Na volbrachte dagtaak keren de krijgsgevangenen met hun gereedschap op de schouder naar hun kampement terug. belast. Zij verkeren in voortdurende spanning, want elk ogenblik kan de hel losbarsten. Met kijkers spieden zij onophoudelijk de omtrek af om te zien of de vijand misschien een aanval gaat ondernemen. In de toren van het kerk je, dat indertijd door Portugese missionarissen werd gebouwd, is een zendstation aangebracht, dat het hoofdkwartier van de toestand op de hoogte houdt. Het dichtstbijzijnde dorp, Pham- Lam, dat ook nog in het bezit van de Fransen is, wordt met koortsachtige haast versterkt. Een paar nabijgelegen gehuchten zijn met behulp van bull dozers weggevaagd om te voorkomen, dat de vijand zich er zou nestelen. Ongeveer honderd krijgsgevangenen werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan de versterkingen. Zij spreken dezelf de taal als de bewo ners van het dorp en behoren tot het zelfde land. Indo china wordt ver scheurd door het oorlogsgeweld. De toestand wijzigt zich onophoudelijk en het kan best zijn, dat de dorpen Gian Coc en Pham-Lam reeds door de ge stadig oprukkende Vietminlis zijn in genomen, terwijl wij dit schrijven. Een patrouille verlaat in looppas het dorp Gian Cocop de achter grond de door Portugese missionarissen gebouwde kerk, waarvan de toren als militaire uitkijkpost wordt gebruikt. Voortdurend verkennen de wachtposten met Luitenant Ripoll, de commandant van de kijkers de omgeving, want men moet steeds voorpost Pham-Lam, leest aandachtig de bedacht zijn op een vijandelijke aanval. orders van het hoofdkwartier- Franse militairen houden toezicht bij de aanleg van verdedigingswerken te Pham-Lamin verband met de moordende hitte dragen zij slechts een kort broekje.

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 5