot een vaderlijke glimlach. Het heeft lang geduurd alvorens deze moe dige priester zijn pastorij en kerk heeft willen verlaten. Tientallen keren zijn verschillende legerofficieren er heen ge varen om hem mee te krijgen maar tel- Een bijna heldhaftige strijd werd door de boeren van Vlassenbroek gestreden voor het behoud van hun vee. Doch velen zagen hun zelfvergetelheid bij deze inspanningen niet met het ver diend resultaat bekroond. dompelaar, een man die niets meer had dan de kleren aan zijn lijf, een mens die geen tijd meer had om te denken aan zijn koebeesten in de stal maar vier klauwens met de zijnen op het dak diende te klimmen om het leven te red den. Er moeten zich hier verschrikke lijke tonelen hebben afgespeeld die hun naklank vonden in een kleine scène welke wij persoonlijk meemaakten toen een landbouwer er in geslaagd was de lijken van zijn 2 koeien, een varken en een geit op het droge te brengen om het te laten onderzoeken door een veearts. Zijn dochtertje riep maar steeds lieve naampjes tot de roerloze dieren en diende met geweid van de kadavers ver wijderd te worden. De rijkdom van een boer voor altijd verloren. Diezelfde boer heeft nochtans dagen lang gevochten in het kille water voor zijn rijkdom. De Op bevel van het Ministerie van Volks gezondheid worden de krengen opge ruimd en door het vilbeluik van Den- dermonde weggebracht. De boeren en boerinnen staan er met verbeten ont roering bij... die al eeuwenlang een strijd voeren tegen hun aartsvijand nr 1 het water en die hiermee door de Schepper met een speciale geharde structuur werden geschapenverklaarde een geneesheer van dienst en we geloven hem, wij stedelingen, die reeds huiveren van kou bij het aanschouwen van de kille water vlakte. ONDERGANG VAN VLASSENBROEK REDDE DENOERMONDE De ondergang van Vlassenbroek, dit aantrekkelijk dorp door de toeristen, de zondagwandelaars en de kunstenaars druk bezocht heeft Dendermonde van een verschrikkelijke overstroming gered. Inderdaad toen de toestand hopeloos werd in de Denderstad zelf waar het water reeds 30 cm. hoog stond in het LILLO KREEG l)E VOLLE VLOEI). OVER Lillo werden vele tegenstrijdige berichten gemeld. Eerst was het niet te bereiken, dan kon men het bereiken met vele moeilijkheden en tenslotte was het practischweer ontzet. Maar... toen wij het bereiken konden stonden wij van de kom der ge meente afgescheiden door een onover komelijke en diepe waterplas van enkele Hectaren breedte. Dank zij een hoge kamion van de rijkswacht geraakten wij over deze hindernis waardoor heen men met geen gewone auto, noch met de fiets door kon. Met man en macht waren sol daten en burgers aan de versterking van de grote bres die in de dijk geslagen werd aan het werk en was men het slijk uit de kelders en de huizen aan het scheppen. Men moet weten dat het water twee meter hoog op het gelijkvloers dei- huizen stond tijdens en na het vreselijk orkaan. De brigadier der douanen woont vlak bij de dijk en heeft ook in zijn huis de burelen ingericht der taldiensten. Hij vertelde ons over de onvergetelijke nacht die hij en zijn vrouw met al de bewoners meemaakten V/ij werden midden in de nacht uit onze slaap gewekt door het angstwekkend gehuil van de wind en door een bonken alsof men beneden met zware hamers tegen de deuren aan het kloppen was. Toen ik naar beneden snelde moest ik midden de trap blijven staan en zag de voordeur uitgerukt, de binnendeuren uit hun hengels losgeraakt, ronddrijvend midden van stoelen zetels en stukken meubels. Alles kolkte en bruiste doorheen als op een ontketende zee. Ik dacht aan het einde der wereld. Hier ligt nu alles beneden. Het water is weggetrokken, doch meubels, huishoudgerief. kleding stukken, vaatwerk, alles is aan gruizele menten. Kijk eens hier. Hier stond een kast met fijn glaswerk en zeer fijne kop jes in porselein. Men dierf er bijna niet aankomen zo broos waren zij Welnu die kast is omgeslagen en heeft rond gedraaid en werd rondgeslingerd tegen de muren en de andere meubelen en wonder boven wonder in deze kast wer den amper een paar glazen gebroken en de fijne kommetjes Daar is geen schilfer afgegaan Wij hadden ons ganse huis volledig geschilderd, alles was behangen en in de glans- verf gezet. Gordijnen en stores lagen nog op de stoelen gereed om aan de ramen te hangen en daar liggen zij nu in het slijk, onkennelijk en vol smerig stinkend slijk. Daar ziet ge nog de bontmantel van mijn vrouw die gereed lag om Zondag morgen naar de mis te gaan. ver nield en onkennelijk. Hier is het bureel der douanen, daar de ar chieven. alles is aan flarden en de meubels zijn stuk. De kelders staan nog vol water, de ketel van de verwarming is gesprongen en al 12 204

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 7