HEIMWEE EEN GROOT VERLEDEN OLIVER LYTTLETON BELAST MET DE ZORG VOOR ENGELANDS KOLONIËN ■;3$ ook over de kwestie of het wel ver standig is tot zolang de groei naar politieke zelfstandigheid in de kolo niale gebieden stop te zetten. Daarbij wordt nogal eens kritiek uitgeoefend op het beleid van minister OliverLyttleton, die in zijn denkwijze en maatregelen soms blijk geeft van een mentaliteit, die in de Londense City meer voorkomt, doch waarvan de politieke wijsheid wel eens twijfel achtig schijnt. De onder zijn verant woordelijkheid in Kenya, gevoerde politiek van collectieve bestraffing, waarbij hele negerdorpen soms hun complete veestapel verliezen, wordt ook in conservatieve kringen in Lon den weinig tactisch geoordeeld. Derge lijke methoden, die ook door de Duitsers werden toegepast in de door hen bezette gebieden, zijn nooit bij zonder geschikt gebleken voor de bevordering van een goede verstand houding. In Malakka heeft minister Lyttleton ook eens gepoogd terug te grijpen op de koloniale methoden van een ver leden tijd. Doch daar is hem spoedig genoeg gebleken, dat men daarmee tegenwoordig niet ver meer komt. De reactie in Malakka op Lyttleton's desbetreffende uitlatingen kwam zó snel en zó hevig, dat hij zich haastte zijn aanvankelijke verklaringen te her roepen. De werkelijkheid in de wereld beantwoordt nu eenmaal niet altijd aan de voorstelling, die de bezoekers van de Londense beurs er zich van maken. Oliver Lyttleton stamt af van een geslacht, dat in de tijd, toen de liberale partij in Engeland nog oppermachtig was, vele eminente politici heeft voort gebracht. Zijn vader was in het begin van deze eeuw onder liberaal bewind eveneens minister van koloniën, doch heeft als zodanig geen succes gehad. Na de Boerenoorlog het hij zich pres sen om Chinese koelies in Zuid-Afrika te importeren als arbeidskrachten in de goudmijnen en diamantvelden. Dat weinig humane be sluit is zijn onder gang geworden. Men sprak van een nieuwe vorm van slavernij en enkele jaren later werd de verantwoordelijke politicus dan ook niet meer herkozen. Waarschijnlijk heeft de herinnering aan dit feit Oliver Lyttleton doen besluiten zijn for tuin niet in de politiek, maar in het zaken leven te zoeken. Men de positie in de LondenseCity veroverd. Als zovelen van zijns gelijken werd Lyttleton in de jaren dertig verrast door de economische crisis, waarmee hij met al zijn deskundigheid geen raad wist. Hij gaf leiding aan allerlei maatregelen tot drastische productie beperking, in het bijzonder op het gebied van maatschappijen, die tin-, lood- en kopermijnen exploiteerden. Wat hij, gelijk zovele anderen, niet vermocht te zien, was, dat het door hem gepropageerde geneesmiddel de, kwaal alleen maar verergerde. Dat en een zeker gebrek aan tact, waardoor hij, zonder het overigens zo te bedoe len, de, Amerikanen tegen zich in het harnas heeft gejaagd, zijn de redenen, waarom niet iedereen in Engeland even blij is, dat hij tenslotte toch de politiek heeft verkozen boven het zakenleven. Het is misschien ook de reden, waarom Churchill hem niet, zoals Lyttleton's relaties in de City aanvankelijk verwacht en gehoopt hebben, tot minister van financiën heeft benoemd, doch voor die post, in zijn kabinet de voorkeur heeft gegeven aan minister Butler, wiens opvat tingen in financiële en economische aangelegenheden aanmerkelijk afwij ken van die van Oliver Lyttleton. In het parlement is Lyttleton niet bijzonder populair. Hij bezit niettemin kara k tereigen sch ap pen, die respect kunnen afdwingen. Geboren in 1893, heeft hij in zijn jeugd hij studeerde in Oxford, waar hij zich als student bijzonder heeft onderscheiden nog de volle glorie, meegemaakt van het laat-Vietoriaanse en vooroorlogse tijd perk onder de regering van Edward VIL Engeland stond toen op het top punt, van zijn macht. Waarschijnlijk heeft, minister Lyttleton altijd een zeker heimwee behouden naar die periode en gelooft hij in zijn hart nog altijd aan de mogelijkheid de loop der geschiedenis om te kunnen keren met behulp van een zekere hardhandigheid in de. politiek. Helaas voor hem, bewijzen de omstandigheden, dat de methoden van 1900 niet meer deugen voor de tweede helft van de twintigste eeuw. Maar of hij daar persoonlijk van overtuigd is, is een tweede. Tijdens de eerste wereldoorlog dien de hij vier jaar lang bij de befaamde Grenadier Guards in actieve dienst. Wegens betoonde moed is hij herhaal delijk onderscheiden. Hoewel hij oor spronkelijk een gevoelige natuur bezat, hebben de oorlogservaringen hem ge hard en tot op zekere hoogte verhard. Hij" werd zakenman en had succes. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij eerst in een belangrijke functie verbonden aan het ministerie van be voorrading en daarna belast met. het beheer van de portefeuilles van handel en productie. Als zodanig heeft hij zich ontwijfelbaar voor zijn land grote verdiensten verworven. kan niet ontkennen, ■B93HH1H dat hij het daar ook gevonden heeft, want als zakenman en expert op economisch loen enige tijd geleden de wereld werd opgeschrikt door de uitbarsting van de Mau- o-ebied heeft hij zich een vooraanstaan- Mauterreur in Kenya, vertrok de Britse minister van koloniën, Oliver Lyttleton, per vliegtuig naar dit gebied om zich van de toestand op de hoogte te stellen. Niet op de laatste plaats door de gebeurtenissen in Kenya heeft Oliver Lyttleton, Enge- lands minister van koloniën, zich een bekendheid verwor ven, die gewoonlijk niet te beurt valt aan regeringspersonen van deze aard. Het ministerie van koloniën in Londen heeft uiteraard aan belang ingeboet, sinds de voor naamste vroegere Engelse koloniale gebieden zich hebben ontwikkeld tot zelfstandige staten binnen het Ge menebest. Aan de andere kant echter is dit ministerie geroepen een belang rijke rol te spelen bij de verdere poli tieke en economische ontwikkeling van de gebieden, die nog niet aan zelf bestuur toe zijn of eerst sinds kort de weg daarheen hebben ingeslagen. Dit feit wordt mede beklemtoond door de omstandigheid, dat het in verschillen de Britse koloniale gebieden niet zo rustig en ordelijk is als men in Londen gewenst en gehoopt heeft. Kenya is niet het enige voorbeeld van een koloniaal gebied, waar het Britse gezag zich slechts door machtsvertoon kan handhaven. In zekere zin zijn de overigensernstigejtroe- belen, die door de Mau Mau in Kenya zijn verwekt, nog maar kinderspel, vergeleken bij de hardnekkige gue- riilastrijd, die sinds ja ren in Malakka woedt. Hoewel in Londen iedereen het er over eens is, dat het her stel van de orde de eerste voorwaarde is voor een gezónde poli tieke ontwikkeling, lo pen de meningen vrij sterk uiteen over de vraag, op welke wijze dit herstel moet wor den bewerkstelligd, en Ook in Malakka heerst sinds jaren onrust. Toen Lyttleton eind vorig jaar in Singapore, de hoofdstad van deze Britse kolonie, aankwam, werd hij be stormd door journalisten. 4

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 4