over de lage landen DE eerste rampberichten kwa men uit Nederland. In België was al een en ander aan de hand, maar niets liet die Zondag morgen nog vermoeden, dat ook Vlaanderen zwaar, zeer zwaar zou worden getroffen. En dus koerste onze reportagewagen Noordwaarts, de grens over. De Nederlandse tol beambten wisten niet veel te ver tellen. Tot Breda zou het nog wel gaan. Daarachter zou het moeilijk worden, zo niet onmogelijk. Wat er verder wel en niet te bereiken was, wist niemand. Dit zou het refrein worden gedurende heel onze dool tocht, maar dat wisten wij toen nog niet... Een reusachtige marechaussee staat op de grote autoweg naar de Moerdijk. Zijn witte handschoen rijst omhoog. Halt Voor alle verkeer afgeslo ten. De perskaart stemt hem milder. a Maar hij kan ons niet vertellen, waar we naartoe kunnen gaan. De Moerdijk is in geen geval te berei ken. Het water wast nog steeds; we moeten maar zien, hoe ver we kun nen komen. Enkele kilometers verder de rijks politie op een viaduct. Die weet ten minste te zeggen, dat we nog 500 meter verder kunnen en dan is het afgelopen. Onder het viaduct loopt een spoorlijn of datgene, wat er van over is. De dijk er onder is ten dele weggeslagen; hier en daar hangen de rails eenvoudig met hun dwars liggers in de lucht. De dijk is bezaaid met brokken van weggedreven hooi bergen. Rechts ligt de grote lijn van Nederland naar België en verder. Die is nog ten dele intact, maar verder op is het ook daarmee ge daan. Op het intact gebleven gedeel te staat een treinstel volgepakt met mensen. Het zijn vluchtelingen, mannen, vrouwen, kinderen met in derhaast bijeengeraapt bezit. Als we er heen gaan, kan niemand ons - zeggen, waar die trein naartoe zal rijden. Voorlopig naar Breda, zegt de conducteur, en dan zien we wel verder. Het zijn merendeels boerengezin nen, zwijzame. berustende mensen. Ja. het huis hebben ze moeten ach terlaten. Daar zal niet veel van overblijven. Het water stond al een meter hoog in de kamers.. Het vee Neen, dat was niet meer te redden. Het ging allemaal zo vlug. We moeten opnieuw beginnen, zegt er een. Ik heb alleen nog de deren die ik aan mijn lijf heb. Meer liét. Vijfhonderd meter verder en de ;rote, trotse autobaan is verdwenen. Zij verdwijnt eenvoudig in de ein deloze watervlakte, die zich al links en rechts van de baan uitstrekte. Hier staan wat soldaten met vracht auto's, wat burgers met primitief materieel. Het reddingswerk is nog maar nauwelijks begonnen; er is nog niets georganiseerd het is nog pas Zondagmiddag. Maar links en rechts van de weg wij weten, dat die weg zich nog verder uitstrekt al zien. wij slechts water liggen de boerderijen en daar zitten mensen op de zolders, in de hanebalken, sinds Zaterdag avond.... De snelheid, waarmee het water hier het land binnenstroomt is onbegrijpelijk. De harde wind zwiept de golven op en hier en daar Kent u de weg Het is de grote autobaan van Antwerpen naar Rotterdam, niet ver van de Moerdijk. De POST- reporter heeft zich in het café links gewaagd en zoekt pla ssend door het snelstromende water de weg naar het droge. De mensen gaan voor, maar waar dat mogelijk is wordt ook het kostbare vee, zwemmend achter een boot, gered. Tot hier konden de autobussen, die de vluchtelingen vervoeren, nog komen. Zij rijden af en aan naar de hulpposten.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 2