De Belgische kustbevolking hoopt... De opruiming te Oostende. Begrafenisplechtigheden der slachtoffers. NAUWELIJKS op adem gekomen na de zware mokerslagen die de oorlog haar gedurende vier lange jaren had toege bracht, of een tweede maal, thans in enkele nachtelijke uren tijds. werd ze in haar wezen diep gekwetst. De kust... een 67 km. lange duinenstrook waar villa's, hotels, pensions, steden en dorpen de dijken sieren. Duizenden mensen lijden ginds een eerlijk en behoorlijk bestaan, mensen die geen schrik hebben de handen uit de mouwen te steken wanneer het zomer is. maar dan 's winters een welverdiende rust menen te mogen nemen. Uit die rust, welke hen niemand zal durven benijden, zijn ze met bruusk geweld op straat geschud geworden om in enkele stonden hun toekomstdromen wie droomt er niet aan de kust van het nieuwe seizoen te zien uiteen gereten. Net een ruit die door een kwajongen aan scherven wordt geslagen. Wanneer we de dramatische film, genomen langsheen de kust na de gedenkwaardige nacht van Zaterdag op Zondag, opnieuw voor onze ogen laten afrollen, zien we voor de zoveelste maal die haast vertrouwde beelden terug van stuk geslagen dijken, ondergelopen straten en akkerland, villa's en hotels waarvan enkel nog de muren zijn blijven recht staan... En daartus sen de desolate blikken van honderden en hon derden mannen, vrouwen en kinderen. Zij had den zich in stilte teruggetrokken in hun wind- maar niet waterdichte woningen, om het seizoen 1953 voor te bereiden, een seizoen waarvan zij zich thans beangstigd afvragen wat het nog geven zal. Ontredderd staan ze nu nog te kijken op datgene wat eens hun trots is geweest, wat ze met noeste arbeid hadden opgetrokken. En ze wachten..., als een reder in de haven op zijn Blankenberge verloor duizenden m3 zand en een deel van de sluis. Het vredige Wenduine schoot er zijn sierlijke Rotonde bij in. De verwoesting aan de olietanks te Zeebrugge. Heist mocht de zwaarste bres noteren 240 m lang en 25 m diep.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 5