Samenwerking Beau geste van FRANSE DOUANE Wij VAN FINANCIËN 7 Ineens slaan alle Nederlanders de handen ineen om te helpen waar geholpen moet worden. De ontzettende feiten, die zo sterk tot de verbeelding spreken, hebben ons hele volk wakker geschud. Vol mededogen en met een enorme krachtsontplooiing helpt iedereen. Al onze krachten zijn gericht op het redden van mensen in nood en op het lenigen van schier eindeloos leed. De natuur sloeg plotseling onbarmhartig toe. Misschien werden wij wel een ogenblik verdoofd, maar het was niet een gevoel van moedeloosheid dat zich toen van Nederland meester maakte. In tegendeel, de ramp werd een van de momenten uit onze historie, waarop wij in grootse stijl reageerden. Dit is een feit, dat door geen enkel critiek achteraf omvergetrokken kan worden. Met samenwerking is alles mogelijk. Polderjongen en ingenieur, burgemeester en boerenknecht, schipper en soldaat kenden hun plaats en gaven meer dan verlangd kon worden. Allen hadden hetzelfde doel voor ogen en hun samenwerking groeide uit tot een bijna bovenmenselijke prestatie. Eén doel voor ogen, samenwerking Wat zou er niet te bereiken vallen als daar eens een goed deel van aanwezig bleef, ook na de ramp? De vloedlijn geeft het beste beeld der ellende. Wat daar dobbert aan eens gekoesterd bezit! Netjes opge maakte bedden, kinderspeelgoed, een ontluisterd salonmeubel, school banken, een wieg We reden naar Goes. De Inspecteur bezocht daar in het ziekenhuis de heer Lavooy, een 64-jarige kommies. Zijn woning werd door het water vernield. Hij kreeg daardoor long ontsteking. Met hem gaat het nu goed. Thuis was alles weggespoeld. Zelfs het voor de belasting gespaar de geld. Hij was niettemin dank baar, dat z'n gezin gespaard bleef. „26 ambtenaren der I/A in mijn in spectie zijn gedupeerd door de ramp. Sommigen zijn alles kwijt", zegt In specteur Van Veeren. Avondklok in Wolphaartsdijk In Wolphaartsdijk zochten we naar dienstgeleider Kik. Hij bleek thans commandant van de hulppolitie. In de voorkamer van de smid is zijn bureau. Zijn bed staat er ook. Bur gemeester Van Oeveren vertelde ons over de drama's in zijn dorp. De heer Kik is z'n rechterhand en uit voerder van vele overheidstaken in deze noodtijd. Het was juist 6 uur en tijd van de avondklok. Vrouwen en mannen op hoge rubberlaarzen kwamen in drommen het dorp uit en werden naar Goes afgevoerd. Alleen de bakker en de smid hebben verblijfs vergunning. Ook de 64 man hulp politie. De heer Kik dirigeerde hen naar allerlei punten om plunderen te voorkomen. Erg toch, dat dit nodig is. We gingen wadend door het water mee naar zijn woning. Het nette dorp is zwaar geteisterd. Elk huis heeft zijn eigen droeve geschie denis. Triest wapperen flarden gor dijnen uit kapotte ramen. Een stapel pekelspek en hammen, een bergje dode kippen liggen langs de berm voor de destructie. Reeds 300 cada vers van vee zijn afgevoerd. Een verwilderde poes vlucht klagend weg. De geteisterde en verlaten hui zen bieden een beeld zó doods, zó triest Vakstudie in de slijk De klemmende deur moet open ge rammeid. In het kantoortje ligt een dikke laag slijk. Overal is slib. „Ons kleed ligt er onder, ziet U wel?" In de kamer liggen delen van een vak studie, kaartenbakken, dossiers. De vloedgolf kwam zo snel en zo onver wacht hoog! Veel blijkt nog lees baar. De dossiers Omzetbelasting bleven gespaard. Z'n register Per sonele Belastingen redde hij als be langrijk document. „Dat is voor de evacuatie nu en de schade-bepalin gen straks van algemeen nut." „Eerst had ik één kippenhok, nu heb ik er drie in de tuin", zegt de heer Kik met goedmoedige humor, zonder welke het leven hier ondraaglijk lijkt. We wensten hem en de burgemees ter hartgrondig succes met hun hers telwerk. In Goes spraken we nog de dienst geleider van de ambulante dienst Hirdes. Ook hij was met z'n man nen op allerlei plaatsen geweest om te helpen. Heel wat huisraad hielpen zij redden. Inspecteur Van Veeren vertelde nog hoe de ambtenaren van de ambu- lnate dienst De Jong en Snoeck de doorbraak bij Kruiningen zagen aankomen. Zij waarschuwden wie zij konden, doch werden eenvoudig niet geloofd. Zó overtuigd was HET NEDERLANDS BELASTING MUSEUM We ontvingen een verslag over 1951/ 1952. van het Nederlands Belasting museum. De Directeur Professor Van der Poel kon opnieuw van aanwinsten en verbeteringen getuigen. Speciaal de zegelschenkingen van de Heer Preston Pearce te Plymouth zijn waardevol, In 1951 bezochten 758 bezoekers de Parklaan no. 16. Professor Van der Poel hoopt, dat vele ambtenaren in den lande hem aanwijzingen zullen geven waar nog voorwerpen voor het Museum te vinden zijn. RENSEIGNEMENTJE ORIGINELE MANIER VAN STEUN Ter inspectie belastingen Delfzijl werd van een belastingplichtige, van wie een bezwaarschrift lopende is, een brief ontvangen met de volgen de inhoud: „Weledele Heer Inspecteur! In verband met de grote nood die ons land heeft getroffen, meen ik mijn bezwaarschrift Inkomsten belasting, jaar 1950, te moeten in trekken. uro Dwd. ondertekening." Een originele vorm van steunver lening. iedereen, dat zoiets nooit kon ge beuren. We hoorden nog veel meer. Dit ver slag kan slechts fragmenten geven. Luctor et Emergo Bij de redding en eerste hulpver lening hebben onder duizenden anderen ook onze ambtenaren zich geheel gegeven, elk zo de omstan digheden dit eisten. Bij de weder opbouw, schaderegelingen, schattin gen, ruilverkaveling, financiering, nieuwbouw, enz., zal dit in gelijke mate tot uiting komen. Het menselijk leed zal door de tijd geheeld worden. De dijken zullen weer dicht komen en sterker zijn. De vruchtbare landouwen zullen nieuwe oogsten dragen. Sterker dan ooit kwam en komt de Zeeuwse wapenspreuk die opnieuw een nationale is geworden tot zijn recht. Onverzettelijk is het: LUCTOR ET EMERGO Jan H. S De FRANSE Douanedienst zond een onzer Hoofdambtenaren een schrijven toe, waarbij spontaan aangeboden werd 20 kinderen van getroffen douaneambtenaren S onder te brengen in het vacantie- S oord van de Douaneorganisatie: Chateau de Tournebut. Een „beau geste!" t

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 4